خانه / مقالات روانشناسی و مشاوره / معیارهای انتخاب همسر مناسب چیست؟

معیارهای انتخاب همسر مناسب چیست؟

انتخاب همسر و ازدواج ، یکی از مهم ترین مراحل زندگی است. سوالی که به کرات از روانشناسان و مشاوران مرکز مشاوره پرسیده می شود نیز در همین مورد است. به راستی معیارهای انتخاب همسر مناسب؟ معیار انتخاب همسر به چه میزان باید با موازین خانوادگی و فردی مرتبط باشد. در این مقاله به طور دقیق به موضوع انتخاب همسر و ازدواج می پردازیم.

معیارهای انتخاب همسر مناسب چیست؟

به طور کلی، معیار انتخاب همسر برای هر فردی متفاوت است. اما انتخاب همسر و ازدواج نیازمند قوانین و معیارهایی است که اگر رعایت نشود ممکن است آینده زوجین را دچار مشکل کند. برخی از این معیارها به طور دقیق باید در همسر بررسی شود تا از مشکلات احتمالی پیشگیری کرد. لطفاً موارد زیر را در مورد انتخاب همسر و ازدواج جدی بگیرید. ما در این مقاله برای بررسی دقیق تر، کل معیارها را در دو دسته کلی قرار داده ایم و سعی کردیم توضیح جامعی در این خصوص ارائه کنیم.

 1. معیارها و ویژگی هایی که برای یک ازدواج موفق، لازم و ضروری است. و فرد لازم است به طور نسبی آنها را داشته باشد.
 2. ویژگی هایی که فرد مقابل ( خواستگار یا …) نباید داشته باشد و دارا بودن آنها، احتمال خیانت یا جدایی را افزایش می دهد.

معیارها و ویژگی هایی که یک فرد مناسب برای ازدواج، باید داشته باشد.

معیارهای هر فردی برای ازدواج شخصی است. همچنین معیارهای ما تحت تاثیر فرهنگ و باورهای دینی ما نیز قرار دارد. همانطور که یک خرید ساده از یک مغازه لباس فروشی، تحت تاثیر معیارهای درست و غلط شما قرار دارد، انتخاب همسر و ازدواج نیز مشمول این موضوع است. پس پیش از آنکه به انتخاب همسر و ازدواج بیاندیشید، به اصلاح معیارهای خود با واقعیت و فرهنگ امروزه مبادرت کنید.

در خطوط پایین تر برخی از معیارهای انتخاب همسر مناسب را ذکر می کنیم اما این نکته را در نظر داشته باشید که برخی از این مسائل با توجه به شرایط فرهنگی و مذهبی ممکن است تغییر کند.

 • داشتن سلامت جسمی و روانی کامل ( مشکلات جزیی مورد پذیرش است. )
 • تشابه علاقه و طرز تفکر درموضوعات فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، و حتی هنر!
 • تشابه در سطح طبقاتی زوجین با یکدیگر ( الزامی نیست )
 • تشابه در سطح تحصیلاتی ( داشتن یکی دو مقطع اختلاف در صورت وضعیت مناسب در سایر موارد اشکال ندارد. )
 • تشابه و سازگاری از نظر مذهبی با یکدیگر ( داشتن تفاوت های ریز و جزیی مشکلی ندارد.
 • داشتن سن مناسب برای ازدواج ( موضوع سن یک موضوع فرهنگی است که تحت تاثیر باورهای مذهبی، اقتصادی و فرهنگی قرار دارد. )
 • داشتن خصوصیات مسئولیت پذیری
 • داشتن هویت مستقل از دوستان و مادر

 

ویژگی هایی که یک فرد مناسب برای ازدواج، نباید داشته باشد.

در سطوح بالاتر توضیح دادیم که برای داشتن یک انتخاب همسر و ازدواج موفق ، لازم است برخی ویژگی ها را همسرتان داشته باشد. در سطوح پایین تر ویژگی هایی که یک فرد مناسب برای ازدواج نباید داشته باشد را ذکر می کنیم.

عواقب ازدواج با معتاد را جدی بگیرید. با فرد معتاد ازدواج نکنید!

یکی از مواردی که در ازدواج و انتخاب همسر بسیار حائز اهمیت است همین موضوع اعتیاد است. لطفاً این موضوع را در نظر بگیرید که هیچ اعتیادی با قول درمان نمی شود. در واقع اعتیاد یک بیماری پیچیده است که راه حل آن نیازمند زمان ، صرف هزینه و انرژی است و در برخی از موارد حتی تا پایان عمر هم درمان نمی شود. همچنین ذکر این نکته ضروری است که بازگشت به مصرف مواد مخدر در افراد دارای اعتیاد، ممکن است رخ دهد. پس لطفاً این موارد را در مورد معیار انتخاب همسر در نظر بگیرید. همچنین بهتر است علائم ظاهری معتاد و خصوصیات افراد معتاد را بشناسید. چند نکته را در مورد معیار انتخاب همسر و اعتیاد در نظر داشته باشید:

 • اعتیاد با قول دادن درمان نمی شود.
 • آزمایش های اعتیاد را جدی نگیرید. این آزمایش ها قابل دستکاری است.
 • علائم اعتیاد و افراد معتاد را شناسایی کنید. 
 • هر مورد مشکوکی که نشانه اعتیاد به قرص ، مواد مخدر و … باشد را بسیار جدی بگیرید و به راحتی از آن نگزرید.
 • اعتیاد فقط مواد مخدر نیست، اعتیاد به قرص، اعتیاد به قمار، اعتیاد به کار و … را نیز بررسی نمایید. 

سلامت روان خود و طرف مقابل را بررسی کنید.

یکی از اصلی ترین و مهم ترین موضوعات در انتخاب همسر و ازدواج ، بررسی سلامت روان طرفین است. اما بهتر است در ابتدا سلامت روان را تعریف کنیم:

سازمان بهداشت جهانی، سلامت روانی را «حالتی از به زیستی که در آن فرد به توانمندیهای خود واقف است، توان کنار آمدن با استرسهای معمول زندگی را دارد، میتواند به صورت کارا و موثر کار کند و تاثیر مثبتی برجامعه خود داشته باشد.» به عبارت دیگر، فرد باید خود را بشناسد و به نقاط قوت و ضعف خود، آگاه باشد، بتواند برای اتفاقات و مشکلات روزمره زندگی راهحل پیدا کند. و با استرس ها و مشکلات اجتماعی، شغلی و خانوادگی کنار بیاید. ممکن است عنوان کنید که بسیاری از افراد این ویژگی ها را ندارند. اما واقعیت این است که بسیاری از افراد، سلامت روان کافی ندارند.

همچنین بیماری های پنهان روان را نیز باید جدی گرفت. همانطور که در مسائل جسمی، بیماری های پنهان وجود دارد، در موضوع سلامت روان نیز این موضوع صادق است. مثلاً ممکن است فردی سالها دیابت و یا فشار خون داشته باشد اما تا زمانی که به متخصص و پزشک مراجعه نکرده باشد، از این بیماری خور بی خبر باشد. این موضوع در مورد سلامت روان خود و طرف مقابل نیز صادق است.البته ذکر این نکته ضروری است که سلامت روانی هم مانند سلامت فیزیکی، امری ثابت و دائمی نیست. به این معنا که هر فردی ممکن است در برهه ای از زندگی خود به تنش ها، تعارضات و بحران های روانشناختی دچار شود که سلامت روانشناختی کنونی او را مختل کند؛ اما با درمان و حل این مشکلات می توان دوباره سلامت روانشناختی را بازیافت.
پس یکی از اصلی ترین و مهم ترین معیار انتخاب همسر ، سلامت روان باید باشد. میزانی از سلامت روان را خودتان می توانید بررسی کنید اما بخش عمده آن توسط مشاور ازدواج و همینطور تست های روانشناسی صورت می گیرد. تست های روانشناسی مرتبط با سلامت روان دارای دروغ سنج و درصد دقت و خطا می باشد و هیمن موضوع تا میزان زیادی به اعتبار این تست های روانشناسی می افزاید. در پست زیر توضیحاتی در خصوص این مورد عنوان شده است :

تست مشاوره و روانشناسی قبل از ازدواج

اما بخشی که خودتان باید بررسی اولیه کنید شامل موارد زیر است:

 • فرد مورد نظر بیش از حد حساس و زودرنج نباشد
 • فرد مقابل وابستگی شدید به مادر و یا فرد دیگری نداشته باشد.
 • کنترل فرد بر روی خودش را به دقت بررسی کنید. آیا می تواند خود و رفتارهایش را کنترل کن؟ آیا می تواند عصبانیت و خشم خود را مدیریت کند؟
 • فرد دچار شکاکی و بدبینی فرآوان نباشد و به طور مداوم چک نکند و گیر ندهد
 • بیش از حد برونگرا بودن یا بیش از حد درونگرا بودن
 • عدم تمرکز، پریشانی افکار، توقف رشد روانی، اختلال در خواب و خوراک را با دقت بررسی کنید.
 • افرادی که بیش از حد طبیعی تمیز و یا منظم هستند.
 • تعداد دوستان صمیمی او را چک کنید. نداشتن دوست صمیمی و یا دوست صمیمی بسیار کم ممکن است نشانه مشکلاتی باشد.
 • افرادی که مسائل را به طور دقیق و مرتب چک می کنند 
 • نحوه خرج کردن برای خودش و شما را بررسی کنید. مردی که بیش از حد محتاط برای خرج کردن است و پشتوانه مالی قوی هم دارد، نشانه خوبی نیست. 
 • دوستان او و نحوه انتخاب دوست را بررسی کنید. آیا اکثر دوستان او افراد خلافکار و …. هستند و یا خیر؟
 • سطح اضطراب و استرس او را بررسی کنید. آیا زیادی فردی مضطرب و نگران است؟ ( اضطراب خفیف در انتخاب همسر و ازدواج مشکلی ایجاد نمی کند. )
 • نوع دید او را به دنیا و محیط پیرامون بررسی کنید. آیا بیش از حد خودش را بدشانس، بی اقبال، شکست خورده و ناامید می بیند. آیا دنیا را محیطی تیره و تاریک و پوچ می بیند؟ آیا جهان بینی و فلسفی مناسبی دارد؟
 • تجربه نوسانات خلقی شدید که باعث مشکلات در روابط می شود.
 • داشتن افکار و خاطرات مداوم که نمی توانید از سر خود بیرون کنید.
  و …

نکته: بسیاری از طلاق ها و جدایی ها ناشی از نداشتن سلامت روان در افراد است. سلامت روانی که پیش از ازدواج با چند جلسه مشاوره ازدواج و تست های تخصصی، قابل پیش بینی و در واقع پیشگیری بود.

پیشگیری از طلاق با شناخت اختلال شخصیت !

این نکته را در نظر داشته باشید که افراد دارای اختلال شخصیت، در ظاهر جذاب و دلربا به نظر می رسند. علی الخصوص افرادی که اختلالات شخصیت خودشیفته، نمایشی و یا مرزی دارند. اما ذکر این نکته ضروری است که یک فرد دارای اختلال شخصیت، برای ازدواج و انتخاب همسر، گزینه مناسبی نیست. اگر نمی دانید اختلال شخصیت چیست؟ چگونه می توان افراد دارای اختلال شخصیت را شناسایی کرد؟ و …. پیشنهاد می کنم مقاله زیر را در این مورد به طور دقیق مطالعه کنید:

اختلال شخصیت چیست؟

 لطفاً معیارهای خود را برای ازدواج و تشکیل خانواده که در لیست بالا نیست، ذکر کنید.

معیارهای انتخاب همسر مناسب چیست؟
به این مطلب امتیاز دهید.
اشتراک گذاری این مطلب در شبکه های اجتماعی:

درباره‌ی کلینیک روانشناسی

جامع ترین و تخصصی ترین مرکز مشاوره ازدواج و خانواده. مرکز مشاوره فرمانیه: بلوار اندرزگو، ساختمان پارسیان، طبقه پنجم ، کلینیک روانشناسی و مشاوره خانواده مرکز مشاوره صادقیه: فلکه دوم صادقیه، خیابان ستارخان، خیابان شهدای صادقیه، کلینیک ندای آرامش تلفن: 8490944 -0912 ***** 22321052 - 021

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.