خانه / مقالات روانشناسی و مشاوره / زمان مناسب برای ازدواج مجدد بعد از طلاق گرفتن

زمان مناسب برای ازدواج مجدد بعد از طلاق گرفتن

زمان مناسب برای ازدواج مجدد: فراموش نشود که بعد از طلاق یا فوت همسر، فرد قطعا به مدت زمانی برای بهبود روانی نیاز دارد که بهترین زمان آن یک سال است، بعد از جدایی از همسر فرد چه به واسطه طلاق و چه به واسطه فوت، چه فرزند داشته باشد و چه نداشته باشد هیچ وقت توصیه نمی کنیم که در فاصله زمانی کمتر از یک سال ازدواج مجدد داشته باشد چون این یک سال باید صرف بازیابی فرد از دردها، غم ها و آسیب های روانی شود و همه این موارد مانع از شکل گیری سریع یک رابطه تازه خواهد شد.

بنابراین زمانی که طلاق ناگهانی پیش می‌آید و فرد به لحاظ روانی هم چنان درگیر این مسئله باشد از لحاظ روانشناسی بین ۶ ماه تا یک سال نیاز دارد که وارد فاز جدیدی آشنایی نشود. این موضوع را نمی‌توان به همه بسط داد بلکه مورد به مورد و فرد به فرد فرق دارد و نمی‌توان نسخه واحدی برای همه پیچید.

مطالب مرتبط: راهکارهایی برای موفقیت در ازدواج دوم

زمان مناسب برای ازدواج مجدد

زمان مناسب برای ازدواج مجدد بعد از طلاق گرفتن

بازسازی روانی و کنار آمدن با مسئله طلاق بسیار مهم است. این مرحله به پختگی فرد، درجه هوش او و موقعیت و امکاناتی که فرد برای تنها بودن دارد، بستگی دارد. زنان شاغل و زنانی که مهریه خوبی دریافت کرده‌اند فرصت بیشتری برای بازسازی روانی خود دارند ولی زنی که از نظر مالی تحت فشار است و خانواده از او حمایت نمی‌کند و سنتی‌تر هستند، برای ازدواج مجدد سخت در فشار هستند.

چه ‌زمانی بعد از طلاق می‌توان وارد رابطه ای جدید شد؟

طلاق گرفتن یکی از سخت ترین شرایطی است که یک نفر می‌تواند گرفتار آن شود. قبل از این که وارد یک رابطه جدید شوید، باید اول مطمئن شوید که قلب و فکرتان هر دو به این نتیجه رسیده‌اند که با همسر سابقتان برهم زده‌اید یا نه. اگر این طور نباشد، ممکن است لازم باشد که کمی به خودتان زمان بدهید و از وارد شدن به هر رابطه جدیدی خودداری کنید. باید اول رابطه بد قبلی را فراموش کنید تا بتوانید دوباره کسی را دوست داشته باشید.

مطالب مرتبط: همه چیز در مورد ازدواج مجدد

آمادگی فرد متارکه کرده برای ازدواج مجدد

نخستین عاملی که تعیین کننده آمادگی فرد متارکه کرده برای تشکیل زندگی مجدد است، این است که حساب و کتاب های عاطفی افراد در زندگی اول شان برای همیشه بسته شده باشد؛ زیرا برخی از افراد هم چنان بعد از اتمام طلاق، درگیر ازدواج اول خود هستند.

برای مثال هنوز در حال فکر کردن به شوهر سابق خود هستند یا این که شب ها مدام خوابش را می بینند و… تمام این علائم نشان دهنده آن است که رابطه هنوز حل و فصل نشده و فرد خود را از عواطف ازدواج اولش بیرون نکشیده است. این دسته از افراد برای وارد شدن به یک رابطه عاطفی جدید نباید عجله داشته باشند، فرد فکر می کند که ازدواجش تمام شده اما همچنان برای برگشت به رابطه تلاش می کند.

زمان مناسب برای ازدواج مجدد بعد از طلاق

زمان مناسب برای ازدواج مجدد بعد از طلاق گرفتن

فرد بعد از پایان رابطه باید سعی کند پرونده ازدواجش را ببندد. مرگ یک طلاق، بی تفاوتی و خنثی بودن فرد نسبت به همسر گذشته اش است. یعنی شما با دیدن همسر گذشته تان دیگر عصبانی نمی شوید، تپش قلب نمی گیرید و هیچ حس منفی و مثبتی نسبت به او ندارید، تمام این موارد علائم پایان رابطه است و فرد می تواند با آزادی افکار خود به ازدواج مجدد فکر کند.

البته اینجا سؤالی پیش می آید و آن این که وقتی چنین فردی در حال درمان و بازیابی روانی است، ناگهان فرد مناسبی برای ازدواج پیش روی او قرار می گیرد. اگر در این مقطع برای فرد مطلقه، هیجان و احساسات عاطفی پیش آید می توان بدون عجله وارد فاز آشنایی، بررسی و گفت و گو شده و در عین حال درمان و کنار گذاشتن مورد قبلی هم به موازاتش انجام داده شود.

مطالب مرتبط: ازدواج مجدد با همسر قبلی

آسیب ازدواج مجدد زود هنگام

افراد پس از طلاق به سرعت برای آشنایی با فرد دیگر و ازدواج با او اقدام نکنند چون آسیب‌های آشنایی و دوستی کوتاه مدت به مراتب زیادتر از آسیب های طلاق است، چون فرد دوره سوگواری پس از طلاق را سپری می‌کند و هنگامی که وارد رابطه بعدی می‌شود به دنبال جبران تمام کمبودها و ناکامی‌های رابطه قبلی ممکن است بدون استدلال و استفاده از عقل و منطق دچار هیجان زدگی و ذوق زدگی شود.

بنابراین زمانی که به خواسته‌های خود نرسد این باور غلط در ذهن آنان شکل می‌گیرد که همه زن‌ها و یا همه مردان مثل هم هستند. غافل از این که هر فرد باید سهم خود را از به بن بست رسیدن یک رابطه بشناسد و خود را از لحاظ شخصیتی و شناختی بازسازی کند و چون برخی افراد بدون توجه به این نکته ازدواج مجدد می‌کنند شاهد هستیم که امروزه طلاق بعد از ازدواج دوم و سوم نیز در حال رواج یافتن است.

زمان مناسب برای ازدواج مجدد بعد از طلاق گرفتن
۵ (۱۰۰%) ۳ رای s
اشتراک گذاری این مطلب در شبکه های اجتماعی:

درباره‌ی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.