خانه / مشکلات جنسی | اختلالات ، انحرافات و آموزش جنسی / چگونه سادیسم را درمان کنیم ؟ | دگر آزاری جنسی چیست ؟

چگونه سادیسم را درمان کنیم ؟ | دگر آزاری جنسی چیست ؟

دگر آزاری جنسی یا سادیسم چیست؟

سادیسم یا دگرآزاری ( Sadism ) به معنای لذت بردن و احساس سرخوشی از آزار دادن دیگران در یک فعالیت جنسی مانند رابطه جنسی است. به طور کلی افرد سادیستیک ( یعنی کسی که آزار جنسی می رساند) علاقه شدیدی به دگر آزاری دارد. این دگرآزاری ممکن است به صورت های مختلفی مانند لذت بردن از تحقیر دیگران ، آزار و اذیت روحی و یا حسمی دیگران ، و یا محدود کردن فرد دیگری باشد. لازم به ذکر است که سادیسم یا دگر آزاری تنها مختص به یک رابطه جنسی نیست و این واژه معنای گسترده تری را دارد. اما در این مقاله منظور ما ، دگر آزاری جنسی یا سادیسم جنسی است.

ممکن است شما هم در اجتماع با افرادی که از آزار و اذیت دیگران لذت می برند روبرو شده باشید. مثلاً مردی که همسر خود را تحقیر می کند و یا در زمان رابطه جنسی، او را اذیت و آزار می کند. اینها همه نشانه هایی از سادیسم یا دگرآزاری است. البته هر تنوع آزاری را نمی توان بیمارگونه قلمداد کرد و معیارهای تشخصیی در این باره با توجه به فرهنگ هر کشوری متفاوت است.

به طور بسیار خلاصه ، Sadism عبارت است از آزار دیگران در زمینه های روحی، احساسی ، جسمی و جنسی.

درمان سادیسم جنسی | آزارگری | آزار گری | دگر آزاری | دگرآزاری

اصطلاح سادیسم یا دگرآزاری چگونه پدید آمد؟

در سال ۱۸۵۴ ، یک نویسنده فرانسوی، داستانهای عاشقانه ای را که در آنها بار جنسی خشونت آمیز وجود داشت را منتشر کرد. سالها بعد این نویسنده که “مارکی دو ساد” نام داشت به جرم آزار و ازدیت زنان از نظر جنسی و داشتن خضونت جنسی در روابط خود دستگیر و محاکمه شد. این محاکمه ها چندین بار ادامه داشت. به نظر می رسد که “دوساد” آنچه در کتابهای خود عنوان می کند، رفتارهای شخصی خود با زنان و دختران بوده است. به مرور زمان این اصطلاح با پر خواننده شدن کتابهای او گسترش یافت و وارد فرهنگ های روانشناسی و روانپزشکی گردید.  زیگموند فروید، که یکی از روانکاوان بنام جهان است، از این واژه در مقالات خود استفاده کرده است.

سادیسم در مردان بیشتر است یا سادیسم در زنان بیشتر است؟

آمار دقیقی از میزان مبتلایان به این موضوع وجود ندارد. اما به نظر می رسد سادیسم در مردان بیشتر است. البته سادیسم در زنان نیز بیش از سایر اختلالات جنسی رایج در میان زنان است. 

همچنین به نظر می رسد، سادیسم در مردان با خشونت بیشتری همراه است تا سادیسم در زنان . علت این موضوع ممکن است به خشونت بیشتر مردان در رابطه جنسی و یا مسائل فرهنگی باز گردد.

انواع سادیسم جنسی یا دگر آزاری جنسی چیست؟

سادیسم جنسی یا دگرآزاری جنسی به سه دسته کلی تقسیم می شود. ممکن است فرد یکی از انواع آن را داشته باشد و یا هر سه مورد از دگرآزاری جنسی را تجربه کند. 

 • سادیسم ذهنی : در این نوع از دگرازاری، فرد تنها اعمال و یا رفتارهای خشونت آمیز را در ذهن خود مرور می کند و علاقه چندانی به برپایی و یا انجام انها در دنیای واقعی ندارد. ممکن است در زمانی که از دست کسی عصبانی هستند و یا خشم فرآوانی دارند؛ تصورهایی چون آزار و اذیت دیگران، تحقیر کردن دیگران، اعمال زور بر دیگران و … داشته باشند. تمامی موارد این نوع از آزارگری ذهنی، در تخیلات است و در مرحله عمل گذاشته نمی شود. 
 • سادیسم روحی : این افراد ممکن است از نظر روحی، علاقه زیادی به تحقیر کردن دیگران، خورد کردن شخصیت دیگران و حقیر شمردن دیگران داشته باشند. اگر این حالت در جمع و در مکان هایی عمومی تر انجام شود، علاقه به انجام اینکار بیشتر است. سادیسم روحی همچنین خود را به صورت استفاده از القاب حیوانات برای دیگران و یا تمسخر کردن دیگران نیز نشان می دهد. افرادی که در رابطه جنسی خود با دیگران، بر گردن شریک جنسی شان قلاده می اندازند و یا آنها را با القاب حیوانات خطاب می کنند از این دسته هستند. 
 • سادیسم بدنی یا جسمی : این نوع آزارگری جنسی، بیشتر جنبه عملی دارد. این افراد ممکن است شریک جنسی خود را کتک بزنند و یا به وسیله ابزاهایی چون شمع، شلاق، سیگار و … به دنبال تنبه و یا آزار دادن آنها باشند. اصطلاحات اسلیو و مستر ( ارباب و برده ) ( Slave & Master ) در بین این افراد وجود دارد. ارباب ها افرادی هستند که از شریک جنسی خود استفاده می کنند و به آنها سادیسم روحی، یا سادیسم جنسی دارند. 

نشانه های سادیسم و علائم سادیسم چیست ؟ 

هر چند پرسش نامه هایی در این خصوصو ابداع شده است اما به نظر می رسد که با توجه به فرهنگ ایران، هیچکدام کارآمدی زیادی ندارد. اما به هر حال نشانه های زیر می تواند شما را در شناسایی فرد سادیستیک یاری کند. نشانه های سادیسم و علائم سادیسم به صورت زیر است: 

نکته: علائم و مسائل زیر در یک بازه زمانی طولانی باید ادامه داشته باشند و استفاده از آنها در رابطه جنسی در کوتاه مدت، نشانه آزارگری جنسی نیست.

 • افرادی که از تحقیر کردن دیگران در جمع و یا تمسخر و یا خورد کردن شخصیت دیگران در جمع لذت می برند و این کار را به دفعات زیاد انجام می دهند
 • افرادی که در رابطه جنسی در پی تحقیر طرف مقابل به وسیله نام گزاری با اسم های حیواناتی چون سگ، خوک، و حیوانات دست امور و خانگی مبادرت می کنند.
 • افرادی که در رابطه جنسی از قلاده، کمربند و طناب به طور مکرر استفاده می کنند.
 • افرادی که از دیدن صحنه های تجاوز لذت می برند و یا آن را به طور مکرر در ذهن خود مرور می کنند.
 • افرادی که به سکس ارباب و برده و یا سکس Slave & Master علاقه زیادی دارند. 
 • افرادی که در رابطه جنسی، اندام های شریک جنسی شان را کبود و یا آسیب می رسانند
 • زنان سادیسمی که از آسیب رساندن به بیضه مردان در رابطه جنسی ارضا می شوند. 
 • افرادی که در رابطه جنسی، تنها با حرکات خشن و آزار رساننده لذت می برند و ….

سادیسم در روابط زناشویی تا چه میزان طبیعی است؟

به طور کلی مردان در رابطه جنسی ، خشن تر از زنان عمل می کنند اما این به معنای داشتن سادیسم در روابط جنسی نیست. به طور کلی اگر میزان خشونت در رابطه جنسی ، مورد قبول دو طرف باشد و آسیب ماندگاری را ایفا نکند و همچنین هر دو نفر دارای زندگی و رابطه طبیعی باشند، این موضوع را نمی توان سادیسم در روابط زناشویی دانست. همچنین خشونت های جنسی معقول در روابط جنسی که بین زوجین و با رضایت یکدیگر اتفاق می افتد، به معنای سادیسم در روابط زناشویی نیست. اما اگر همسر شما به طور مکرر شما را مورد ضرب و شتم و تحقیر قرار می دهد و از آزار دیدن شما لذت می برد، این به معنای سادیسم در روابط زناشویی است. 

درمان سادیستم چیست ؟ آیا سادیسم و مازوخیسم درمان دارد ؟

چگونه سادیسم را درمان کنیم ؟ سادیسم یا دیگرآزاری در مقابل مازوخیسم یا خودآزاری قرار دارد. این رفتار در سال ۱۹۸۰ میلادی به عنوان اختلال روانی دسته‌بندی شد اما از زمان انتشار راهنمای تشخیصی و آماری اختلال‌های روانی ۴ (DSM-IV) در سال ۱۹۹۴، از آن به عنوان یک ویژگی شخصیتی نام برده می‌شود؛ اما با این وجود، در صورت شدت و یا اختلال در زندگی فرد ، یا زندگی زناشویی، می توان آن را بیماری دانست که نیازمند درمان است. 

آزار گری و یا آزار خواهی ( مازوخیسم ) دارای درمان است. برای درمان در ابتدا مصاحبه بالینی و تست های مرتبط با سلامت روان انجام می شود تا شدت مشکل و همچنین نوع آن به طور کامل مشخص شود. در مرحله بعد ریشه های این مشکل به وسیله روشهای رواندرمانی توسط سکولوژیست شناسایی شده و در نهایت جلسات درمانی مدون آغاز می شود. قابل ذکر است که در برخی از درمانها می توان از دارو هم بهره جست. 

از انجایی که ریشه این مشکل در کودکی و نوجوانی فرد است، بررسی این شرایط و آنچه در گذشته زندگی فرد اتفاق افتاده است، ضروری به نظر می رسد.

شدت بیماری در درمان سادیسم و مازوخیسم بسیار موثر است. همچنین میزان پذیرش فرد و همکاری او برای درمان نیز اهمیت بسیار زیادی دارد. درمان سادیسم پس از چند جلسه خود را نشان می دهد و فرد از کاهش مشکلات روانشناختی خود متوجه درمان سادیستم و بهبود علائم می گردد. 

سولات خود را پیرامون آزارگری ( دگر آزاری ) جنسی در بخش نظرات درج کنید.

چگونه سادیسم را درمان کنیم ؟ | دگر آزاری جنسی چیست ؟
به این مطلب امتیاز دهید.
اشتراک گذاری این مطلب در شبکه های اجتماعی:

درباره‌ی کلینیک روانشناسی

جامع ترین و تخصصی ترین مرکز مشاوره ازدواج و خانواده. مرکز مشاوره فرمانیه: بلوار اندرزگو، ساختمان پارسیان، طبقه پنجم ، کلینیک روانشناسی و مشاوره خانواده مرکز مشاوره صادقیه: فلکه دوم صادقیه، خیابان ستارخان، خیابان شهدای صادقیه، کلینیک ندای آرامش تلفن: 8490944 -0912 ***** 22321052 - 021

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.