خانه / کانال تلگرام روانشناسی (چکیده مطالب ) / گاهی باید کمی خودخواه بود

گاهی باید کمی خودخواه بود

“اروین یالوم” می گوید، باید گاهی به افراد یاد داد تا کمی بیشتر خودخواه باشند….

گاهی فرد انقدر در وظایف اجتماعی و یا روابط، گم می شود که خود را فراموش می کند.
مادری را در نظر بگیرید که به خاطر فرزندانش خودش را از داشتن وقت و انرژی محروم می کند و در پایان عمر، آنقدر خود را وقف فرزندان کرده که هیچ هدفی جز فرزندانش ندارد، در حالیکه فرزندان رشد کرده و الان میخواهند از مادر مستقل شوند، اما مادر آن ها را به اجبار در قید و بند خود می گذارد و آزادی عمل را از آن ها میگیرد.

و یا همسری را در نظر بگیرید که تمام وقت و انرژی خود را به پای شریک زندگی اش ریخته است بدون آنکه نیازها و خواسته های خود را در نظر گرفته باشد. این همان فردی است که در آینده احساس قربانی بودن می کند. احساس می کند خودش را فدا کرده و یا دیگران برای او ارزشی در خور کارهایش قایل نیستند.

وقتی خود را به دفعات فراوان به خاطر دیگران خط می زنید، ممکن است فشار مضاعفی و همینطور وابستگی ناسالم را تحمل کنید. این فشار می تواند به افسردگی، اضطراب ، و … ختم شود.
فرد باید گاهی خودخواه باشد و خودش را از دیگران مهم تر بداند، در غیر این صورت، ذوب در فرزند، همسر یا شغل و سایر قیود اجتماعی اش می شود. این ذوب شدن به معنای از دست رفتن وجودیت و هویت فردی است.

امیر شیرین زاده
روانشناس و رواندرمانگر

منبع: کانال تلگرام روانشناسی هنر زندگی

🆔 https://T.me/DrRavanshenas_ir
🌐 www.Ravankavan.com
☎️ ۰۲۱-۲۲۳۲۱۰۵۲
📞 ۰۹۱۲-۰۸۵-۰۹۱۲

گاهی باید کمی خودخواه بود
به این مطلب امتیاز دهید.
اشتراک گذاری این مطلب در شبکه های اجتماعی:

درباره‌ی کلینیک روانشناسی

جامع ترین و تخصصی ترین مرکز مشاوره ازدواج و خانواده. مرکز مشاوره فرمانیه: بلوار اندرزگو، ساختمان پارسیان، طبقه پنجم ، کلینیک روانشناسی و مشاوره خانواده مرکز مشاوره صادقیه: فلکه دوم صادقیه، خیابان ستارخان، خیابان شهدای صادقیه، کلینیک ندای آرامش تلفن: 8490944 -0912 ***** 22321052 - 021

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.