خانه / روانشناسی و مشاوره / هوس ازدواج در نوجوانی

هوس ازدواج در نوجوانی

ازدواج در نوجوانی یک مسئله پیچیده ای است که دلایل زیادی برای نگرانی دارد. اگرچه ازدواج در سنین پایین توصیه می شود اما واقعیت این است که این سن، نباید در ابتدای نوجوانی باشد. ازدواج در دوران نوجوانی به دلیل این که فرد هنوز به آمادگی و شرایط لازم از نظر روحی و جسمی برای تشکیل خانواده نرسیده نمی تواند چشم انداز روشنی داشته باشد.

نوجوانی دورانی سخت و پر استرس است. نوجوانی دورانی است که حد فاصل دوران کودکی و بزرگسالی قرار دارد و تغییرات بیولوژیکی، شناختی، اجتماعی و .. که در این دوران رخ می دهد، کششی نسبت به جنس مخالف در آن ها ایجاد می کند و بنابراین، این گرایش تا حدی طبیعی به نظر می رسد.

ارتباط با جنس مخالف در سن نوجوانی، معمولا به دلیل سرگرمی یا کنجکاوی بچه گانه شروع می شود که بعد از گذشت مدت زمانی، کنترل این روابط به دلیل ایجاد دلباختگی و شیفتگی شدید بین ۲ نفر، از دست آن ها خارج می شود. این روابط پر خطر در سن نوجوانی که امکان ازدواج وجود ندارد یا بسیار کم است، آسیب های بسیاری دارد. توصیه می شود که نوجوانان نهایت دقت را داشته باشند که درگیر چنین روابطی نشوند و بدانند که شاید شروع چنین روابط پر خطری دست خودشان باشد اما با علاقه شدیدی که بین شان به وجود می آید، نخواهند توانست به راحتی از آن دل بکنند.

فکر ازدواج در سنین نوجوانی

نوجوانان ممکن است در این دوران به ازدواج فکر کنند و به ازدواج کردن علاقه نشان دهند. اما متاسفانه بیشتر نوجوانان در این مرحله هنوز به رشد کافی نرسیده اند تا بتواند یک ارتباط منطقی و عاقلانه برقرار کنند. عشق، نوجوانان را با مسایلی مواجه می کند که واقعا آمادگی آن را ندارند. برای مثال علاقه شدید یک نوجوان به فردی خاص، در حالی که وی شرایط لازم را برای ازدواج (نه از لحاظ شناختی، اقتصادی و …) ندارد نتیجه ای جز ناکامی و سرخوردگی نخواهد داشت.

ازدواج در نوجوانی

هوس ازدواج در نوجوانی

کاهش سن روابط قبل از ازدواج، موضوعی چند وجهی است که علت های بی شماری دارد. سهل انگاری خانواده و نظارت نداشتن والدین بر روابط و هیجانات نوجوانان یکی از دلایلی است که در سال های اخیر به روابط دختر و پسر منجر شده است به طوری که این روابط در سنین پایین و حتی در مقاطع تحصیلی راهنمایی دیده می شود. نوجوانان باید بدانند ۹۰ درصد دوستی های خیابانی، هوس آلود و بی هدف است نه به قصد ازدواج.

همچنین ازدواج در نوجوانی زمانی رخ می‌دهد که فاصله بلوغ فکری، اجتماعی و سطح آگاهی اجتماعی و بلوغ جنسی زیاد شده باشد، چنان که ممکن است افراد به بلوغ جنسی رسیده باشند اما به بلوغ فکری و اجتماعی نرسیده باشند که همین امر باعث می‌شود وقتی ازدواج می‌کنند احساس ناتوانی و زندگی منجر به طلاق شود، حتی ممکن است دختران به بلوغ جنسی رسیده باشند اما از لحاظ روانی آمادگی برای فرزند آوری و پذیرش این مسئولیت نباشند.

مضرات ازدواج در دوران نوجوانی

ازدواج در نوجوانی به دلیل این که فرد هنوز به آمادگی و شرایط لازم از نظر روحی و جسمی برای تشکیل خانواده نرسیده نمی تواند چشم انداز روشنی داشته باشد. در بهترین و خوش بینانه ترین حالت اگر به اشتباهات و اتفاقات جبران ناپذیر و تاسف بار ختم نشود ثمره اش تلخی، شکست و پشیمانی است. دوستی هایی به بهانه ازدواج گاهی بلای جان نوجوان ها می شوند.

نوجوانان با توجه به سن شان دچار این خیال می شوند که من با بقیه فرق می کنم. به طور مثال رابطه من با جنس مخالف با رابطه بقیه نوجوانان با جنس مخالف متفاوت است و برای من مشکلی ایجاد نمی کند. معمولا نوجوان ها قبول نمی کنند که یک کار بد برای همه بد است بنابراین تا حدودی طبیعی است که نوجوان ها در برابر این نصیحت ها، واکنشی نشان ندهند و باور نکنند که ممکن است اتفاق های ناگواری برای آن ها هم بیفتد.

حتما بخوانید: توصیه های مهم قبل از ازدواج

مشکلات ازدواج در دوران نوجوانی

مشکلات ازدواج در دوران نوجوانی برخاسته از عدم آمادگی افراد برای پذیرش تعهدات زندگی و نقش‌ های ناشی از آن است. صرف رسیدن به سن بلوغ نمی تواند شرط خوبی برای ازدواج باشد. حتی اگر قانون این مجوز را بدهد، باز هم زندگی مشترک ظرافت هایی دارد که درک آن نیازمند بلوغ روانی و اجتماعی است.

عواقب ازدواج در نوجوانی 

 1. نوجوانان به دلیل این که هنوز به رشد ذهنی، عاطفی، فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و… نرسیده اند، بسیاری از مهارت های لازم برای رسیدن به زندگی موفق را کسب نکرده اند به همین دلیل معمولاً در زندگی مشترک با  اختلافات بسیاری رو به رو می شوند.
 2. چون افراد در سنین نوجوانی هنوز به ثبات عاطفی لازم نرسیده اند، ممکن است در انتخاب خود عاقلانه تصمیم نگرفته و بعدا دچار پشیمانی شوند. افرادی بوده اند که در سنین نوجوانی ازدواج کرده اند، گفته اند که من آن زمان کم تجربه بودم و نمی دانستم در زندگی دنبال چه چیزی هستم. الان سلیقه ام عوض شده و انتظارات دیگری از همسرم دارم. این اتفاق به دلیل تغییر نگرش ها و رشد فکری او می افتد.
 3. نوجوان حتی اگر از میانگین تجربه، هوش و درک سن خود بالاتر باشد، و از هم سن و سالانش هم جلوتر باشد و بیشتر شبیه بزرگسالان به نظر برسد، باز هم میوه‌ی نارسی است که کامل شدن آن نیازمند مرور زمان و مراقبت های ویژه، آن هم در فضایی خاص است
 4. نوجوانان به دلیل ازدواج در سنین پایین، پس از مدتی که در جمع همسالان خود قرار می ‌گیرند دچار ناامیدی ‌شده و احساس می ‌کنند با ازدواج، بسیاری از موقعیت ‌های زندگی مجردی را از دست داده ‌اند.
 5. در صورتی که دختران در نوجوانی باردار شوند احتمال بروز مشکلاتی از قبیل فشار خون بالا در دوران بارداری، کم‌خونی و عوارض زایمان، به دنیا آوردن نوزاد زودرس با وزن کم یا نوزادی با بهره‌ هوشی پایین و یا نوزاد مرده وجود دارد.
 6. خانواده ‌ها به دلیل این که فکر می کنند فرزندشان سن کمی دارد و قادر به حل مشکلات زندگی مشترک نیست سعی می کنند در زندگی آن‌ها دخالت کرده و آن ها را راهنمایی کنند. در حالی که این جریان معمولاً پس از پختگی افراد به دلیل عادت والدین نیز ادامه می یابد و زندگی را از کنترل زن و مرد خارج می کند.
 7. ازدواج در سنین پایین متاسفانه مشکلی است که همچنان در برخی خانواده ها رواج دارد. خانواده هایی که همه چیز را در عروس و داماد شدن فرزندانشان می بینند بدون آن که متوجه نابود کردن زندگی آن ها باشند.

موثرترین عوامل فکر کردن به ازدواج در نوجوانی:

 • داشتن دیدگاهی بسیار رمانتیک و دلفریب از ازدواج
 • فشار اجتماعی
 • آغاز زودرس معاشرت با جنس مخالف تسریع ورود به عرصه بزرگسالی
 • تحریک جنسی و بارداری نامشروع
 • گریز اقدامی برای حل مشکلات فردی و اجتماعی

توصیه می شود که….

نوجوانان با ایجاد فضای سرگرمی و اشتغال مناسب برای خودشان، این خلاءهای زمانی شان را پر کنند. و توجه داشته باشند چنین ارتباط هایی ممکن است برای هر نوجوانی اتفاق بیافتد و هیچ فردی از این خطر در امان نیست. 

گاهی نوجوانان وقتی از متقاعد کردن خانواده های شان برای ازدواج ناامید می شوند، تصمیم به فرار می گیرند. نوجوانان به جای تصمیم گرفتن به فرار، می توانند به یک مشاور متعهد مراجعه کنند تا تصمیم بهتری بگیرند. نوجوانان برای تصمیم به فرار، قطعا عقلانی فکر نکرده اند و فقط تحت تاثیر احساساتشان هستند.

چنانچه نوجوان مساله ازدواج را مطرح می کند، مخالفت خود را با عصبانیت مطرح نکنید، بلکه او را متوجه کنید که به هیچ عنوان مخالف ازدواج او نیستید. بلکه فقط شرایط ازدواج را در حال حاضر ندارد ولی می تواند مهیا کند و برای این کار نیاز به زمان، رشد مسئولیت پذیری در وی، اتمام تحصیلات و انتخاب شغل و… است.

همچنین می توان با مراجعه به مراکز مشاوره، با راهنمایی مشاور به حل این مسئله پرداخت.

 

مرکز مشاوره فرمانیه: بلوار اندرزگو، ساختمان پارسیان، طبقه پنجم ، کلینیک روانشناسی و مشاوره خانواده
تلفن:  ۲۲۳۲۱۰۵۲ -۰۲۱       ۸۴۹۰۹۴۴ – ۰۹۱۲

مرکز مشاوره صادقیه: فلکه دوم صادقیه، خیابان ستارخان، کلینیک روانشناسی و مشاوره ندای آرامش
تلفن:  ۸۴۹۰۹۴۴ -۰۹۱۲       ۲۲۳۲۱۰۵۲ – ۰۲۱

هوس ازدواج در نوجوانی
۵ (۱۰۰%) ۹ رای s
اشتراک گذاری این مطلب در شبکه های اجتماعی:

درباره‌ی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.