خانه / مشاوره قبل از ازدواج | مشاوره پیش از ازدواج / موانع و مشکلات بر سر راه ازدواج

موانع و مشکلات بر سر راه ازدواج

موانع و مشکلات ازدواج، یکی از مطالب و موضوعاتی است که باید برای ازدواج به آن پرداخته و راهکارهایی ارائه شود تا این موانع برطرف گردنند تا شاهد ازدواج های آسان تری باشیم.

انسان از آغاز زندگی در کره زمین خود را متشکل از دو نوع مختلف زن و مرد یافت. این دو موجود با تفکر درباره ی خویش و یکدیگر به شباهت هایی در عین تفاوت بین یکدیگر پی بردند. این دو موجود برای این که به دلایلی به یکدیگر علاقه و کشش پیدا کردند و برای این که انسان هایی از نوع خود پدید آورند باید به یکدیگر تعهد دهند تا پایان عمر در کنار هم بمانند و این تعهد را تحت پوشش مراسمی در حضور دیگران علنی می کنند که ادیان نیز بر برپایی این مراسم و اعلان زندگی مشترک دو نفر تاکید می کنند.

ازدواج

ازدواج جوانان یکی از مسائلی است که اهمیت آن در قرآن کریم و احادیث نقل شده از پیامبر اسلام و سایر معصومین همواره مورد تاکید قرار گرفته است. نهاد مقدس خانواده با ازدواج یک زن و یک مرد شکل می گیرد و چنین کانونی در اسلام بسیار مورد تاکید قرار گرفته و از اهمیت بالایی برخوردار است و آثار و برکات فراوان دنیوی و اخروی، جسمی و روانی برای این امر مهم برشمرده شده است. این ازدواج فواید بسیاری از جمله دست یابی به آرامش، رسیدن به استقلال اجتماعی، اقتصادی و تولید نسل و محافظت از آن و . . . دارد که با توجه به این فواید لزوم برگزاری آن درک می شود.

در حال حاضر در جامعه ما متاسفانه این سنت حسنه که از بین برنده زمینه بسیاری از مشکلات اجتماعی نیز است، به دلایلی با مشکلاتی مواجه شده است. اما موانعی وجود دارد که مانع می شود تا در برخی موارد ازدواج صورت نگیرد و یا اگر ازدواجی صورت گیرد به طلاق منجر می شود. پس باید این موانع و مشکلات ازدواج را بررسی کرد. 

موانع و مشکلات بر سر راه ازدواج

ازدواج یکى از اساسى ترین و در عین حال حساس ترین مراحل زندگى انسان به شمار مى رود. انسان بنا بر سرشت و ماهیت وجودى خویش و وابستگى به غیر در پاسخ به نیازهاى درونى و بیرونى خود همواره از فردگرایى گریزان بوده است.

از دیدگاه جامعه شناسی، ازدواج یک قرارداد اجتماعى و ضامن بقاى نسل انسان است و آرامش و امنیت در یک جامعه، نتیجه ازدواج سالم و محیط آرام بخش خانواده است. از آنجائی که ازدواج عامل پیدایی خانواده و تاخیر و عقب افتادن آن باعث تاخیر در پیدایش و شکل گیری خانواده های جدید است موضوع قابل اهمیتی می باشد.

امروزه در ایران ماهیت و اشکال ازدواج و پیامدهای اجتماعی آن در خانواده و جامعه، و به طور کلی الگوی همسر گزینی و نظام خانواده، ازدواج های نا موفق و طلاق های زود هنگام و بالا رفتن توقعات برای آغاز زندگی، تغییر در نگرش افراد و عملا ازدواج را دچار مشکلات جدی کرده است که از جمله افزایش سن ازدواج جوانان را می توان جزو یکی از این مشکلات دانست.

مطالب مرتبط: افزایش سن ازدواج و عوامل موثر در افزایش سن ازدواج

معمولا بر سر هر راهی که به حقیقت و کمال انسان منتهی می شود موانعی خود ساخته و یا دیگر ساخته ایجاد می گردد. بر همین اساس موانع و مشکلات ازدواج در مقابل این امر ارزشمند به صورت متفاوت و فراوانی قرار داده شده است. که نمی شود آن ها را نادیده گرفت و از کنارش بی اعتنا گذشت. قرآن به عنوان منبع اولیه معارف الهی به این نکته اشاره کرده و برخی از موانع را ذکر فرموده است، در روایات اسلامی به طور مفصل تر نیز به این موضوع پرداخته شده است.

موانع و مشکلات ازدواج و آسیب های آن:

باید موانع و مشکلات ازدواج و آسیب های آن را بشناسانیم با بررسی آن ها نقش خود را در برگزاری و برطرف کردن موانع ازدواج شناخته و اقدام نماییم. بنابراین موانع و مشکلات ازدواج عبارتند از:

 • پیروی از برخی از آداب و رسوم نادرست و خلاف منطق
 • روابط ناصحیح
 • الگوهای نامناسب
 • مشکلات اقتصادی
 • معضلات فرهنگی: که مهم ترین آن ها عبارتند از: لازم دانستن شغل و مسکن مناسب، لازم دانستن زندگى تجملاتى و پرزرق و برق که گاهى توسط فیلم هاى سیما تشدید مى شود، عدم توافق پدر و مادر و بهانه جویی های آن ها، ترس از ازدواج، اهمیت بیش از حد به تحصیل
 • بیکاری: کی از موانع مهم ازدواج بیکاری است. هنگامی که افراد بیکار و بی درآمد باشند و قدرت تأمین هزینه های مراسم عقد و عروسی و تأمین هزینه زندگی را نداشته باشند نمی توانند به موقع ازدواج کنند و ناچارند ازدواج را تا پیدا کردن شغل و درآمد به تأخیر بیندازند. وقتی پسرها تا سنین بالا ازدواج نکنند و گاهی کلا از ازدواج صرف نظر کنند، دخترها نیز کمتر خواستگار پیدا می کنند و ناچارند تا سنین بالا در خانه پدر و مادر بمانند و آثار سوء جسمانی و اخلاقی و اجتماعی چنین وضعی روشن است.
 • مسکن: هر چند مسأله مسکن بازگشتش به مشکلات مالی است اما به خاطر خصوصیتی که دارد می توان آن را جداگانه مورد بررسی قرار داد. یکی از موانع بزرگ ازدواج نداشتن منزل است. تهیه منزل برای جوانان بسیار دشوار است و به همین جهت ازدواج ها از سنین مناسب به تأخیر می افتد.
 • خدمت سربازی: از دیگر موانعی که در راه ازدواج وجود دارد خدمت سربازی است. طبق قانون جاری کشور هر پسری ناچار است در سن ۱۸ سالگی یا بعد از خاتمه تحصیلات مدت دو سال به خدمت سربازی برود. در این مدت از خانه و زندگی دور است و باید مقررات نظام وظیفه را رعایت کند. بنابراین نمی تواند مخارج خانواده اش را تأمین کند و از آن ها سرپرستی نماید و به همین جهت اغلب پسران ازدواج را تاپایان خدمت سربازی به تأخیر می اندازند و خانواده دختر هم کمتر حاضر می شوند دخترشان را به عقد جوانی در آورند که هنوز خدمت سربازی را انجام نداده است.
 • بهانه جویی های پدر و مادر: احترام به پدر و مادر و اطاعت از آنان البته بر فرزندان واجب است، آن هم از واجبات بزرگ الهی. کما این که رنجاندن و ناراحت کردن و بی احترامی و سرپیچی از اطاعتشان نیز حرام است، آن هم ازحرام های بزرگ. پدر و مادرها تجربه های فراوانی دارند و خیر و صلاح فرزندشان رامی خواهند و هرچه درباره فرزندان خود می گویند و هر تصمیمی می گیرند و هر عملی انجام می دهند ا زروی همین خیرخواهی و صلاح اندیشی و تجربه و دلسوزی است.
 • فقر و تهیدستی: هرجوانی تمایل به ازدواج دارد تا به این طریق زندگی خود را سامان بخشد. اما بسیاری از جوانان برخلاف میل باطنی، به موقع ازدواج نمی کنند و این عذر را دارند که مخارج عقد و عروسی، تهیه منزل و اسباب و لوازم زندگی را نداریم و نمی توانیم مخارج آینده زندگی خود را تأمین و آبرومند زندگی کنیم و با این بهانه ها بهترین اوقات جوانی رادرحال تجرد به سرمی برند. مسأله ای که همواره از آن به عنوان یکی از موانع اصلی ازدواج در عصر حاضر یاد می شود، وجود مهریه ها و جهیزیه های سنگین است که از سوی خانواده ها و بعضی از جوانان مورد توقع می باشد.
 • تجمل گرایی: همه افرادی که دیر ازدواج می کنند واقعا به سبب عدم تمکن مالی نیست چون ازدواج آن قدر هم دشوار نیست که ما می پنداریم بلکه توقعات و بلند پروازی های بی جا و تجمل پرستی اغلب جوانان، ازدواج را اینچنین دشوار ساخته است. مراسم مجلل عقد و عروسی، هزینه های سنگین و کمر شکن مهر و جهیزیه است که ازدواج را به صورت غولی وحشتناک درآورده است که همه اینها در اثر رقابت، چشم و هم چشمی ها و خودنمایی ها به وجود آمده است.
 • ادامه تحصیلات: از جمله عوامل دیگر که موجب تأخیر ازدواج می شود ادامه تحصیلات متوسطه یا دانشگاهی است. اغلب پسران و دختران علاقه دارند تحصیلات خود را حداقل تا دیپلم و در صورت امکان تا لیسانس و بالاتر ادامه دهند و از طرف دیگر ازدواج را با درس خواندن و پذیرفتن مسئولیت زندگی مشترک مغایر و غیر عملی می دانند. زیرا ازدواج مسئولیت آفرین است و شخص را مقید می سازد. چون شوهر باید زن داری کند و مخارج خانواده را تأمین کندو در صورتی که هنوز شغلی و درآمدی پیدا نکرده تا مخارج خود و همسرش را تأمین کند نمی تواند نسبت به ازدواج کردن اقدام نماید. به علاوه فکر می کند بعد از ازدواج باید همسر داری کند و فرصت فراغتی برای درس خواندن نخواهد داشت. دختر نیز تصور می کند که ازدواج مانع درس خواندن است زیرا بعد از ازدواج باید شوهر داری و خانه داری کند و فراغتی برای درس خواندن ندارد. خانواده دختر و پسر نیز همین عقیده را دارند و غالبا حاضر نیستند درباره ازدواج فرزندانشان در حال تحصیل اقدام نمایند.

راهکار و راه حل موانع و مشکلات ازدواج

تنها راه حل آن تغییر نگرش جوانان و خانواده ها و توجه بیشتر به اصل ازدواج به جای توجه به حواشی آن است. البته در کنار این مسائل از برخی دغدغه های جوانان نظیر مشکلات اقتصادی که بر سر راه ازدواج قرار دارد، نیز نمی توان غافل شد که نیازمند توجه بیشتر دولت ها در این زمینه است.

موانع و مشکلات بر سر راه ازدواج

از راهکارهای موانع و مشکلات ازدواج می توان به فرهنگ‌سازی برای ازدواج ساده، برپایی کلاس‌های آموزشی درباره ضرورت ازدواج برای فرد و نظام اخلاقی و هنجاری اجتماع، فراهم شدن امکانات ضروری زندگی زوجین توسط نهادهای دولتی یا ان.جی.او‌ها، حمایت‌های متنوع بیمه‌ای و مالی از جوان‌ها در آستانه ازدواج، قرارگیری متاهلان در اولویت برخی خدمات اجتماعی و شغلی، ساخت مسکن ارزان قیمت و واگذاری به زوجین جوان و… اشاره کرد.

همچنین می توان از مشاور پیش از ازدواج کمک گرفت. نقش خانواده و دولت در این حوزه و ارتباط هماهنگ میان آن ها، نکته مهمی است که در تشویق جوانان به ازدواج آسان و به موقع نقشی پر رنگ دارد.

 

مرکز مشاوره فرمانیه: بلوار اندرزگو، ساختمان پارسیان، طبقه پنجم ، کلینیک روانشناسی و مشاوره خانواده
تلفن:  ۲۲۳۲۱۰۵۲ -۰۲۱       ۸۴۹۰۹۴۴ – ۰۹۱۲

مرکز مشاوره صادقیه: فلکه دوم صادقیه، خیابان ستارخان، کلینیک روانشناسی و مشاوره ندای آرامش
تلفن:  ۸۴۹۰۹۴۴ -۰۹۱۲       ۲۲۳۲۱۰۵۲ – ۰۲۱

موانع و مشکلات بر سر راه ازدواج
۵ (۱۰۰%) ۷ رای s
اشتراک گذاری این مطلب در شبکه های اجتماعی:

درباره‌ی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.