خانه / مشاوره قبل از ازدواج | مشاوره پیش از ازدواج / پیامدها و عواقب ازدواج در سنین پایین

پیامدها و عواقب ازدواج در سنین پایین

عواقب ازدواج در سنین پایین

عواقب ازدواج در سنین پایین بر هیچ کس پوشیده نیست. در واقع مهم ترین دلیل مطرح شدن موضوع ازدواج های در سنین پایین، عواقب، آثار و پیامدهای منفی آن است. عواقبی که از نظر فعالان این حوزه تا آن حد غیر انسانی، غیر عقلانی و ظالمانه هست و باید به لحاظ قانونی از چنین ازدواج هایی جلوگیری شود. چهره های سیاسی و نمایندگان مجلسی که به دنبال ممنوعیت ازدواج در سنین پایین هستند نیز اغلب با اشاره به این پیامدهای به دنبال این طرح هستند.

مطالب مرتبط: هوس ازدواج در نوجوانی

پیامدهای ازدواج در سنین پایین برای زوج ها

پیامدها و عواقب ازدواج در سنین پایین

دختر یا پسرهای در سنین پایین به دلیل این که هنوز به رشد ذهنی، عاطفی، فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و غیره نرسیده اند، بسیاری از مهارت ها و دانستنی های لازم برای رسیدن به یک زندگی موفق و پیروز را کسب نکرده اند به همین دلیل معمولاً در زندگی مشترکشان با ناسازگاری ها، مشکلا و اختلافات عدیده ای رو به رو می شوند.

 • افزایش دخالت اطرافیان:

معمولاً خانواده ‌ها و بزرگ‌ترها به دلیل این که گمان می کنند فرزندشان سن کمی دارد و قادر به حل همه مشکلات زندگی مشترک نیست سعی می کنند به گونه های مختلفی در زندگی خصوصی آن‌ها دخالت کرده و به قولی آن ها را راهنمایی نمایند. در حالی که این جریان معمولاً پس از پختگی افراد به دلیل عادت والدین نیز ادامه می یابد و زندگی را از کنترل زن و مرد خارج می کند.

 • پشیمانی از تصمیم گرفته شده:

ازدواج زود هنگام و بدون در نظر گرفتن ابعاد بلوغی فرد معمولا با گذر زمان موجب ایجاد احساس پشیمانی در تصمیم گیری می شود، زیرا مراحل رشد هویت اجتماعی، عاطفی و جسمی فرد در سنین بالاتر به قدرت ارزیابی تصمیم گیری های خود می رسد. با توجه به این که افراد در سنین نوجوانی هنوز به ثبات عاطفی لازم نرسیده اند، ممکن است در انتخاب خود عاقلانه تصمیم نگرفته و پس از ازدواج دچار پشیمانی شود. خیلی وقت ها پیش آمده افرادی که در سن کم ازدواج کرده اند، گفته اند که آن زمان کم تجربه بودم. الان سلیقه ام عوض شده و انتظارات دیگری از همسرم دارم. 

 • رضایت کم تر افراد:

دختران و پسرانی که زودتر ازدواج می کنند، از رابطه جنسی خود رضایت ندارند.

 • احتمال مرگ و میر بیشتر دختران:

دخترانی که زود ازدواج می کنند، اگر در سنین پایین باردار شوند، احتمال مرگ شان بیشتر است.

 • زندانی شدن پسران:

یکی از عواقب ازدواج در سنین پایین این است که برخی از پسران به دلیل ناتوانی در پرداخت مهریه زندانی شوند.

 • ضایع شدن حق کودکی افراد:

از دیگر عواقب ازدواج در سنین پایین آن است که افراد از کودکی کردن باز می مانند.

 • ناتوانی در اداره کردن زندگی مشترک:

کسانی که زودتر ازدواج می کنند قدرت مالی و توانایی اداره زندگی مشترک خود را ندارند.

 • تحلیل قوای جسمی دختران:

وقتی دختران در سنین پایین ازدواج می کنند و در بارداری زودهنگام قرار می گیرند، این مسئله موجب تحلیل قوای جسمی آن ها شده و این موضوع افزایش خطر مرگ و میر مادر و نوزاد را در پی خواهد داشت.

 • جدایی از خانواده و همسالان:

یکی از پیامد ازدواج زودهنگام را می توان جدایی از خانواده و همسالان دانست. ازدواج زودهنگام نوجوان را خیلی زود از خانواده و همسالانش جدا کرده واین جدایی موجب اختلال در رشد اجتماعی و عاطفی وی می گردد. این افراد احساس طرد شدن از خانواده و اضافی بودن می کنند و فاصله ای که از خانواده گرفته اند برایشان آزار دهنده است. افراد در کم برای الگویابی و هویت سازی و برای رشد شخصی و اجتماعی نیازمند تعامل با همسالان هستند.

 • یاس و ناامیدی برای پسران: 

پسرانی که در سن پایین ازدواج می کنند پس از مدتی که در جمع دوستان و همسالان مجرد خود قرار می گیرند دچار یاس و ناامیدی می شوند و حس می کنند با ازدواج، موقعیت های زندگی مجردی را از دست داده اند. البته پزشکان معتقدند این افراد به دلیل حس نارضایتی از زندگی که همیشه با آن دست وپنجه نرم می کنند بیشتر از بقیه افراد مستعد بیماری های قلبی و عروقی هستند.

 • افزایش خشونت خانگی: 

یکی دیگر از پیامدهای ازدواج زودهنگام افزایش خشونت خانگی است. زیرا در سنین پایین دختران مهارت های پایینی برای برقراری ارتباط مؤثر با همسر و کنترل خشم و استرس دارند و ممکن است این ناتوانی موجب شود همسر به فکر کنترل بیشتر آن ها بیفتند و این آسیب های فیزیکی و روانی بسیار بیشتری را نسبت به ازدواج های به هنگام در پی خواهد داشت. دخترانی که زودتر ازدواج می کنند بیشتر مورد خشونت همسر و یا نزدیکان قرار دارند

 • افزایش بیماری ها در دختران:

در ازدواج های زودهنگام به دلیل ناآگاهی و فقر اطلاعاتی در سنین پایین ممکن است این دختران وارد روابطی شوند که مورد سوء استفاده قرار گیرند و عدم رعایت بهداشت جنسی به دلیل سن کم می تواند احتمال ابتلا به بیماری های مقاربتی را افزایش دهد.

 • کاهش اعتماد به نفس در اثر ازدواج زودهنگام:

افرادی که در سنین پایین ازدواج می کنند فرصت تحصیل را از دست می دهند و جامعه ای کم سواد و  آسیب پذیر را تشکیل می دهند. افرادی که زود ازدواج می کنند، معمولا ترک تحصیل می کنند

 • افزایش طلاق: 

یکی از عواقب ازدواج در سنین پایین افزایش طلاق زوج هاست. زیرا افرادی که به ازدواج زود هنگام تن داده اند نمی دانند چطور باید ارتباط مؤثر داشته باشند و این عدم توانایی پیامدهای بسیاری را در پی خواهد داشت. این دو عامل در کنار یکدیگر  بعد از زمانی کوتاه می تواند احتمال بروز طلاق زودهنگام را افزایش می دهد. ازدواج هایی که در سنین پایین انجام می شوند، بیشتر از سایر ازدواج ها به طلاق منجر می شوند.

مرکز مشاوره فرمانیه: بلوار اندرزگو، ساختمان پارسیان، طبقه پنجم ، کلینیک روانشناسی و مشاوره خانواده
تلفن:  ۲۲۳۲۱۰۵۲ -۰۲۱       ۸۴۹۰۹۴۴ – ۰۹۱۲

مرکز مشاوره صادقیه: فلکه دوم صادقیه، خیابان ستارخان، کلینیک روانشناسی و مشاوره ندای آرامش
تلفن:  ۸۴۹۰۹۴۴ -۰۹۱۲       ۲۲۳۲۱۰۵۲ – ۰۲۱

پیامدها و عواقب ازدواج در سنین پایین
۵ (۱۰۰%) ۹ رای s
اشتراک گذاری این مطلب در شبکه های اجتماعی:

درباره‌ی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.