۹ سوال اساسی برای خواستگاری

سوال های اساسی برای خواستگاری: در خواستگاری از فرد مورد نظر برای ازدواج باید باید سوال های اساسی برای خواستگاری مطرح شود تا بتوان تا حدی به شناختی از فرد مورد نظر رسید.

از ویژگی های مهم شخصیت بالغ که آمادگی ازدواج و بر عهده گرفتن مسئولیت زندگی متاهلی را دارد، میل به رشد و ارتقاء شخصی است. این موضوع یعنی علاقه به یادگیری و ارتقاء در ابعاد فردی، ارتباطی، انعطاف پذیری قبول اینکه می دانم کامل نیستم و در ازدواج ممکن است با ضعف هایم روبرو شوم. اما می خواهم در مسیر ازدواج رشد کنم و بهتر شوم.

مطالب مرتبط: سوالات رایج پیرامون مشاور ازدواج و مشاوره پیش از ازدواج

۹ سوال اساسی برای خواستگاری:

9 سوال اساسی برای خواستگاری

 • ۳ سوال برای تغییر پذیری

زمانی که شما و همسرتان متعهد به یادگیری مداوم باشید، اگر هم رابطه تان دچار مشکل شود، می دانید که می توانید از آن عبور کنید و یا با توجه به نیاز، تغییری در رفتار یا شیوه زندگی تان ایجاد کنید تا مشکل حل شود. این کار باعث می شود چالش های زندگی، شما را بزرگ تر و قدرتمندتر از آن چه که بودید، کنند، نه این که با هر مشکل، صورت مسئله به طور کامل پاک شود. بنابراین، این ویژگی یعنی “میل به یادگیری و تغییر” را باید ابتدای رابطه ارزیابی کنید. این ها سوالاتی هستند که باید خود شما نیز به آن ها پاسخ دهید تا ببینید خودتان چقدر برای ساختن ازدواجی موفق آماده اید. این سوال ها نشان دهنده تغییر پذیری و رشد هستند:

 1. فکر می کنید از کودکی تا کنون چه نقطه ضعف هایی داشته اید؟ چه کارهایی برای رفع آن ها انجام داده اید و چقدر در تغییرشان موفق بوده اید؟ به نظرتان در بزرگسالی هم می شود تغییر کرد؟
 2. اگر رابطه تان دچار بحران شود، معمولا چه کار می کنید؟ با این سوال متوجه می شوید که آیا نسبت به یادگیری پذیرنده است یا نه؟ آیا حلش می کنید یا رابطه را تمام می کنید؟ چه راهکارهایی برای حل مشکل تان دارید؟
 3. ظرف ۵ سال آینده مایلید چه تغییراتی در زندگی تان ایجاد کنید؟ دوست دارید چه ویژگی هایی را در خودتان تغییر دهید و چه خصوصیاتی را پر رنگ تر کنید؟

در نظر بگیرید این سوال ها را به گونه ای نپرسید که فرد احساس کند مورد بازجویی قرار گرفته است. در این صورت ممکن است جواب هایش را تحت تاثیر شرایط تغییر دهد.

 • ۳ سوال برای سنجش سلامت عاطفی

ازدواج موفق تنها به معنای زیر یک سقف زندگی کردن نیست، بلکه به معنای سهیم شدن در تجارب و احساسات یکدیگر است. یعنی چقدر یکدیگر وقت صرف کنیم، با هم صحبت کنیم، شنونده باشیم، اظهار نظر کنیم و احساساتمان را با  هم در میان بگذاریم. میزان نیاز به احساس عشق و محبت در افراد مختلف، متفاوت است. مثلا ممکن است شدت نیاز عشق در زن زیاد باشد،  و در مرد کمتر و این موضوع باید پیش از ازدواج بررسی شود. در صورتی که تفاوت ها خیلی زیاد باشد، یعنی این ۲ نفر بعدها می توانند یکدیگر را آزار دهند، مثلا زن احساس کند نیاز به عشق او در رابطه ارضاء نمی شود و مرد احساس کند بیش از حد مورد توجه و  نوازش است و این موضوع برای او جذاب نیست و دلزدگی ایجاد می کند. در این رابطه، سوال های زیر را می توانید مطرح کنید:

 1. آیا به راحتی احساسات خود را با خانواده یا دوستانتان ابراز می کنید؟ به چه کسانی می گویید دوستت دارم؟
 2. صحبت درباره چه احساسی برایتان خیلی مشکل است؟ و درباره کدام احساساتتان راحت حرف می زنید؟
 3. درباره کسانی که درباره احساساتتان راحت حرف می زنند یا اصلا حرف نمی زنند چه فکری می کنید؟

پاسخ به این سوال ها به شما اطلاعات خوبی درباره میزان نیاز احساس و فاعل و منفعل بودن طرف مقابل در این مورد می دهد.

 • ۳سوال برای تشخیص صداقت

صداقت و قابل اعتماد بودن یکی دیگر از ویژگی های افراد، در یک رابطه سالم است. این ویژگی پایه های ارتباط شما را محکم می کند. پنهان کاری و دروغ به تدریج احساس عشق و امنیت را در رابطه از بین می برد. سوال هایی که می توانید در رابطه با صداقت از فردی که قرار است با او ازدواج کنید، بپرسید عبارتند از:

 1. آیا در روابطتان با دیگران و در موقعیت هایی که راستگو بودن به نفعتان نیست، به راحتی دروغ می گویید؟
 2. فکر می کنید چه دروغ هایی آسیبی به رابطه (زن و شوهر) وارد نمی کنند؟
 3. اگر از دوستان و خانواده تان بپرسند که شما چقدر آدم صادقی هستید، فکر می کنید چه نمره ای به شما بدهند؟

سوال های اساسی برای خواستگاری

9 سوال اساسی برای خواستگاری

سوال کردن از فردی که ممکن است همسر آینده تان باشد، یکی از موثرترین راه های شناخت او است. البته شیوه طرح سوال هم هنری است که می تواند در پاسخی که می گیرید، تعیین کننده باشد. این سوال های اساسی برای خواستگاری چند نمونه از سوال های ضروری برای کسب شناخت قبل از ازدواج بودند که مطرح کردیم. اما سوال های مهم دیگری هم وجود دارد که لازم است از خودتان و طرف مقابل بپرسید و با ارزیابی پاسخ ها، تصمیمی عاقلانه در این مورد بگیرید.

مطالب مرتبط: چه سوال هایی را باید در دوران نامزدی از همسر آینده خود پرسید؟

در نظر داشته باشید موفقیت ازدواج یک طرفه نیست و علاوه بر طرف مقابل، شما هم لازم است به بلوغ عقلانی و هیجانی رسیده باشید، اصول و روش های ساختن زندگی مشترک و خانواده سالم را بشناسید و در نهایت فردی یادگیرنده و پذیرنده تغییر و رشد باشید.

سوال های مهم در خواستگاری

همچنین این سوال ها در یک نوبت و مستقیم مطرح نکنید تا طرف مقابل شما موضع دفاعی به خود بگیرد و عامدانه جواب هایی بدهد تا متقاعدتان کند. همچنین در نظر داشته باشید افرادی که در پاسخ دادن به این سوال ها طفره می روند یا پاسخی کلی می دهند تا بحث تمام شود به احتمال بیشتری موضوعاتی برای پنهان کردن دارند و در شروع رابطه ای پر تعهد و صمیمی مثل ازدواج ضرورت دارد که افراد بدون پنهان کاری و شفاف خودشان را ابراز کنند تا صداقت مبنای رابطه شان باشد و از مشکلات جدی بعدی پیشگیری کنند.

 

مرکز مشاوره فرمانیه: بلوار اندرزگو، ساختمان پارسیان، طبقه پنجم ، کلینیک روانشناسی و مشاوره خانواده
تلفن:  ۲۲۳۲۱۰۵۲ -۰۲۱       ۸۴۹۰۹۴۴ – ۰۹۱۲

مرکز مشاوره صادقیه: فلکه دوم صادقیه، خیابان ستارخان، کلینیک روانشناسی و مشاوره ندای آرامش
تلفن:  ۸۴۹۰۹۴۴ -۰۹۱۲       ۲۲۳۲۱۰۵۲ – ۰۲۱

۹ سوال اساسی برای خواستگاری
۵ (۱۰۰%) ۴ رای s
اشتراک گذاری این مطلب در شبکه های اجتماعی:

درباره‌ی کلینیک روانشناسی و مرکز مشاوره ازدواج ، خانواده و سلامت جنسی

جامع ترین و تخصصی ترین مرکز مشاوره ازدواج و خانواده. مرکز مشاوره فرمانیه: بلوار اندرزگو، ساختمان پارسیان، طبقه پنجم ، کلینیک روانشناسی و مشاوره خانواده مرکز مشاوره صادقیه: فلکه دوم صادقیه، خیابان ستارخان، خیابان شهدای صادقیه، کلینیک ندای آرامش تلفن: 8490944 -0912 ***** 22321052 - 021

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.