خانه / روانشناسی و مشاوره / بازگشت به زندگی عادی بعد از طلاق

بازگشت به زندگی عادی بعد از طلاق

زندگی عادی بعد از طلاق برای کسانی که به تازگی جدا شده اند سخت به نظر می رسد. اما با راه حل هایی می توانند به زندگی عادی بعد از طلاق برگردند. بعد از طلاق سوال مهم این است که از این به بعد چه می‌شود و به‌عنوان کسی که تازه تنها و مجرد شده چه هدفی را دنبال خواهید کرد؟ زندگی جدیدتان قرار است چه شکلی باشد و مسیر زندگی‌تان را چطور ادامه خواهید داد؟

مطالب مرتبط: مشکلات جنسی یکی از عوامل اصلی طلاق

شروع زندگی جدید بعد از طلاق

بازگشت به زندگی عادی بعد از طلاق

زندگی همیشه بر وفق مراد نیست، گاهی با تمام دقتی که داریم، بازهم انتخابمان با مشکل رو‌به‌رو می‌شود و طلاق ممکن است آخرین راه‌حل باشد. جدایی دردناک است و این یک حقیقت تلخ است. مگر این که شخص از نظر احساسی بسیار سرد و غیرصمیمی باشد. بعد از طلاق هر دوطرف دچار مشکلاتی هستند. هرچند جدایی و از دست دادن همسر مسئله تازه ای نیست، اما جدایی ها همیشه با مشکلات زیادی همراه بوده، خواه رابطه کوتاه مدت، خواه دراز مدت بوده باشد.

طلاق با خود چیزی را به همراه دارد که خیلی آزاردهنده است: تنهایی. پدر و مادر، فرزندان، خواهر و برادر و صمیمی‌ترین دوستان نمی‌توانند جای خالی همسر را پر کنند. گزینه‌ای که اگر بدرستی انتخاب شود، بیشترین تاثیر را در احساس شادمانی و خوشبختی فرد می‌گذارد.​ بعد از جدایی به زندگی مجردی عادت نکنید و دوباره شریکی برای خود انتخاب کنید اما در زمان مناسب و با در نظر گرفتن همه جوانب.

برگشت به زندگی عادی بعد از طلاق

جدایی اتفاق شیرینی نیست ولی زندگی پس از طلاق هم ادامه دارد و بهتر است وقتی ناچار به جدایی می‌شویم با کمترین هزینه این مرحله را پشت سر بگذاریم و به فکر موفقیت در ادامه زندگی باشیم. طلاق و جدایی برای هر فردی ساده نیست. به طور حتم در میان اطرافیان‌تان زوج‌هایی را دیده‌اید که با ناراحتی فراوان از هم جدا شده‌‌اند و قبل از طلاق دعوا و جدال بی‌پایانی را تجربه کرده‌اند. پس اگر می بینید زندگی مشترک شما در سراشیبی سقوط قرار گرفته و امیدی به ترمیم زخم‌ها نیست به فکر چاره باشید.

مطالب مرتبط: علل طلاق و پیامدهای آن

بهترین راه برای بهتر سپری کردن دوران پس از طلاق چیست؟

 

بازگشت به زندگی عادی بعد از طلاق

واقعیت این است که پاسخ این پرسش بستگی دارد به این که شما چه نوع شخصیتی دارید. برخی افراد خود را در کارشان غرق می‌کنند، برخی دیگر در خانه می‌مانند و غصه می‌خورند. برخی دیگر نیز به افراط و تفریط در کارها می‌پردازند.

بهترین راه علاج آن چیزی است که به جایگزین‌درمانی معروف است. به این معنی که فقدان یا کمبود عشق و محبت را با فعالیت یا کار دوست‌داشتنی دیگر جایگزین کنید. برای مثال، با تغذیه مناسب و رفتن به سالن‌های ورزشی و انجام فعالیت‌های ورزشی به جسم و بدن خود محبت کنید.

راه های بازگشت به زندگی عادی بعد از طلاق

یکی از بزرگ ترین زخم ها و تلخی های زندگی طلاق است. بسیاری از افراد نمی توانند با مشکلات و احساسات پس از طلاق کنار بیایند. حال اگر تصمیم به آغاز زندگی تازه ای بعد از طلاق دارید بایستی به نکات و اصول مربوط بیشتر دقت کنید. طلاق یک تغییر اساسی در زندگی است که شخص را دچار سردرگمی می کند به همین دلیل ما در زیر راه حل هایی مفید برای داشتن زندگی بهتر پس از طلاق و بازگشت به زندگی عادی بعد از طلاق را به شما ارائه می کنیم.

 • بعد از اتمام این زندگی، زندگی جدیدی در انتظار شماست.

در حال حاضر به سختی می توانید باور کنید زیرا روزی این زندگی چیزی بود که شما خواستار آن بودید. شما خواهان ایجاد و تداوم آن بودید .

 • خودتان را فریب ندهید.

از خودتان سوال کنید: آیا به راستی این زندگی را می خواهید یا به علت ترس دو دستی به آن چسبیده اید؟ اگر فکر تنها ماندن ترسناک تر از بودن در یک زندگی از هم پاشیده است خب به ترسهایتان اجازه دهید تا تصمصیم گیرنده باشند. آیا برای از دست دادن زندگی که بود یا میبایست باشد هنوز سوگواری می کنید؟

 • روزهای زندگیتان را تلف نکنید.

اندوهگین بودن هیچ محدوده زمانی ندارد اما زندگی محدود است. شما این را متوجه بشوید یا نشوید، زمان به سرعت سپری میشود. زمانی میرسد که شما باید حقیقت را بپذیرید و بگویید : ” من باید کاری برای زندگی ام انجام دهم بچه هایم را بزرگ کنم و کاری کنم که زندگی شاد و معناداری داشته باشم و شخصی فعال در جامعه باشم .” پس از هم اکنون قدم های استوار بردارید و به جلو حرکت کنید .

 • افکار مصیبت بار را از ذهن تان دور کنید.

افکاری هستند که تاثیرات خیلی قوی بر چگونگی احساس شما دارند. بنابراین باید این افکار را از ذهنتان دور کنید. زندگی شما تمام نشده است فقط یک شروع جدید برای شماست. تغییر پیش فرض های منفی در ذهن تان به تغییر احساسات شما کمک می کند .

 • زمان خود را با افسوس هدر ندهید.

شما نمی تواتید به گذشته برگردید و کاری انجام دهید اما می توانید کارهای زیادی را هم اکنون انجام دهید .

 • برای فرزندانتان الگو باشید.

در آینده فرزندانتان چگونه والدینی خواهند بود وقتی شما در جایی نشسته و گریه می کنید، به نقطه ای زل می زنید و افسوس گذشته را می خورید؟ وقتی شما جدایی را پذیرفتید زمان پیشرفت در زنگی تان است.

به خاطر فرزندانتان با همسر سابق خود رابطه جدیدی را تعیین کنید. در رابطه سابق شما همسر وی بودید اما در حاضر یک دوست معمولی هستید بخاطر بچه هایتان .

 • با کودکانتان صحبت کنید.

طلاق ممکن است زخمهای عاطفی را برای بچه هاایجاد کند . با آنها صحبت کنید. با آن ها درباره اتفاقاتی که درحال وقوع است و احساساتی که آنها نسبت به وقایع کنونی دارند صحبت کنید و به آنها اطمینان دهید همه چیز بهتر خواهد شد. اگر آنها خیلی چیزها را بدانند می توانند به شما در این مراحل کمک کنند و به این ترتیب آنها هم احساس قدرت می کنند.

 • از دیگران کمک بگیرید.

 اگر از مردم کمک بخواهید خوشحال می شوند. این لطفی است در حقشان که به آنها اجازه می دهید کاری برایتان انجام دهند .یک گروه حمایت کننده از نزدیکترین دوستانتان داشته باشید که حمایتگرعاطفی، راهنمای همیشگی ومشوق شما در کارهایتان باشند. بدانید شما اولین نفری نیستید که از سایرین کمک می گیرید.

 • از امکانات و موهبت های اطراف خود استفاده کنید.

هرکاری که می توانید برای رسیدن به موفقیت انجام دهید. توانایی ها و نقاط قوت خودتان را کشف کنید و برای کمک به خود و حرکت در یک مسیر جدید و مثبت روی آن ها متمرکز شوید.هرشخصی حقیقت وجودی دارد که فقط خودش میداند وباور دارد. به یاد داشنه باشید که شما نتایجی در زندگی بدست می آورید که ابتدا باور دارید و سپس شایستگی آن را.

 • برای خودتان وقت بگذارید.

خودتان را در اولویت قرار دهید، کمی خودخواه باشید و کاری را فقط برای خودتان انجام دهید.بهترین هدیه ای که شما می توانید به فرزندانتان بدهید اینست که از خودتان خوب مراقبت کنید. یک کلاس جدید را امتحان کنید، ورزش را شروع کنید و سرگرمی های فراموش شده که سابقا انجام می دادید را دوباره شروع کنید.

 • خانه رویایی تان را بسازید.

اگر شما مجبور به تغییر منزل شدید دنیا به آخر نرسیده است. بدانید که شما و بچه هایتان میتوانید خاطراتی را بسازید که آنجا خانه رویاهایتان شود.

 • خود واقعی تان را بیابید.

شما ممکن است زمان طولانی نیمی از یک زوج بوده اید. اما شما هنوز صددرصد یک شخصیت واحد هستید. آن شخص را دوباره کشف کنید.

 • آنچه را دوست دارید انجام دهید.

هر روز وقتی از خواب بر می خیزید چه چیزی شما را به هیجان می آورد.یک لیست از آنچه شما را به اهدافتان می رساند تهیه کنید.

 • روحیه شاد داشته باشید.

در زندگی جدید کمی تفریح و شادی کنید. خاطرات زیبایی را با فرزندانتان بسازید تا با اعتماد بنفس و حس احترام به خود بسوی آینده بروند.

 • از خودتان درآینده مراقبت کنید.

این مهم است که همیشه به روابط خود توجه کنید و از خود بپرسید که :” چقدربودن در این رابطه ارزش دارد؟” اگر شما در آن رابطه کاملا خود را فراموش می کنید پس بهای سنگینی را می پردازید.

 • پیشگیری از افسردگی

در واقع طلاق ممکن است آسیب‌هایی به همراه داشته باشد که یکی از آن ها افسردگی است اما در شرایطی که زن و مرد به این باور رسیده باشند که چاره‌ای جز طلاق وجود ندارد، احتمال بروز این آسیب به حداقل می‌رسد اما طبیعی است که پس از طلاق ناراحتی‌هایی شبیه افسردگی برای هر دو نفر پیش بیاید، بنابراین لازم است که افراد برای مقابله با این احساس فعالیت‌هایی را انجام دهند مانند ورزش کردن. علاوه بر این بهتر است که فرد برای فعالیت‌های خارج از خانه هم برنامه‌هایی داشته باشد تا از این طریق این احساس را کاهش دهد.

 • علت‌شناسی طلاق و زوج درمانی

اگر زوج‌ها بتوانند تا دو سال اول زندگی مشترک به تفاهم برسند زندگی‌شان دوام خواهد داشت. اما در این مورد استثنا هم وجود دارد. در مواردی زوج‌ها بعد از سال‌ها زندگی مشترک و با داشتن فرزندان بزرگسال و حتی نوه تصمیم به جدایی می‌گیرند و به این نتیجه می‌رسند که ادامه زندگی مشترک فایده‌ای ندارد توصیه می‌شود که پس از جدایی برای بهبود روان نزد مشاور و روان‌شناس بروند تا راحت‌تر به زندگی عادی برگردند علت‌شناسی طلاق و زوج درمانی کمک می‌کند تا مشکلات را بشناسند و به تفاهم مشترک برسند حتی یکی از زوج‌ها با مراجعه به مشاور می‌تواند دوباره این موضوع صحبت کند که طلاق او تا چه حد درست بوده، در نهایت به رضایت برسد و شرایط را بپذیرد.

 • مقابله با افکار منفی

افرادی که در آستانه جدایی از همسرشان قرار دارند یا طلاق می‌گیرند ممکن است در این روند با یک سری افکار منفی هم روبه‌رو شوند. اما در شرایطی این افکار به حداقل می‌رسد و مراحل جدایی با تنش کمتری طی می‌شود شاید از خودشان بپرسند «آیا تصمیم من درست بوده است؟» یا بگویند «تحمل تنهایی مشکل‌تر است با زندگی مشترکی که در آن ناراضی بودم ؟» نکته مهم اینجاست که فرد باید سعی کند قبل از طلاق و جدایی برای خودش روشن کند که غیر از این راه دیگری نداشته و طلاق برای او بهترین گزینه ممکن به شمار می‌رود یکی از بهترین راهکارها برای مقابله با افکار منفی استفاده از مشاوره است.

 • ارتباط دوستانه بعد از طلاق

زوج‌هایی که فرزند یا نوه دارند لازم است که بعد از طلاق با هم در ارتباط باشند بنابراین بهتر است روابط دوستانه‌شان را حفظ کنند در واقع روان‌شناسان توصیه می‌کنند که زوج‌ها پس از طلاق به‌عنوان یک غریبه محترم یکدیگر را تحمل کنند و در ظاهر نشان دهند که با هم دشمنی ندارند. در این صورت می‌توانند در مهمانی یا تولد نوه‌ها شرکت کنند. این کار زمینه افسردگی و اضطراب را کاهش می‌دهد.

 • با بخشش شروع کنید

جدایی و طلاق بسیار دردناک است و شاید زخم‌های زیادی از آن بر روح و روان طرفین مانده باشد. هر دو از هم رنجیده‌خاطر هستید، اما مرور اتفاقات تلخ فقط حال تان را بدتر می‌کند. پس سعی کنید با وجود مخالفت با برخی رفتارها بتوانید از آن ها بگذرید و خود را به دست پروردگار بسپارید.  البته این کار ساده نیست، اما بهترین راه برای خروج و تخلیه ناراحتی و خشم به شمار می‌رود.

 • ورزش یعنی خداحافظی با افسردگی‌

ورزش یکی از شیوه‌های موثر برای خروج از افسردگی است. تاثیرات مثبت ورزش بر بدن همواره مورد توجه قرار می‌گیرد اما تحقیقات مشخص کرده است افرادی که ورزش می‌کنند با تقویت حافظه و روحیه احساس رضایت بیشتری از زندگی می‌کنند. ورزش با کاهش استرس و افزایش احساس شادابی موجب احساس بهتر و رضایت بیشتر در افراد صرف‌نظر از وضعیت زندگی و مشکلات می‌شود. ورزش مانند داروی ضدافسردگی عمل می‌کند.

 • روابط دوستانه را گسترش دهید

به جای انزوا و دوری از جمع روابط دوستانه را گسترش دهید. به یاد داشته باشید دوستی‌ها شادی‌ها را مضاعف و غم‌ها را تقسیم می‌کند. در روابط دوستانه مهر ورزیدن وجود دارد و همین امر برای تان بسیار مفید خواهد بود. حتی اگر در یک لحظه جز خودتان کس دیگری برای مهر ورزیدن وجود نداشت یا امکان مهرورزی را به شما نمی‌داد. بدانید افرادی که نمی‌توانند خودشان را دوست داشته باشند، هرگز قادر به محبت کردن به دیگران نیز نیستند. پس از خودتان شروع کنید. اما سعی کنید رفت و آمد با افراد گوناگون را نیز تجربه کنید. به این ترتیب حتی می‌بینید که افراد خصوصیت‌ها و نقاط مثبت و منفی زیادی دارند و از این رو بخشیدن خود و دیگران نیز برای تان ساده‌تر می‌شود.

 • به خودتان بیندیشید

 با آرامش و پاک کردن فکر خود از مسائل ناخوشایند یا رفتن کنار دریا به روح خود عشق بورزید و به شادابی آن کمک کنید. انتخاب فعالیت‌های انرژی‌زا و خشنودکننده می‌تواند موجب رضایت شما از خود به عنوان یک انسان مستقل شود و موجب شود تا بتوانید بهتر بر شرایط موجود غلبه کرده و آن را بپذیرید

 • افکار منفی را از خود دور کنید

درست است که ضربه‌ مهمی به زندگی شما وارد شده اما در این مواقع بسیاری از افراد مطلقه در ذهن خود دائم منفی بافی می‌کنند، مثلا چرا زمانی که زندگی‌شان در جریان بود، تصمیم درستی را در لحظات حساس نگرفته‌اند و مدام خود را مذمت می‌کنند. گذشته‌ها را فراموش کنید و ذهن خود را درگیر اشتباهات آن زمان نکنید. بدانید که زندگی به پایان نرسیده و نباید امید خود را از دست بدهید.

 • فرزندانتان را دریابید

برخی گمان می‌کنند که داشتن فرزند برای افراد مطلقه مشکل را دو چندان می‌کند ولی عقیده ما چیز دیگری است. داشتن فرزند خود نوعی انگیزه است تا شما با امید بیشتری به زندگی ادامه بدهید. به این معنا که زندگی فرزندانتان را دریابید و برای خوشبختی‌شان تلاش کنید. روحیه آن ها در این لحظات بسیار شکننده شده و اگر شما هم بخواهید روحیه خود را از دست بدهید، افسردگی‌های شدید سراغ فرزندتان خواهد آمد.

 • در اولین فرصت دوستان قدیمی خود را پیدا کنید

مهمانی‌های دوره‌ای با دوستان سالم در روحیه شما می‌تواند تاثیر خوبی بگذارد. سعی کنید با آنها حداقل ماهی یک بار سفر چند روزه‌ای به جاهای خوش آب‌ و هوا داشته باشید. هر چه بیشتر از تنهایی دوری کنید و در جمع باشید، روحیه شما سریع‌تر برمی‌گردد و به قولی ریکاوری روحی برایتان راحت‌تر اتفاق می‌افتد.

 • داشتن یک موقعیت اجتماعی مناسب می‌تواند کمک‌ کننده باشد

با پیدا کردن کار یا فعالیتی بیرون از منزل به نوعی خود را سرگرم کنید. افراد اجتماعی در زندگی سرسخت هستند، چرا که اساسا تعاملات اجتماعی شخصیت افراد را پخته‌تر و مقاوم‌تر می‌سازد. همچنین می‌توانید منبع درآمدی برای خود داشته باشید و روحیه خود را بیش از پیش بازسازی کنید.

 • ازدواج مجدد را به تاخیر بیندازید

خلاهای روحی در این شرایط می‌تواند جولانگاه افرادی باشد که بخواهند از شکست شما سوءاستفاده کنند، بنابراین بکوشید تا مدتی به فرد دیگری برای تشکیل زندگی یا وابستگی احساسی فکر نکنید. اجازه بدهید زمان کمی بگذرد تا شما بتوانید خود را پیدا کنید، زیرا در شرایط آرام‌تر تصمیم‌گیری برایتان ساده‌تر خواهد بود.

مطالب مرتبط: زمان مناسب برای ازدواج مجدد بعد از طلاق گرفتن

 • کمک دوستان و اطرافیان صادق خود را رد نکنید

البته اجازه دخالت را به هیچ‌کس ندهید اما مشورت در هر موردی می‌تواند به ذهن درگیر شما کمک کند. از این‌ رو خود خواهی نباید در شما راه یابد و با این تفکر که خودم از پس همه مشکلات برمی‌آیم، بخواهید زندگی را تک محورانه ادامه دهید بنابراین از کمک دوستان و آشنایان صادق و دلسوز خود استقبال کنید.

 • محل زندگی قبلی خود را ترجیحا عوض کنید

برای زندگی محیط مناسب‌تری را انتخاب کنید. اگر برایتان امکان دارد محل سکونت خود را عوض کنید تا از آدم‌های فضول و کنجکاو دور شوید. تا اطلاع ثانوی حتی شماره تلفنتان را هم به کسی جز دوستان خاص خود و خانواده‌تان ندهید. اجازه دهید کمی حاشیه‌ها از شما دور شوند تا بتوانید با ذهنی آرام‌تر برای زندگی‌تان تصمیم‌ بگیرید.

 • زمان حلال همه مشکلات نیست.

زمان، درمان همه زخم ها نیست. برخی از افراد پس از جدایی به فکر هیچ راه چاره ای نیستند و با این باور که زمان همه مشکلات را حل خواهد کرد، به زندگی خود بدون هیچ تغییری ادامه می دهند. در حالی که برای داشتن زندگی بهتر و غلبه بر مشکلات ازدواج، لازم است کارهایی را انجام دهید. ورزش منظم، استفاده از عبارات تاکیدی مثبت، تغذیه سالم و بسیاری فعالیت های دیگر، برای غلبه بر این مشکلات مفید خواهند بود.

 • تحلیل رابطه

برای داشتن روابطی بهتر و جلوگیری از شکست های بیش تر، می توانید روابط خود را تحلیل کنید. تحلیل رابطه به معنای استخراج نقاط مثبت و منفی  از رابطه قبلی است، تا در روابط جدید با تجربیات بیش تری وارد شوید. به طور مثال می توانید نقاط مثبت و منفی در شخصیت خود و همسر سابق تان را طبقه بندی نمایید. علاوه بر این، می توانید تجربیات تلخ خود از رابطه قبلی را بازبینی کرده و در جستجوی دلایل رخ دادن آن ها باشید. با این کار می توانید مهم ترین دلایل شکست در روابط قبلی خود را، به دست آورید.

 • به خودتان امکان سوگواری بدهید.

هیچ‌کس با این فکر ازدواج نمی‌‌کند که روزی طلاق بگیرد. حتی اگر خود شما خواسته باشید که طلاق بگیرید، باز هم این جدایی یک فقدان عاطفی محسوب می‌شود. ممکن است به خاطر کارهایی که باید یا نباید انجام می‌دادید خودتان را سرزنش کنید یا ذهنتان با این فکر مشغول باشد که چه اشتباهی کردید که زندگی مشترکتان به این سرانجام رسید. هر فقدانی باعث می‌شود خلائی در ذهن شما ایجاد شود؛ حتی اگر عواطفی که زمانی این خلاء را پر می‌کرد، نامطلوب بوده باشد، باز هم باید با این خلاء ذهنی کنار بیایید.

 • با احساساتتان کنار بیایید.

نباید بگذارید بار سنگین عاطفی رابطه قبلی‌ بر زندگی‌ جدیدتان تحمیل شود. راهی بیابید که با احساساتتان در مورد این شکست کنار بیایید. ممکن است لازم باشد با یک روان‌درمانگر صحبت کنید یا به فعالیت سالمی که از آن لذت می‌برید، بپردازید. یک مشکل شایع در چنین موقعیتی، سرکوب احساسات است در حالی که به جای این کار باید روی احساس‌ها کار کنید و با آنها کنار بیایید، در غیر این صورت زندگی‌تان را تحت‌تاثیر زیانبار خود قرار خواهندداد. اگر نمی‌توانید خودتان را قانع کنید که به روان‌درمانگر مراجعه کنید، این نکته را در نظر بگیرید که چنین کاری به معنای آن نیست که دچار اشکال روانی اساسی هستید یا در حل بحران شکست خورده‌اید، هدف از این اقدام، کمک گرفتن از فردی است که هدفی جز کمک به شما ندارد.

 • خودتان را دوست بدارید.

بسیاری از افراد پس از طلاق دچار احساس «طرد خود» می‌شوند. ممکن است به این فکر بیفتید که به خاطر اشتباه‌های شما زندگی مشترکتان موفق نبوده است. پس از طلاق باید برای به دست آوردن دوباره اعتمادبه‌نفس تلاش کنید و به خود بقبولانید که آدم ارزشمندی هستید. مراجعه به یک روان‌درمانگر در این مورد نیز مفید است.

 • خودتان را دوباره کشف کنید.

اگر طلاقتان پس از سال‌ها زندگی مشترک رخ داده باشد، ممکن است در طول این دوران بسیاری از فعالیت‌های لذت‌بخش و دلخواهتان را به دلیل اینکه با زندگی مشترکتان همخوانی نداشته‌اند، کنار گذاشته باشید. مثلا همیشه به گردش علاقه داشته‌اید، اما به دلیل اینکه همسرتان خانه‌نشینی را دوست داشته، این عادت را کنار گذاشته باشید یا عاشق تئاتر رفتن بوده‌اید و او از تئاتر متنفر بوده باشد. سرگرمی‌ها و فعالیت‌هایی که پیش از ازدواج داشتید و به خاطر زندگی مشترکتان دیگر آنها را انجام نمی‌دادید، به یاد بیاورید. روی آوردن به علایق‌ قبلی‌، یکی از اقدام‌های مهم برای به دست آوردن روحیه پس از جدایی است.

 • ابعاد جدیدی از خودتان را بیابید.

دوره پس از طلاق گرچه بیشتر اوقات مشکل است، اما فرصتی هم برای شما فراهم می‌کند؛ فرصت کنار گذاشتن عادت‌های قدیمی و در پیش گرفتن شیوه زندگی جدید. این تغییر ممکن است چیزهایی ساده باشد. ممکن است به ورزش جدیدی روی بیاورید، یا درستان را ادامه دهید. البته ممکن است ملاحظاتی جدی‌تر هم داشته باشید؛ رسیدگی به بچه‌تان، یافتن شغل و تنظیم درآمد. مادامی که این تغییرات در جهتی سالم و سازنده باشند، مشکل محسوب نمی‌شوند. درباره خودتان تامل کنید؛ پیش از ازدواج چگونه شخصی بودید؟ اکنون می‌خواهید به چه شخصی تبدیل شوید؟ چه چیزهایی را می‌توانید تغییر دهید؟ به دنبال تغییراتی باشید که توان انجام دادنش را دارید، نه تغییرات ناممکن.

 • جرات تنها ماندن داشته باشید

تنها ماندن پس از طلاق به معنای منزوی شدن و دوری از دیگران نیست. معنای آن فقط این است که با کسی زندگی مشترک یا عجله‌ای برای پیوند دوباره با کسی ندارید. در حال حاضر جامعه پذیرش بیشتری نسبت به افراد تنها، مجرد یا مطلقه دارد. در این وضعیت جدید، همچنان برقراری امکان ارتباط‌های اجتماعی برای شما وجود دارد. می‌توانید دوستان جدیدی پیدا کنید و به گروه‌های متفاوتی بپیوندید که علایق مشترکی با شما دارند. پس از طلاق می‌توانید همچنان زندگی اجتماعی موفقی داشته باشید.

 • به روابط دوران گذار توجه داشته باشید.

موضوع این نیست که روابطتان را به سرعت احیا کنید؛ اما هنگامی که از لحاظ احساسی آماده شدید، از دایره آشنایان معمول خود پا بیرون بگذارید. ممکن است همیشه با اشخاصی از یک پس‌زمینه اقتصادی- اجتماعی معین سر و کار گذاشته باشید؛ برای مثال ممکن است موسیقی‌دانان یا ورزشکاران را ترجیح بدهید یا آدم‌های درونگرا و خجالتی. ترجیحات معمول خود را تغییر بدهید و افق دیدتان را در انتخاب افرادی که ممکن است همسر آینده شما شوند، گسترده کنید.

 • از نقش‌های جدیدتان استقبال کنید.

اگر سال‌ها زندگی مشترک داشته‌اید، احتمالا در طول این مدت برخی از مسئولیت‌های زندگی بر عهده همسرتان بوده است و برخی دیگر به عهده شما. اکنون همه این نقش‌ها را خودتان باید به عهده بگیرید و ممکن است به‌طور کامل از عهده آنها برنیایید، اما این طبیعی است. لازم نیست همه این کارها را یک تنه انجام دهید، از دیگران کمک بخواهید. حتی اگر در انجام مسوولیت‌های جدیدتان دچار اشتباه شوید، مثلا ماشینی با قیمتی بالاتر از میزان واقعی بخرید، می‌توانید از این تجربه‌ها درس بگیرید. اشتباه‌ها مهارت‌های زندگی را به شما می‌آموزند و بالاخره خواهید توانست به تنهایی از عهده کارها برآیید.

 • ارتباط با آدم های جدید را تجربه کنید.

ارتباط اجتماعی یکی از مهمترین شیوه های معنا بخشیدن به زندگی است. مطالعات نشان می دهند که مواردی مثل «پول»، «سلامتی» و «احساس های خوب»، شادی را به زندگی هدیه می دهند ولی هیچ کدام لزوما زندگی را معنادار نمی کنند و این خبر غم انگیزی است که آدم های شاد، الزاما زندگی پرمعنایی ندارند ولی از بین این موارد، «ارتباط جتماعی» هم شادی می آورد و هم به زندگی معنا می دهد. ارتباط اجتماعی می تواند شامل رابطه با دوستان، خانواده، گروه های جدید یا حتی برقراری ارتباط عاطفی با یک فرد جدید باشد.

 • مسئولانه زندگی کنید.

بسیاری از آدم ها در دوره های سنی خاصی، دچار یک جور احساس گناه نسبت به زندگیشان می شوند که اصطلاحا به آن «احساس گناه وجودی» گفته می شود. مثلا به این فکر می کنند که چه کارهایی می توانستند بکنند ولی نکردند، چه پتانسیل هایی داشتند ولی به فعلیت نرساندند، چه توانمندی ها و استعدادهایی داشتند ولی شکوفا نکردند. احتمالا شما بعد از طلاق خیلی به این مسائل فکر کرده اید. به واقع «طلاق» یکی از موقعیت هایی است که انسان ها را با این احساس گناه مواجه می کند. مسئولانه زندگی کردن، یعنی شما مسئول تمام اتفاق های زندگی تان هستید و البته این شما هستید که نویسنده داستان زندگی تان هستید؛ بنابراین، مسئولیت زندگی تان را بپذیرید و به شیوه ای زندگی کنید که بعدها دچار احساس گناه وجودی نشوید،یعنی حالا فرصت خوبی است که از تمام توانمندی هایی که دارید استفاده کنید.

 • برنامه ها و پروژه های جدیدی برای زندگی ترتیب دهید

یکی از روش هایی که موجب می شود زندگی پرشورتر و معنادارتر دنبال شود این است که برنامه های جدیدی در زندگی داشته باشید. برخی از افرادی که طلاق می گیرند، «منفعل» می شوند و اختیار زندگی شان را به دست «تقدیر» می سپارند و کنترل کمی روی زندگی شان دارند. برنامه ریزی کنید، علایق و سلیقه های فراموش شده تان را بازیابی کنید، یعنی کارهایی را انجام دهید که مثل موج به تمام زندگی خودتان (یا احیانا فرزندانتان) سرایت کند.

 • نوع دوستی را فراموش نکنید.

افراد نوع دوست، دیدگاه خوبی نسبت به دنیا و آدم ها و تمام موجودات زنده دنیا دارند. آنها تمایل دارند که به هر شکل ممکن نسبت به «حال خوب» دیگران حساس باشند. همین که «مهربانی‌تان» را به دیگران گسترش دهید، همین که دیگران را دوست داشته باشید، شما آدم بخشنده ای هستید. نوع دوستی و بخشندگی به زندگی آدم ها معنا می دهد. حتی می توانید تجربه های بعد از طلاق تان را در اختیار افرادی که تازه طلاق گرفته اند قرار دهید تا آنها نیز دوره بعد از طلاق را به خوبی سپری کنند. بسیاری از آدم ها از این که شنیده شوند و کسی باشد که «دنیا را از دید آنها» نگاه کند و «همدلی» کند، احساس خوبی پیدا می کنند و لذت می برند.

 • خلق کنید و عشق بورزید

پرورش گل در یک گلدان کوچک، یا اگر فرزندی دارید، تلاش برای رشد شکوفای فرزندتان، همگی انواعی از «خلق کردن» و «آفرینش» هستند. عشق ورزی نیز نوعی خلق به حساب می آید. به آدم ها عشق بورزید و هیجان را در آن ها زنده کنید. در واقع  بهانه هایی هر چند کوچک ولی لذتبخش بدر زندگی بسازید. یادتان باشد که زندگی صرفا «به دست آوردن» چیزها نیست، زندگی لذت بردن از همین لحظه ای است که در آن هستید. زندگی یک هدیه است، که حداقل در این دنیا یک بار نصیب هر کس می شود. این هدیه را دریافت کنید، قدرش را بدانید و از آن نهایت استفاده را ببرید تا از زندگی لذت ببرید.

 • به خودتان اجازه‌ی ماتم گرفتن بدهید

هیچکس با این تصور ازدواج نمی‌کند که حتما روزی قرار است جدا شود. حتی اگر بعد از ازدواج به مرور زمان به جایی برسید که خواهان جدایی باشید باز هم طلاق یک شکست محسوب خواهد شد.

 • تلاش کنید از احساسات آزاردهنده رها شوید

بار سنگین و ناراحت‌کننده‌ی رابطه‌ی گذشته را به دوش نکشید و وارد زندگی جدیدتان نکنید. راهی برای گذر از احساس‌های ناخوشایندِ ناشی از نابودی ازدواج‌ که همراه‌تان هستند پیدا کنید. این راه می‌تواند صحبت در مورد احساسات‌تان با یک درمانگر باشد یا صرف وقت و انرژی بیشتر برای یک فعالیت خوب و لذت‌بخش. اگر برای کمک گرفتن از یک درمانگر تردید دارید باید بدانید درمان و مشاوره به این معنی نیست که مشکلی دارید یا دچار بحران شده‌اید. بلکه درمانگر به شما کمک می‌کند کیفیت زندگی‌تان بهتر شود.

 • یاد بگیرید خودتان را دوست داشته باشید

خیلی‌ها بعد از طلاق احساس خوبی نسبت به خودشان ندارند. به گفته‌ی آلبرتی «شاید فکر کنید مشکل و تقصیر از جانب شما بوده که نتوانستید پیوند زناشویی‌تان را حفظ کنید. باید تمرین کنید تا اعتماد به‌ نفس‌تان را به‌دست آورید و به خودتان و توانایی‌های‌تان ایمان بیاورید تا ارزش وجودی خود را بپذیرید.» این هم مهارتی است که به‌واسطه‌ی درمان و یا با توصیه‌ی شماره ۴ می‌توانید آن را کسب کنید.

 • آنچه بودید را دوباره کشف کنید

شاید بعد از ازدواج، بسیاری از چیزهایی را که به‌عنوان یک فرد مجرد مورد علاقه‌تان بوده به این دلیل که با زندگی مشترک همخوانی نداشته‌اند رها کرده بودید؛ مخصوصا اگر زندگی مشترک طولانی‌ای داشته‌اید. شاید عاشق بیرون رفتن بوده‌اید، اما همسرتان اینگونه نبوده است. شاید همیشه دوست داشتید به تئاتر بروید، اما همسرتان از تئاتر متنفر بوده است.

 • فرصت‌های تغییر در خودتان را کشف کنید

دوران جدایی هرچند زندگی را دگرگون می‌کند و معمولا سخت و ناخوشایند است اما یک روزنه‌ی امید دارد: چیزهایی را نوسازی می‌کند و امکان تجربه‌ی سبکی جدید از زندگی را پیش روی‌تان می‌گذارد. شاید این تحول چیزی به سادگی تغییر مدل مو باشد. شاید هم انتخاب یک رشته‌ی ورزشی جدید باشد و یا مکانی متفاوت برای عبادت‌ کردن و یا ادامه‌ی تحصیل. ممکن است به این نتیجه برسید که بهتر است به شهری جدید نقل‌ مکان کنید و یا حتی بخواهید یک سال در کشور دیگر زندگی کنید. البته نمی‌توانید ناگهان بی‌خیال شوید و قید مسئولیت‌های‌تان را بزنید. شاید شرایط و ملاحظات خاصی داشته باشید مثل فرزند، شغل و توان مالی مشخصی که ممکن است به‌واسطه‌ی طلاق محدود هم شده باشد.

 • جرات تنها بودن را داشته باشید

تنها بودن به معنی گوشه‌گیری و قطع رابطه با دیگران نیست. بلکه خیلی ساده یعنی زوج نبودن و مشغله‌های مربوط به آن را نداشتن. جامعه‌ی امروز نسبت به یک دهه‌ی گذشته، پذیرش بیشتری نسبت به پدیده‌ی تجرد دارد و مجردها دیگر مانند گذشته قضاوت نمی‌شوند.

 • سلیقه و معیارهای‌تان را برای انتخاب افرادی که با آن ها رابطه برقرار می‌کنید تغییر دهید

هروقت که احساس کردید آماده‌اید، کمی از محدوده‌ی امن و آرام‌تان فاصله بگیرید و کسانی را ملاقات کنید که با شما تفاوت‌هایی داشته باشند. البته معنی‌اش این نیست که بخواهید دنبال رابطه‌ای منتهی به ازدواج باشید بلکه هدف این است که ارتباط و تعامل با افرادی با ویژگی‌هایی متفاوت را نیز تجربه کنید. آلبرتی می‌گوید: «مثلا شاید همیشه با کسانی ملاقات کرده باشید که از طبقه‌ی اجتماعی-اقتصادی خاصی بوده‌اند و یا همیشه موسیقی‌دان‌هایی با طبع حساس، ورزشکاران و یا شخصیت‌های ساکت و خجالتی را ترجیح داده باشید. الویت‌های معمول‌تان را زیرورو کنید و افق معیارهای‌تان را کمی گسترش دهید.»

 • با آغوش باز نقش و وظایف جدیدتان را بپذیرید

به احتمال زیاد در زندگی مشترکی که داشتید همسرتان بخشی از امور زندگی را به‌عهده داشت و شما بخشی دیگر؛ مخصوصا اگر عمر زندگی زناشویی‌تان طولانی بوده باشد، این قضیه نیز جاافتاده‌تر بوده است. اما حالا همه چیز به عهده‌ی خودتان است و ایرادی هم ندارد. مجبور هم نیستید به تنهایی همه چیز را رفع و رجوع کنید؛ می‌توانید از منبع مناسبی کمک بخواهید.

مرکز مشاوره فرمانیه: بلوار اندرزگو، ساختمان پارسیان، طبقه پنجم ، کلینیک روانشناسی و مشاوره خانواده
تلفن:  ۲۲۳۲۱۰۵۲ -۰۲۱       ۸۴۹۰۹۴۴ – ۰۹۱۲

مرکز مشاوره صادقیه: فلکه دوم صادقیه، خیابان ستارخان، کلینیک روانشناسی و مشاوره ندای آرامش
تلفن:  ۸۴۹۰۹۴۴ -۰۹۱۲       ۲۲۳۲۱۰۵۲ – ۰۲۱

بازگشت به زندگی عادی بعد از طلاق
۵ (۱۰۰%) ۳ رای s
اشتراک گذاری این مطلب در شبکه های اجتماعی:

درباره‌ی کلینیک روانشناسی و مرکز مشاوره ازدواج ، خانواده و سلامت جنسی

جامع ترین و تخصصی ترین مرکز مشاوره ازدواج و خانواده. مرکز مشاوره فرمانیه: بلوار اندرزگو، ساختمان پارسیان، طبقه پنجم ، کلینیک روانشناسی و مشاوره خانواده مرکز مشاوره صادقیه: فلکه دوم صادقیه، خیابان ستارخان، خیابان شهدای صادقیه، کلینیک ندای آرامش تلفن: 8490944 -0912 ***** 22321052 - 021

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.