خانه / مشکلات جنسی | اختلالات ، انحرافات و آموزش جنسی / فتیش یا فتیشیسم چیست؟ | درمان فتیش پا چیست؟

فتیش یا فتیشیسم چیست؟ | درمان فتیش پا چیست؟

فتیش یا فتیشیسم چیست؟

تمامی اصطلاحات فتیش ، فتیشیسم ، فتیشیز ، یادگار خواهی ، یادگار پرستی ، نماد کامی ، شی پرستی ، فتیش جنسی ، شی پرستی جنسی ، Fetish و Sexual Fetishism ، اشاره به یک موضوع دارد. پس در این مطلب و یا هر کجای اینترنت که این اصطلاحات را شنیدید، آنها را مترادف با یکدیگر در نظر بگیرید. البته فتیش انواع مختلفی دارد که در ادامه مطلب آن را توضیح می دهیم.

فتیش یک وضعیت روانشناختی است. افرادی که دچار یکی از انواع فتیش هستند، در شرایط متفاوتی برانگیختگی جنسی یا تحریک جنسی می شوند. بیشتر مردم با اندام های جنسی خود یا شریک جنسی شان تحریک می شوند اما تعدادی از افراد برای تحریک جنسی ، به محرک های متفاوتی نیاز دارند. به این افراد در اصطلاح فتیش یا فتیشیسم گفته می شود. در واقع افراد یادگار پرست به طور ناخودآگاه ترجیح می دهند که به جای تحریک به وسیله اندام های جنسی، به وسیله اقلام دیگری که ممکن است یک شی ، یک عضو غیر جنسی بدن و یا یک نوع خاصی از پوشش باشد، تحریک شوند. یکی از دلایلی که به افراد فتیشیسم ، یادگار خواهی نیز می گویند این است که این برخی از این افراد تمایل زیادی به نگهداری اشیایی که به وسیله آن تحریک می شوند را دارند.

در واقع افراد داری فتیش ، با مواردی که بیشتر مردم تحریک نمی شوند، تحریک شده و علاقه به ارضا با ابزارها و یا ادوات متفاوتی دارند. فتیشیسم در هر دو جنس مرد و زن وجود دارد اما به نظر می رسد تعداد مردان مبتلا بسیار بیشتر از زنان مبتلا است.

یادگار خواهی از چه سنی آغاز می شود؟

هر چند نمی توان سن دقیقی برای یادگار خواهی مشخص کرد اما به نظر می رسد برخی از افراد در دوران کودکی نیز رفتارهایی از خود نشان می دهند که نشان از تحریک پذیری و یا کنجکاوی زیاد جنسی در آنها دارد. برای مثال برخی از کودکان به پاها و یا اشیای خاصی توجه افراطی دارند و سعی می کنند با خیره شدن، لمس کردن و یا بازی کردن با آنها خود را سرگرم کنند.

اما نمود بیرونی رفتارهای یادگار پرستی، در سنین نوجوانی و اوایل بلوغ مجدد خود را نشان می دهد و افراد تمایل و تحریک جنسی خود را در گرو ارتباط با عامل تحریک کننده فردی خود می دانند. این رفتار در مواقعی تا بزرگسالی ادامه پیدا کرده و تثبیت می شود.

انواع فتیش کدام است؟

 همانطور که پیشتر هم ذکر شد، فتیشیسم انواع مختلفی دارد.

در برخی از موارد فردی که فتیشیسم دارد علاقه زیادی به پوشاک غیر جنسی و یا نه چندان جنسی دارد. مثلاً ممکن است به شدت علاقه مند به چکمه، جوراب سلواری، جوراب، لباس زیر زنانه، کمربند و …. داشته باشد.

همچنین گاهی اوقات یادگار پرستی با جنس اشیا نیز ارتباط دارد. برای مثال فرد فقط با لباسهای چرمی و یا پلاستیکی تحریک می شود و یا رنگ خاصی را باید ببینید تا به مرحله تحریک جنسی برسد. این رنگ ها بیشتر قرمز و مشکلی است.

برخی دیگر از افراد فتیش ، علاقه شدیدی به بوهای خاصی دارند. مثلاً عاشق بوی پا یا جوراب و شرت های استفاده شده هستند. این افراد به وسیله بو، رنگ، جنس متفاوت اشیا و یا فانتزی های مرتبط با آنها دچار شهوت جنسی می شوند.

فوت فتیش یا فتیش پا چیست؟

فوت فتیش یا فتیش پا ، همانند سایر انواع فتیشیسم است با این تفاوت که تعداد افرادی که به این رفتار جنسی تمایل دارند بیشتر از سایر انواع یادگار پرستی است. این افراد علاقه زیادی به خوردن، لیسیدن و مکیدن پا و یا اندام های زیر مجموعه پا مانند انگشتان پا، ساق ها و کف پا ، جوراب شلواری دارند. در موارد شدید اگر فرد فتیشیسم به وسیله این اندام ها تحریک نشود، از رابطه جنسی لذتی نمی برد و حتی تحریک نیز نمی شود. در برخی از متون علمی افرادی که به وسیله پوشاک مرتبط با پا مانند چکمه و جوراب و ساق پا و … نیز تحریک می شوند را در دسته فوت فتیش و یا افراد فتیش پا قرار می دهند.

آیا فتیش یا فتیش پا بیماری است؟ و چگونه فتیش پا درمان می شود؟

لطفاً این نکته را در نظر داشته باشید که بیمار بودن یک فرد و یا داشتن سلامت روان و رفتار از نظر جنسی و … تنها در صلاحیت یک روانشناس و یا روانپزشک است. و به صرف رایج نبودن یک رفتار نمی توانیم آن را بیماری و یا طبیعی قلمداد کنیم. 

در ثانی برای بررسی موضوع فتیشیسم در فرد، لازم است تا تمامی جنبه های رفتاری و شخصیتی او مورد ارزیابی قرار بگیرد. چرا که در بسیاری از افراد ، به میزان کمی از سلیقه های فتیش برخوردار هستند و نمی توانیم هر شخصی را که تحریک جنسی متفاوتی دارد را مبتلا به فتیشیسم یا یادگار پرستی بدانیم.

البته در برخی از افرد، این موضوع شدت بسیار زیادی دارد به نوعی که کارکردهای اجتماعی، روانی و فردی او به طور کامل مختل می شود. در چنین مواردی که ممکن است همراه با عذاب وجدان و یا اضطراب نیز باشد، یادگار خواهی یک بیماری قلمداد می شود و برای درمان باید اقدام کرد. همچنین در موارد بسیار شدید، فرد اضطراب زیادی را در پی این برانگیختگی جنسی تجربه می کند. عدم درمان اضطراب در این خصوص منجر به مشکلات جدی بعدی می شود.

فرآیند درمان برای هر شخصی متفاوت است. چرا که شدت علاقه و نوع علاقه به عامل برانگزاننده تفاوت دارد. اما به طور کلی اولین اقدام برای درمان، تشخیص دقیق فتیش و شدت آن است. سپس متخصص مربوطه یک برنامه دقیق درمانی را با همراهی مراجع تنظیم می کند و فرآیند درمان آغاز می شود.


سوالات رایج در خصوص فتیش یا یادگار خواهی

آیا با مردی که فتیش پا دارد می توان ازدواج کرد؟

در مواردی بله و در مواردی خیر. فتیشیسم پا طیف وسیعی از رفتارهای در این خصوص را شامل می شود. در ابتدا یک متخصص باید شدت و همینطور سلامت روان فرد را بررسی دقیق کند. همچنین انعطاف فرد در این مورد نیز بسیار تعیین کنند است.

فوت فتیش همان مازوخیسم جنسی است؟

خیر – فوت فتیش با مازوخیسم جنسی و سادیسم جنسی کاملاً متفاوت است. هر چند ممکن است افرادی هم دارای مازوخیسم یا سادیسم جنسی باشند و هم دارای فوت فتیش یا یکی دیگر از انواع فتیش. 

افرادی که سادیسم جنسی یا مازوخیسم جنسی دارند، در اصطلاح از آزار دادن و مورد آزار قرار گرفتن لذت می برند. و برای ارضا جنسی، حتماً نیازمند پا ، جوراب و … نمی باشند.

من فکر می کنم که مبتلا به یادگار پرستی هستم، چگونه می توانید به من کمک کنید؟

می توانید با تلفن های ۲۲۳۲۱۰۵۲ – ۰۹۱۲۸۴۹۰۹۴۴ جهت اخذ وقت از سکسولوژیست اقدام کنید.

من چند روزی است که به شدت علاقه به پا پیدا کرده ام، آیا من یک فتیشیسم هستم؟

مبتلا و عدم ابتلا به فتیشیسم تنها در تشخیص یک روانپزشک و یا یک سکسولوژیست است. چند روز علاقه به پا به معنای یک مشکل جدی نیست. فردی که مبتلا به یکی از انواع فتیشیسم است حداقل ۶ ماه باید چنین رفتارهایی را داشته باشد.

تست روانشناسی افسردگی آنلاین

این متن قبل از شروع ازمون نمایش داده می شود.

سوالات و پرسش های خود را در خصوص  فتیش ، در بخش نظرات درج کنید.

فتیش یا فتیشیسم چیست؟ | درمان فتیش پا چیست؟
۴٫۳ (۸۶٫۶۷%) ۳ رای s
اشتراک گذاری این مطلب در شبکه های اجتماعی:

درباره‌ی کلینیک روانشناسی

جامع ترین و تخصصی ترین مرکز مشاوره ازدواج و خانواده. مرکز مشاوره فرمانیه: بلوار اندرزگو، ساختمان پارسیان، طبقه پنجم ، کلینیک روانشناسی و مشاوره خانواده مرکز مشاوره صادقیه: فلکه دوم صادقیه، خیابان ستارخان، خیابان شهدای صادقیه، کلینیک ندای آرامش تلفن: 8490944 -0912 ***** 22321052 - 021

۱۱ نظر

 1. سلام. من در چارچوب شرع اسلام با پسری آشنا شدم که غلاقه خیلی زیادی به پا داره. به نوعی که وقتی رابطه جنسی داریم اکثر اوقات دوست داره که به وسیله پاهای من ارضا بشه. ما قصد ازدواج دائم داریم. لطفاً بگید این موضوع مشکلی را ایجاد می کنه یا خیر؟

  • با احترام.
   میزان و شدت علاقه ایشان به فتیش بیشتر باید بررسی شود. همچنین به جز این موضوع مسائل دیگری هم در مشاوره پیش از ازدواج لازم است بررسی شود. حتماً مشاوره پیش از ازدواج و تست های لازم در این خصوص را انجام دهید.
   یک متخصص روانشناس که آشنا به این موضوع باشد می تواند کمک شما و ایشان کند تا تصمیم مناسب را در این رابطه بگیرید.

 2. من این علاقه رو دارم ولی خیلی زیاد نه. ی وقتایی دوست دارم پای خانوم ها رو بلیسم یا بو کنم اما نمیدونم چرا همیشه نه. قبلشم حتماً باید پا تمیز باشه . از جوراب و اینا هم خوشم نمیاد. من الان فتیش پا دارم و اگر دارم باید چیکار کنم دقیقاً؟

 3. با سلام آیا شخصی که دچار پارافیلیای یادگارخواهی است با ازدواج زودهنگام این اختلال برطرف میشود؟؟؟
  اصلا این ازدواج; ازدواج موفقی خواهد بود در این شرایط؟؟
  با تشکر

  • با احترام.
   این مشکل شدت های متفاوتی دارد. و نمی توان به طور کلی گفت تمامی کسانی که این سلیقه جنسی را دارند نباید ازدواج کنند و یا مشکلات جدی پیدا می کنند. بهتر است یکبار به روانشناس مراجعه شود تا شرایط ایشان بررسی شود و در صورت بدون مشکل بودن وارد فرایند ازدواج شوند.

 4. من عاشق باسن وپای دخترانی هستم که شلوار جذبی پوشیدند وتقریبا نیم تنه پایین بدنشان معلومه بعضی اوقات اونقدر وابسته میشم که که نمی تونم خودم را کنترل کنم ودنبال دختره می افتم تا باهاش رابطه برقرار کنم وبه خواسته خودم برسم ودر اکثر موارد طرف مقابل رضایت به ارتباط دارند وخواسته من برآورده می شود. مگر اینکه طرف مقابل دختر نباشد آن موقع طلب پوزش دارد.

 5. Eدرمان فتیش پا در
  Darmanefetishepa.blogfa

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.