خانه / رابطه زناشویی و همسرداری / اختلافات زناشویی و زوجین / چه مواردی را در یک رابطه نباید تحمل کرد ؟

چه مواردی را در یک رابطه نباید تحمل کرد ؟

رابطه شما، چه یک رابطه جدی عاشقانه باشد چه نباشد، باعث می‌شود احساس هیجان و خوشبختی در زندگی کنید. ولی بسیاری افراد فقط بخاطر ترس از تنهایی در روابط ناراحت‌کننده می‌مانند، حتی اگر آن رابطه قادر به برطرف کردن نیازهایشان نباشد.

در یک رابطه برای هر مشکلی راه حلی وجود دارد. برخی از این مشکلات را می‌توان با کمی سازش و تغییر شرایط حل کرد اما مواردی وجود دارد که شما هرگز نباید در یک رابطه با آن سازش کنید چون این چیزها سازش پذیر نیستند.‏ بسیاری از این موارد ناشی از احساس عدم امنیت و تمایل به کنترل و قدرت طلبی شریک زندگی است. او ممکن است دائما شما را متهم به خیانت کند، نسبت به دستاوردها و هدف‌هایتان، بی‌رحمانه اظهار نظر کند و یا تلاش کند مشکلات خودش را به گردن شما بیندازد و از آن اظهار نارضایتی کند.

گاهی همین نوع رفتارها بنای خشونت جسمی، جنسی و روانی است.‏‏ این طبیعی نیست که یک نفر در رابطه، شما را کوچک، بی‌ارزش، احمق و نادان بداند. اصلا این طور نیست که در همه روابط آدم‌ها هرازگاهی چنین رفتارهایی با هم داشته باشند و یا یکدیگر را این طور ارزش‌گذاری کنند. اگر شما دیگرانی را می‌شناسید که در چنین شرایطی زندگی می‌کنند به این معنا نیست که این نوع خشونت‌ها هرچند که رایج، پذیرفتنی و معقول‌اند.‏

هرکس نیاز به احترام، محبت و عشق در رابطه دارد ولی اگر طرفتان قادر به تامین این نیازها برای شما نباشد، شاید بهتر باشد به ادامه این رابطه بیشتر فکر کنید. داشتن اختلاف نظر و گاهی بحث و مشاجره پیرامون آن موضوع کاملا طبیعی است که در بیشتر روابط زناشویی به چشم می خورد. اما هر رابطه ای که با احساساتی چون ترس، افسردگی و ناامیدی همراه باشد نیاز به بازبینی مجدد دارد. قطعا شما با هدف لذت بردن از زندگی و پیشرفت، زندگی خود را آغاز می کنید. اما اگر موارد زیر در روابط شما وجود داشته باشد ادامه زندگی تقریبا غیر قابل تحمل خواهد بود. با این موارد آشنا شده و سعی کنید برای حفظ زندگی مشترک تان حتما از آن ها دوری کنید.

رفتارهای آزاردهنده در زندگی مشترک

چه مواردی را در یک رابطه نباید تحمل کرد ؟

نکاتی که در این مطلب آمده است در واقع برای کسانی مفید است که در دوره نامزدی و آشنایی بیشتر هستند. البته زن و شوهرهایی که سال هاست که وارد زندگی مشترک شده اند نیز می توانند از آن ها استفاده کنند. بنابراین اگر مشکلاتی که در زیر آمده است را در رابطه‌تان دارید، محبور نیستید آن رابطه را تحمل کنید.

 • پرخاشگری و  بی‌احترامی کلامی

یک رابطه سالم قبل از هر چیز با احترام متقابل شروع می‌شود. نباید هیچ وقت کسی که بددهنی می‌کند، تحقیرتان می‌کند یا باعث می‌شود به هر ترتیبی احساس ناراحتی کنید را تحمل کنید. حتی اگر با هم وارد بحث و جدل می‌شوید، این حق را به هیچ کدام از شما نمی‌دهد که با بی‌احترامی با هم رفتار کنید و ناسزا گویید.

این کار نشان دهنده عدم احترام او به شما است. این که او در عصبانیت نمی تواند خود را کنترل کند، به هیچ عنوان توجیه مناسبی نیست. در هر شرایطی او حق این را ندارد که با لحن بی ادبانه با شما صحبت کند. مراقب باشید اگر مرد یا زنی خصوصیت پرخاشگری را داشته باشد به کلی باید در تصمیمتان تجدید نظر کنید یا اگر در زندگی مشترک با او هستید باید با مشاوره صحیح آن را هدایت کنید. بد کلامی و صدمه زدن چیزهایی هستند که با دیدنشان مطمئن می شوید این فرد مناسب زندگی نیست.

 • کنترل‌کردن

اگر طرفتان نمی‌تواند تحمل کند که بدون این که به شما تهمت بزند از جلو چشمانش دور باشید، به هیچ عنوان مجبور به ادامه رابطه با او نیستید. هیچ وقت نباید کسی را که فکر می‌کند باید شما را در هر نقطه از زندگی‌تان کنترل کند تحمل کنید.

وقتی قبول می کنید که با شخصی وارد رابطه شوید در واقع می خواهید زندگی تان را با آن شخص تقسیم کنید اما نباید انتظار داشت که فرد را به طور کامل تحت کنترل بگیرید مثلا اگر اجازه دهید که به شما بگوید چه کنید و چه نکنید چطور لباس بپوشید با چه دوستانی رفت و آمد کنید این گونه رفتارها اعتماد به نفس و آزادی تان صدمه می زند البته اگر بیش از حد باشد چرا که در حد معمول هر زن و مردی این صحبت ها را با همسر آینده اش دارد.

 • شک داشتن

اگر همسر شما فرد شکاکی است، احساس خفگی در رابطه به شما دست می دهد. مطمئن و قابل اعتماد دانسته شدن در رابطه، یک امر کاملا طبیعی است. اما اگر همسر شما مدام شما را کنترل می کند، این موضوع به مرور ادامه زندگی را غیر قابل تحمل خواهد کرد.

 • کمبود اعتماد (بی اعتمادی)

اعتماد متقابل برای بقای هر رابطه‌ای لازم است. یکی از ارکان مهم در رابطه صداقت و اعتماد است این ویژگی باعث می شود که طرفین یکدیگر را باور کنند و وقتی کنار هم نیستند احساس امنیت داشته باشند اما کمبود این اعتماد در هر زوج و یا یک نفر از آن ها باعث می شود که همیشه بحث و دعوا داشته باشند.

اگر نمی‌توانید به طرفتان اعتماد کنید. یا باید در مورد این موضوع با او حرف بزنید یا قبل از این که این بی‌اعتمادی عمیق‌تر شود، از آن رابطه بیرون بیایید. در یک رابطه هر دو طرف باید با هم احساس راحتی و آزادی کنند و فقدان اعتماد دوطرفه موجب نابودی یک رابطه خواهد شد.

 • متهم به خیانت

اگر شریک زندگی شما را بارها به شما خیانت متهم کرده است بدون این که هیچ دلیلی برای آن داشته باشد این یعنی چیزی در این میان درست نیست. این که شما جواب آدمی را داده‌اید، به کسی نگاه کرده‌اید، خندیده‌اید و یا گفتگویی داشته‌اید نباید بهانه‌ای باشد که شما در معرض چنین اتهامی قرار بگیرید.‏ همچنین در مقاله زیر می توانید پیرامون خیانت و انواع آن مقاله ای مفید را مطالعه کنید:

خیانت چیست؟ و انواع آن کدامند؟

 • آویزان بودن

البته احساس خواسته شدن در یک رابطه کاملاً طبیعی است ولی اگر مراقب نباشید ممکن است بیش از اندازه شود. بیشتر افراد از بودن با کسی که در بعضی کارهایش درخواست کمک می‌کند یا هرازگاهی نیاز به در آغوش گرفتن یا دردودل کردن دارد، لذت می‌برند. این ها در رابطه کاملاً طبیعی است، ولی چیزی که طبیعی نیست فرد آویزانی است که به نظر می‌رسد بدون شما قادر به انجام هیچ کاری در زندگی‌اش نیست. کسی که هیچ استقلال شخصیتی در کنار شما از خود نشان نمی‌دهد، یک علامت هشدار است.

 • عدم توجه و اولویت ندادن به شما

شما و رابطه زناشویی تان باید در اولویت همسر خود باشید. حتی زمانی که اوضاع کمی به هم ریخته است او باید نیازها و احساسات شما را نیز در نظر بگیرد. با این که زندگی به جز رابطه قسمت‌های مهم دیگری هم دارد، ولی طر‌ف ‌مقابلتان باید به شما نسبت به مسائل دیگر زندگی‌اش اولویت دهد. ب

ه عبارت دیگر، اگر طرح و برنامه های خود را با شما در میان نمی گذارد؛ در جمع و در خلوت به شما توجه نمی کند و ترجیح می دهد وقت خود را با افرادی جز شما بگذراند احتمالا شما دغدغه اصلی او نیستید. مثلاً اگر او بیشتر از این که با شما وقت بگذراند با دوستان خودش است، یعنی رابطه‌اش با شما را چندان جدی نمی‌گیرد.

هیچ وقت لازم نیست کسی که به شما احساس خاص بودن نمی‌دهد را تحمل کنید. شما شایسته کسی هستید که با شما مثل یک پادشاه یا ملکه رفتار کند. به عبارت دیگر، اگر طرح و برنامه های خود را با شما در میان نمی گذارد؛ در جمع و در خلوت به شما توجه نمی کند و ترجیح می دهد وقت خود را با افرادی جز شما بگذراند احتمالا شما دغدغه اصلی او نیستید! سعی کنید با گفت و گو این موضوع را حل کنید، چرا که در بسیاری از موارد این مشکل قابل حل است. اما اگر این روند ادامه یابد، تحمل شرایط سخت خواهد بود.

 • منفی‌گرایی

البته منفی‌گرایی بخشی از هر رابطه در زندگی است ولی نباید به آن در مقابل مثبت‌گرایی اولویت داد. داشتن نگرش منفی در زندگی منجر به داشتن افکار منفی و در نهایت ذهنی منفی خواهد شد. کسانی که روی نقاط منفی مسائل تمرکز می‌کنند معمولاً انرژی کمتری دارند، دیگران را به خاطر مشکلاتشان مقصر می‌دانند و به طور کلی، افراد جالبی برای معاشرت نیستند. هیچ وقت با کسی که تا این اندازه منفی‌های زندگی را می‌بیند نمانید چون شما را هم به راه خود خواهد کشاند.

همسر شما ممکن است بنا به دلایلی مانند مرگ یکی از والدینش مدت زمانی را افسرده و منفی گرا باشد. این امر خطر جدی ای برای رابطه شما محسوب نمی شود؛ اما اگر بی وقفه و بدون دلیل منفی بافی کرده و هیچ انگیزه ای برای زندگی نداشته باشد، مطمئنا زندگی زناشویی شما نیز تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. در این صورت این منفی گرایی به شما نیز منتقل شده و دائما با یکدیگر دعوا خواهید داشت.

 • عدم دسترسی احساسی

طرف ‌مقابل شما باید همیشه از نظر احساسی در دسترس شما باشد، در غیر این صورت نمی‌توانید یک رابطه موفق با او داشته باشید. اگر احساس نا امنی کند یا برای ابراز احساساتش خجالت بکشد، یعنی مشکلات عمیقی دارد که قبل از وارد شدن به یک رابطه باید به آنها رسیدگی کند.

 • کسی که به حرف‌هایتان گوش نمی‌دهد.

هر دو شما باید برای حرف زدن صادقانه و آزادانه با هم احساس راحتی کنید. اگر طرفتان از آن دسته افراد است که فقط خودش حرف می‌زند طوری که شما احساس می‌کنید عقاید و افکار شما هیچ اهمیتی ندارد، یعنی برای شما به عنوان یک انسان ارزشی قائل نیست.

 • کسی که از رویاها و اهدافتان حمایت نمی‌کند.

وقتی نوبت به آرزوها و اهدافتان می‌رسد، طرفتان باید بخواهد۱۵۰٪ از شما حمایت کند. هیچ وقت نباید کسی را که به جای تشویق شما در راه رسیدن به اهدافتان، به شما حسادت می‌کند که سعی می‌کند موفقیت‌های شما را دست کم بگیرد تحمل کنید.

 • بی‌مسئولیتی

و آخر این که نباید هیچ وقت کسی که تمایلی به زیر بار مسئولیت رفتن ندارد را تحمل کنید. مسئولیت‌های افراد بزرگسال به هیچ وجه شوخی نیست و هر کسی باید بتواند میزانی از مسئولیت‌ها و وظایف زندگی را بر عهده بگیرد و برای همه چیز به شما تکیه نکند. هیچ وقت کسی که نمی تواند مسئولیتی بر عهده بگیرد قابل اطمینان نیست.

اگرچه ممکن است این ویژگی در ابتدا چندان به نظر نیاید؛ اما بعد از گذشت مدتی آزار دهنده خواهد شد. شریک زندگی شما باید آن قدر بالغ شده باشد که بتواند مسئولیت شغل خود را بر عهده بگیرد، قبض های خود را پرداخت کند و اگر روزی تنها ماند بتواند از پس کارهای شخصی اش بر بیاید.

چه مواردی را در یک رابطه نباید تحمل کرد ؟

 • آزار عاطفی و کلامی

‏خیلی از آدم‌ها خشونت عاطفی را می‌پذیرند بدون این که بفهمند مورد خشونت قرار گرفته‌اند. خشونت جسمی آثار مشهودی دارد اما خشونت عاطفی این طور نیست. اظهارنظرهای تند، رفتارهای کنترل‌کننده و هر موردی که باعث ایجاد شک و دودلی در فرد نسبت به خودش بشود خشونت عاطفی است. ب

یشتر آدم‌ها بدرفتاری، شوخی‌های جنسیتی، مسخره کردن و تهدیدها را خشونت نمی‌دانند در حالی که این نوع رفتارها آزارشان می‌دهد و احساس بدی ایجاد می‌کند. رفتارهایی مثل توهین در برابر دیگران، مجبور کردن دیگری برای درخواست اجازه پیش از انجام هرکاری، خشم مهار نشده به این دلیل که کاری درست انجام نشده، توهین و تحقیر در خفا، تمسخر و تهدید تنها نمونه‌هایی از آزار عاطفی و کلامی است.‏

 • آزار جسمی

اگر شریک زندگی‌تان شما را کتک می‌زند، ترک رابطه در حالی که شما توان روحی و جسمی کمی پیدا کرده‌اید روند دشواری است. اما خودتان را دوست داشته باشید. امنیت جسمی حق شماست و هیچ کس نباید به راحتی به شما آسیب بزند. پیش از ترک رابطه‌ای که در آن امنیت جانی ندارید باید شواهد کافی را مهیا کنید و ترس را کنار بگذارید. چیزی که باید بدانید این است که همه آدم‌ها در یک رابطه مشترک کتک نمی‌خورند و این رفتار قابل گذشتی نیست.‏

 • خشونت به خاطر رابطه جنسی

تجاوز در بستر زناشویی یکی از مواردی است که نباید هرگز آن را مشکل کوچکی بدانید و تحمل کنید. تجاوز جنسی اتفاقی نیست که فقط در روابط خارج از رابطه زناشویی بیفتد. هر شکل از رابطه جنسی که باعث آزار شما می‌شود نوعی خشونت است. اگر او برای رابطه، شما را تحت فشار قرار می‌دهد و آن را وظیفه می‌داند و مجبورتان می‌کند در هر شرایطی به هر خواسته‌ای تن بدهید این رابطه نامطمئن، خشونت‌آمیز و ناسالم است.‏ برخی از افراد ممکن است دچار سادیسم و یا دگر آزارگری جنسی باشند. در مقاله زیر می توانید مطالبی جامع را در این باره مطالعه کنید:

چگونه سادیسم را درمان کنیم ؟ | دگر آزاری جنسی چیست ؟

 • شرم از بدن

وقتی شریک و همسرتان شما را به خاطر وزن، شکل اندام و موارد مشابه شرمنده می‌کند این کار نه تنها خشن، نادرست و اشتباه است بلکه این یک نوع رفتار کنترلی است. شرم از بدن این احساس را ایجاد می‌کند که شما هرگز از نظر هیچ کس به اندازه کافی خوب نیستید بنابراین هرگز نمی‌توانید از این رابطه بیرون بروید چون هیچ کس دیگری هم دوستتان نخواهد داشت. این یک رفتار بیمارگونه برای کنترل و سلطه بر رابطه است. ایجاد شرم برای ظاهر و بدن و متقاعد کردن شما برای اینکه زیبا نیستید یک خشونت آشکار است.‏

 • بی‌توجهی به نیازهای جنسی

این یکی از مواردی است که بسیاری از افراد سعی می‌کنند با آن سازگار شوند هرچند که باعث فشار و آسیب زیادی شود. کسی که فقط به نیاز خودش توجه می‌کند، حتی یک بار به خواسته شما گوش نمی‌دهد و رفتاری را در پیش می‌گیرد که باعث احساس ناراحتی، نارضایتی و بی‌قراری می‌شود یک آزارگر است. شما نباید در برابر چنین چیزی سکوت و تحمل کنید.‏

 • به انزوا رفتن

شما نباید اجازه بدهید که یک نفر شما را از دیگران دور نگه دارد. دلایل زیادی برای چنین رفتاری وجود دارد او ممکن است انواع توجیه و بهانه برای چنین خواسته‌ای داشته باشد اما این کار در هر صورت بد است. همه دلایل همسرتان برای فاصله گرفتن از خانواده یا دوستان ناشی از حسادت، تمایل به کنترل، احساس عدم امنیت، بی‌اعتمادی و خودخواهی است. کسی که شما را از همه دور نگه می‌دارد فرد قابل اعتمادی نیست و این چیزی نیست که شما باید با آن کنار بیایید.‏

 • نادیده گرفتن

هر آدمی گذشته و تجربه‌های شخصی خودش را دارد. انکار و نادیده گرفتن آن چه که شما از سر گذرانده‌اید و یا متهم شدن به دروغگویی و اغراق در حالی که شما تلاش می‌کنید واقعیت را بگویید یک نوع تلاش برای سرکوب است. کسی ممکن است تجربه یا خاطره شما را نداشته باشد اما او نباید آن را انکار کند. این بسیار آزار دهنده است که یک نفر شما و تاریخچه زندگی‌تان را انکار کند. چنین آدمی تمایل زیادی دارد تا توانایی‌های فعلی و دستاوردهای آینده‌تان را نیز نادیده بگیرد. ‏

 • مداخله در حرف‌ها

شاید عادت پریدن در حرف دیگری و مهلت ندادن به دیگری به اندازه یک خشونت جسمی یا جنسی بد نباشد اما بازهم یک عادت بد است. اهمیت این موضوع از آن جهت است که شما در یک رابطه نیاز به گفتگو تعامل دارید. کسی که به شما اجازه حرف زدن نمی‌دهد در نهایت باعث می‌شود گفتگویی شکل نگیرد.‏ همچنین پیشنهاد می شود مقاله زیر را در مورد لحن بیان و نحوه صحبت کردن با همسر مطالعه کنید:

اختلافات زناشویی بر اثر لحن بیان

 • یادآوری گذشته

آیا او دائم روابط گذشته شما را به یادتان می‌آورد و شما را بخاطر آنچه در گذشته انجام داده‌اید شرمنده می‌کند؟ آیا اشتباهی رخ داده است که او پس ازگذشت سال‌ها و جبران از دست رفته‌ها هنوز هم شما را مسئول پاسخگویی می‌داند؟ کسی که شما را از گذشته می‌ترساند و باعث شرمندگی‌تان می‌شود در واقع از این روش برای کنترل و تحقیر استفاده می‌کند. این یک روش خشونت‌آمیز است که شما نباید آن را تحمل کنید. شما مجبور نیستید برای یک اشتباه، یک رابطه تمام شده یا یک گذشته بد تا ابد پاسخگو باشید.‏

 • سوء استفاده احساسی

دسته ای از افراد هستند که احساسات همسرشان را آنالیز می کنند و در دراز مدت از آن سوءاستفاده می کنند بسیار مهم است که در چنین شرایطی محکم باشید و ضعف نشان ندهید چون موجب می شود بیشتر تحت کنترل قرار بگیرید. با درک این مسئله حتما به مشاور مراجعه کنید.

 • شماتت کردن

همه ما در ظاهرمان نقض هایی وجود دارد که موجب مشکلاتی در رابطه با روابط اجتماعی مان می شود اما وقتی زندگی مان را با کسی تقسیم می کنیم می خواهیم که آن فرد کمکمان کند تا اعتماد به نفس بالاتری پیدا کنیم مثلاً اگر همسرتان درباره اندامتان انتقاد دارد سعی کنید قبل از اینکه شدت پیدا کند خود را مطابق میلش کنید اما وقتی ایراد گرفتن ها زیاد شد دیگر نباید در این مسیر تلاش کنید بلکه بهتر است او را از این عادت دور کنید.

 • دروغ گویی

دروغ یکی از مشکلات خانمان سوزاست نه بخاطر اینکه تأثیری روی حقیقت می گذارد بلکه وسیله ای برای گول زدن شده ، دقیقا عاملی که باعث از هم پاشیدن بنیان بسیاری از زندگی ها شده است. در این مورد هرگز کوتاه نیایید و با راه و روش درست همسرتان را از ادامه ان باز دارید.

 • تعلق خاطر به شخص دیگر

شریک زندگی شما باید از لحاظ احساسی و عاطفی کاملا در اختیار شما باشد. در غیر این صورت، شما نمی توانید یک رابطه سالم و عاشقانه با او داشته باشید. اگر نسبت به شخص دیگری احساسی در او وجود دارد یا حتی نسبت به او عذاب وجدان حس می کند، باید خیلی زود بر روی خود کار کرده و این مشکل را به صورت اساسی حل کند.

 • سلطه طلبی

مهم نیست که چه قدر در یک رابطه به هم نزدیک هستید، همسر شما هرگز نباید چیزی که متعلق به شما است را تحت کنترل بگیرد. این نوع از رفتار نشان دهنده نابالغی او و عدم اعتمادش به شما است. رفتار سلطه طلبانه یک عادت سمی است که به هیچ وجه نباید در مقابل آن کوتاه آمد. به علاوه، این رفتار می تواند به سرعت به سوء استفاده عاطفی یا حتی فیزیکی منجر شود که عواقب وحشتناکی خواهد داشت. پس در رابطه با این رفتار بسیار محتاط باشید.

چیزهای بدی که نشانه یک رابطه ناسالم هستند بسیار بیشتر از این موارد هستند. مهم این است که بدانید یک رابطه سالم چگونه شکل می‌گیرد و چه چیزهایی زنگ خطر هستند. این موارد هشدارهایی جدی هستند که نباید در برابر آن سکوت کنید. پرداختن به این موضوعات به این معنا نیست که شما حتما باید رابطه را ترک کنید.

در بسیاری از موارد راه حلی برای این مشکلات وجود دارد اما بدون شک راه حل این نیست که با آن ها کنار بیایید و یا خیال کنید این‌ها بخشی از یک رابطه طبیعی هستند و همه آن را تجربه می‌کنند.‏ زندگی مشترک بخش مهمی از زندگی هر فرد است که بروز پستی و بلندی ها در آن طبیعی است اما رفتار و روابطی که ناراحت کننده هستند نمی توانند به عنوان امری طبیعی تلقی شوند و باید هرچه سریع تر کنار روند.

در کل بهتر است که در آغاز رابطه با ویژگی و خصلت های بد آشنا شوید اما نه طوری که به آن ها مسلط شوید تا به روان شما آسیب بزند وقتی تصمیم به ازدواج می گیرید در جستجوی کسب تجربه های احساسی و شاد هستید در واقع جذابیت و تاثیری که برای طرف مقابل داریم ما را تشویق و توانا می کند که نیمه دیگر خود را بسازیم گاهی اوقات با مشکلات زیادی مواجه می شویم اما به دلیل علاقه ایجاد شده نمی توانیم تصمیم درست بگیریم اگرچه بالا پایین در زندگی طبیعی است اما باید بتوانیم اخلاق خوب  را از بد تشخیص دهیم ما نباید هر شرایطی را تحمل کنیم پس بهتر است با شناخت آن ها سعی در رفع کنیم.

چه مواردی را در یک رابطه نباید تحمل کرد ؟
۵ (۱۰۰%) ۱ رای
اشتراک گذاری این مطلب در شبکه های اجتماعی:

درباره‌ی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.