خانه / رابطه زناشویی و همسرداری / مشاوره خیانت / چرا خیانت اتفاق می افتد ؟ دلیل خیانت به همسر چیست؟

چرا خیانت اتفاق می افتد ؟ دلیل خیانت به همسر چیست؟

علت-خیانت-مردانخیانت و بی وفایی یکی از سنگین ترین و سخت ترین اتفاقاتی است که ممکن است برای هر کسی در زندگی مشترک و زناشویی اتفاق بیافتد. اما همانند هر واقعه دیگری در زندگی، خیانت هم دلایل و علل خود را دارد. و به طور کلی نمی توان خیانت را بدون علت و دلیل دانست. هر چند ممکن است دلایل خیانت از طرف یکی از زوجین، منطقی و مناسب نباشد اما به هر حال، خیانت همسران را باید بررسی و دلایل آن را شناسایی کرد.

چرا خیانت اتفاق می افتد و یا دلایل خیانت همسر چیست؟

به طور کلی تمامی دلایل خیانت، در دو محور کلی زیر قرار می گیرد. به بیانی دیگر تمامی دلایل خیانت در یکی از این دو دسته قرار می گیرد. البته این نکته را باید ذکر کرد که در برخی از مواقع؛ دلایل خیانت متعدد بوده و در هر دو دسته مشکل زیر قرار می گیرد. این دو دسته شامل موارد زیر است:

  • خیانت هایی که ریشه در مشکلات شخصیتی و رشدی افراد دارد.
  • خیانت هایی که ناشی از کاستی ها و کمبودهای زندگی مشترک و یا کمبودهای زندگی زناشویی است.

همانطور که مشخص است برخی از خیانت های زناشویی ، ناشی از مشکلات شخصیتی است. برای مثال برخی از افراد به طور بیمارگونه ای به دنبال جلب توجه یا هیجان خواهی هستند و یکی از راههای جلب توجه و یا هیجان خواهی را داشتن روابط جنسی خارج از خانواده می دانند. این افراد برای برطرف کردن عطش هیجانی و جنسی خود از خیانت استفاده می کنند. ( برای نمونه همسرانی که مشکلات شخصیتی نمایشی دارند. )

برخی دیگر از افراد، مفاهیمی چون وجدان، تعهد و پایبندی به اخلاقیات،  در مراحل رشد آنها شکل نگرفته است. برای همین در بزرگسالی و پس از ازدواج، بدون در نظر گرفتن مسائل اخلاقی و …. اقدام به خیانت می کنند. ( برای نمونه افرادی که ویژگی های شخصیتی ضد اجتماعی را دارند در این دسته قرار می گیرند. ) 

در مواردی دیگر ممکن است فرد توانایی مدیریت احساسات و یا هیجانات خود را نداشته باشد  همین موضوع سبب بروز خیانت های مکرر می شود. برای مثال افرادی که مشکلات شخصیتی مانند  شخصیت مرزی و یا خودشیفته  را دارند، در این دسته قرار دارند.

نکته: سه مورد ذکر شده در پاراگراف های بالا فقط تعدادی از مثال های افرادی است که ممکن است مشکلات شخصیتی داشته باشند و به همسرشان خیانت می کنند. مشکلات بسیار زیادی در شخصیت افراد ممکن است به خیانت منجر شود. 

خیانت هایی که ناشی از اختلافات زوجین و مشکلات حل نشده است.

گذشته از دلایل بالا که معمولاً با تست های روانشناسی و یا ارزیابی یک متخصص قابل تشخیص است، برخی از اوقات ، خیانت به دلیل مشکلات حل نشده گذشته است. این نکته را باید در نظر گرفت که اختلاف و تعارض در زندگی زناشویی طبیعی است اما اگر این اختلافات دارای بار هیجانی بالایی باشد و یا به صورت مکرر رخ دهد، لازم است مشکلات و تعارضات را جدی گرفت. در برخی از خیانت ها، زوجین به دلیل مشکلاتی که حل نشده است از یکدیگر دلسرد می شوند و همین موضوع سبب شروع روابط خانه از خانه است.

با خیانت چه کنم؟

گذشته از دلایل خیانت، مهم ترین سوالی که باید به آن پاسخ داد این است که با خیانت چه کنیم؟ در صورتی که همسرتان به شما خیانت کرده است لازم است برخی از رفتارها را به هیچ عنوان انجام ندهید و برخی دیگر از رفتارها را انجام بدهید. در مورد اینکه چه رفتارهایی را باید انجام دهید و چه رفتارهایی را نباید انجام دهید، پیشنهاد می کنیم مقاله زیر را به دقت مطالعه کنید.

رفتار مناسب در مقابل خیانت همسر چیست ؟

چگونه از خیانت همسر پیشگیری کنیم ؟ 

چرا خیانت اتفاق می افتد ؟ دلیل خیانت به همسر چیست؟
۵ (۱۰۰%) ۱ رای
اشتراک گذاری این مطلب در شبکه های اجتماعی:

درباره‌ی کلینیک روانشناسی

جامع ترین و تخصصی ترین مرکز مشاوره ازدواج و خانواده. مرکز مشاوره فرمانیه: بلوار اندرزگو، ساختمان پارسیان، طبقه پنجم ، کلینیک روانشناسی و مشاوره خانواده مرکز مشاوره صادقیه: فلکه دوم صادقیه، خیابان ستارخان، خیابان شهدای صادقیه، کلینیک ندای آرامش تلفن: 8490944 -0912 ***** 22321052 - 021

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.