خانه / مشاوره قبل از ازدواج | مشاوره پیش از ازدواج / مشاوره پیش از ازدواج چه مراحلی دارد؟

مشاوره پیش از ازدواج چه مراحلی دارد؟

مشاوره پیش از ازدواج چه مراحلی دارد؟ | تخصصی ترین و جامع ترین مرکز مشاوره خانواده و ازدواجمشاوره پیش از ازدواج ، یکی از اصلی ترین و مهم ترین کارهایی است که قبل از ازدواج لازم است انجام شود. در این نوشتار به بررسی مراحل و چگونگی مشاوره پیش از ازدواج پرداخته می شود.

هدف از مشاوره پیش از ازدواج چیست؟

به طور کلی هدف نهایی از مشاوره پیش از ازدواج ، بررسی آسیب ها و موانعی است که ممکن است در زندگی دو نفر نقش داشته باشد. در واقع یک روانشناس ازدواج و یا مشاور ازدواج ، با ذکر نکات ضروری که ممکن است از چشم مرد و زن دور مانده باشند، آنها را در انتخاب یکدیگر راهنمایی می کند.

در مراحل مشاوره پیش از ازدواج ، قصد بر جدایی دو نفر از یکدیگر نیست اما قصد بر به زور وصلت کردن دو نفر هم نمی باشد. در واقع هدف از مشاوره پیش از ازدواج ، دیدن نکات ضروری و تاریکی است که از چشم دو نفر دور مانده است و ممکن است زندگی زناشویی را به آشوب و نابسامانی بکشاند. مراحل مشاوره پیش از ازدواج شامل چهار بخش اصلی است:

مرحله اول : شناسایی سلامت روان دو نفر در مشاوره پیش از ازدواج

شکی نیست که برای داشتن ازدواج موفقیت آمیز ، نیازمند سلامت روان در وجود خود و شخص مقابل ( نامزد، خواستگار و یا … ) هستیم. مشکلات مرتبط با سلامت روان مانند مشکلات جسمی عینی و واضح نیستند و در بسیاری از مواقع با گذر زمان می متوجه عدم سلامت روان در فرد می شویم. با توجه به اینکه یکی از اصلی ترین آیتم های موفقیت در ازدواج ، سلامت روان دو طرف است، اولین اقدام در مشاوره پیش از ازدواج ، بررسی سلامت روان زوجین می باشد.

ارزیابی اولیه سلامت روان ، توسط روانشناس و یا مشاور صورت می گیرد. این کار به وسیله بررسی گذشته فرد، خلقیات، روحیه، چگونگی برخوردهای او با اجتماع و خانواده، سابقه شغلی و تحصیلی، و … صورت می گیرد و در صورت نیاز و یا بررسی دقیق تر ، از تست های مرتبط با سلامت روان نیز استفاده می شود. اگر نیازمند اطلاعات بیشتر در خصوص تست های پیش از ازدواج هستید، نوشته ” تست مشاوره قبل از ازدواج ” را مطالعه کنید.

مرحله دوم: بررسی تطابق و تفاهم در مشاوره پیش از ازدواج

پس از بررسی سلامت روان ، به بررسی خصوصیات و ویژگی های شخصیتی و رفتاری هر کدام از طرفین پرداخته می شود. در مواردی ممکن است دو نفر از سلامت روان کافی برخوردار باشند اما تفاوت در شخصیت و رفتار آنها سبب شود که مناسب یکدیگر نباشند. این مرحله هم مانند مرحله دوم با استفاده از پرسش و بررسی شرایط کنونی و گذشته افراد انجام می شود و در نهایت به وسیله تست های روانشناسی، شرایط خلقی، عاطفی، رفتاری، شخصیتی و …. آنها بررسی می شود. اگر نیازمند اطلاعات بیشتر در خصوص تست های پیش از ازدواج هستید، نوشته ” تست مشاوره قبل از ازدواج ” را مطالعه کنید.

مرحله سوم: بررسی چالش ها و مشکلات رابطه در مشاوره پیش از ازدواج

پس از بررسی سلامت روان در هر دو نفر، به بررسی شناخت دو طرف از یکدیگر پرداخته می شود. اینکه چقدر دو نفر از هم شناخت کافی دارند و چقدر می توانند چالش ها و مشکلات پیش آمده را تحمل کنند. شکی نیست که در هر رابطه ای چالش ها و مشکلاتی وجود دارد اما اینکه این چالش ها چقدر جدی است و دو طرف چقدر توانایی برطرف کردن آن را دارند حائز اهمیت است.

مرحله چهارم: بررسی مهارت ها دو طرف برای زندگی زناشویی و ازدواج

در واقع گذشته از سلامت روان و تطابق رفتاری و شخصیتی دو نفر با یکدیگر، در مشاوره پیش از ازدواج مهارتهای دو طرف نیز بررسی می شود. بسیاری از مشکلات ممکن است ناشی از عدم مهارت های زناشویی در افراد باشد. در صورتی که مهارت های دو طرف به اندازه کافی نباشد، لازم است تا پیش از ازدواج به مهارت آموزی و یادگیری در این خصوص بپردازند. این کار با شرکت در جلسه مشاوره و یا شرکت در کلاسهای مربوطه امکان پذیر است.

سایر مواردی که در مشاوره پیش از ازدواج بررسی می شود:

مشاوره پیش از ازدواج تنها شامل چهار مرحله بالا نمی شود و موارد بسیار زیادی در خلل جلسات مشاوره بررسی می شود . برای نمونه می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  •  بررسی ارزش های فردی در مسائل عقیدتی و سیاسی و چگونگی پذیرش آن توسط طرف مقابل
  • بررسی خانواده های دو طرف و مشکلات مرتبط با اقوام و خویشاوندان
  • بررسی توانایی حل مسئه زوجین در پیدایش مشکلات
  • بررسی سلیقه های دو طرف در موقعیت های مختلف
  • بررسی درونگرایی و برونگرایی شخصیت ها
  • بررسی سطح مالی و اجتماعی خانواده
  • تفکر دو نفر نسبت به فرزند و آینده زندگی مشترک
  • بررسی ریخت شناسی جنسی و سازگاری مزاج در زوجین
  • و ….

نکته : جهت مشاوره تلفنی بر روی لینک ” مشاوره ازدواج تلفنی ” کلیک کنید.

مرکز مشاوره فرمانیه: بلوار اندرزگو، ساختمان پارسیان، طبقه پنجم ، کلینیک روانشناسی و مشاوره خانواده
مرکز مشاوره صادقیه: فلکه دوم صادقیه، خیابان ستارخان، خیابان شهدای صادقیه، کلینیک ندای آرامش
تلفن:  ۸۴۹۰۹۴۴ -۰۹۱۲       ۲۲۳۲۱۰۵۲ – ۰۲۱ 

تعیین وقت قبلی الزامی است.

مشاوره پیش از ازدواج چه مراحلی دارد؟
به این مطلب امتیاز دهید.
اشتراک گذاری این مطلب در شبکه های اجتماعی:

درباره‌ی کلینیک روانشناسی

جامع ترین و تخصصی ترین مرکز مشاوره ازدواج و خانواده. مرکز مشاوره فرمانیه: بلوار اندرزگو، ساختمان پارسیان، طبقه پنجم ، کلینیک روانشناسی و مشاوره خانواده مرکز مشاوره صادقیه: فلکه دوم صادقیه، خیابان ستارخان، خیابان شهدای صادقیه، کلینیک ندای آرامش تلفن: 8490944 -0912 ***** 22321052 - 021

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.