خانه / رابطه زناشویی و همسرداری / مشاوره خیانت / رفتار مناسب در مقابل خیانت همسر چیست ؟

رفتار مناسب در مقابل خیانت همسر چیست ؟

رفتار مناسب در مقابل خیانت همسر چیست ؟خیانت همسر یکی از رفتارهایی است که پذیرش آن در زندگش مشترک امکان پذیر نیست. این موضوع به حدی جدی است که در صورت مواجه شدن با آن باید زنگ خطر رابطه را جدی گرفت و برای بهبود رابطه زناشویی، اقدام جدی کرد.

در این مقاله به دو سوال اصلی زیر پاسخ می دهیم:

 • رفتار مناسب در مقابل خیانت همسر چیست ؟ 
 • رفتار نامناسب در مقابل خیانت همسر چیست ؟ 

ذکر این نکته ضروری است که همانگونه که انجام رفتار مناسب در مقابل خیانت همسر اهمیت زیادی دارد. رفتارهای نامناسب و همینطور پرهیز از آنها را نیز باید جدی گرفت.  

در مقابل خیانت چه نباید کرد؟ و یا رفتار نامناسب در مقابل خیانت چیست؟

رفتارهایی در خصوص خیانت و پس از آن رایج است که اصلاً صحیح نیست اما ممکن است از جانب مردان و زنان انجام شود. موارد زیر را نباید پس از خیانت همسر انجام داد. حتی اگر بسیار در شرایط سختی هستید.

 • عکس العمل تکانشی و لحظه ای از خود نشان ندهید. هر چند احساسات شما به شدت آزرده شده است و احساسات خوبی را تجربه نمی کنید، اما بهتر است عکس العمل و رفتارهای لحظه ای و هیجانی انجام ندهید.
 • به طور لحظه ای تصمیم به جدایی و یا طلاق نگیرید. در واقع طلاق آخرین راه حل است و اگر هم تمام راهها را رفتید و نتیجه ای نگرفتید، باید پس از مشاوره طلاق ، اقدام به جدایی کنید. تضمیم به طلاق به صورت لحظه ای و بدون حساب و کتاب ، نتیجه مناسبی نمی دهد و در بسیاری از مواقع پشیمانی نیز به بار خواهد آورد.
 • لزومی به علنی کردن خیانت نزد اقوام و یا دوستان مشترکتان وجود ندارد. در واقع با فاش شدن خیانت همسر ، نه تنها مشکلی حل نمی شود بلکه مشکلات ارتباط شما با همسرتان جدی تر نیز می شود. همچنین این نکته را در نظر بگیرید که با فاش کردن خیانت همسر نزد دیگران، راههای نجات زندگی زناشویی خود را می بندید.
 • مهریه خود را فوری به اجرا نگذارید. با گرفتن مهریه همسر شما وفادار نخواهد شد. اگر هم قصد جدایی دارید بهتر است به طلاق به عنوان آخرین راه حل فکر کنید. در واقع طلاق تنها در وقتی صحیح است که تمام راه حل ها نزد یک مشاور طلاق را امتحان کرده باشید و دیگر راهی جز جدایی وجود ندارد.
 • تا زمانی که از خیانت مطمئن نشده اید، به همسرتان در این مورد تهمت نزنید. در واقع اینکار به شدت رابطه شما با همسرتان را تخریب می کند.
 • به هیچ عنوان اقدام به بارداری برای وفاداری همسر نکنید. برخی از مردان یا زنان برای ایجاد وفاداری در طرف مقابل، اقدام به فرزندآوری می کنند. این موضوع بسیار غلط است چرا که هیچ مرد و یا هیچ زنی به خاطر داشتن فرزند دست از خیانت بر نمی دارد، این موضوع سبب پیچیده تر شدن مشکلات زناشویی و هیمنطور آسیب خوردن فرزندان می شود.
 • زمان را از دست ندهید. از دست دادن زمان ممکن است به معنای از دست دادن یک رابطه مناسب زناشویی باشد. بنابراین سعی کنید در اولین فرصت ممکن به یک متخصص مشاوره خیانت مراجعه کنید.
 • اگر فرزند دارید، دعوا و موضوع خیانت را به فرزندان نکشانید و از انها برای گرو کشی و امتیاز گیری استفاده نکنید.

در مقابل خیانت چگونه رفتار کنیم ؟

 • سعی کنید در اولین فرصت ممکن به یک مرکز مشاوره خانواده مراجعه کنید. یک روانشناس و مشاور خانواده تا میزان زیادی می تواند کمک کند که شما تصمیم مناسبی بگیرید. احساسات شما را بررسی می کند و کمکتان می کند تا با مشکلی که پیش آمده، کمترین آسیب را ببینید. 
 • در ابتدا این موضوع را باید ذکر کرد که احساساتی چون خشم، عصبانیت، شک و تردید، شکه شدن، آشفتگی، ترس، درد و رنج، افسردگی، و پریشانی برای فردی که شاهد خیانت همسرش بوده کاملا طبیعی است. در واقع در چنین شرایطی شما می توانید احساسات منفی را بسیار تجربه کنید و در این مورد به خود سخت نگیرید. برخی از خانوم ها توقعات غیر واقع بینانه ای در این مورد دارند و فکر میکنند که نباید از این موضوع ناراحت و پریشان باشند.
 • اگر احساس می کنید که گریه کردن و درد و دل کردن با یکی از دوستانتان در مورد خیانت همسر به شما کمک می کند، اینکار را انجام دهید ولی احتیاط کنید که راه حل های پیشنهادی دیگران را چندان جدی نگیرید.
 • میزان خیانت در جدیت آن بسیار مهم است. هر چند خیانت در تمامی اشکال آن مذموم و نادرست است اما باید این نکته را در نظر گرفت که خیانت تلفنی یا خیانت در تلگرام ، با یک رابطه عاشقانه و جدی بسیار متفاوت است. هر چند به همه آنها خیانت گفته می شود اما شدت خیانت مهم است. 
 • در پی شناسایی علل خیانت باشید. متاسفانه در بسیاری از مواقع، خیانت را فقط به دلیل بی بند و باری طرف مقابل می دانند در صورتی که خیانت ممکن است ریشه های عمیقی از اختلافات زوجین و همچنین مشکلات شخصیتی داشته باشد.
 • مشکل را شناسایی و حل کنید. در واقع اگر به ریشه های بی وفایی پرداخته نشود و این موضوع را به پشت گوش بیاندازید و یا فکر کنید با گذر زمان حل می شود، مشکل را پیچیده تر و جدی تر می کنید. در واقع خیانت زن یا خیانت شوهر نشان از مسائلی حل نشده از گذشته است. ( گذشته فردی و یا گذشته زندگی زناشویی )

فراموش نکنید که دلایل خیانت همسر بسیار متعدد است که چند مورد از آن را می توانید در مقاله دلایل خیانت همسر مطالعه کنید.

این مقاله به مرور کامل می شود. 

نظرات و دیدگاههای خود را در پایین این مقاله درج کنید.

رفتار مناسب در مقابل خیانت همسر چیست ؟
به این مطلب امتیاز دهید.
اشتراک گذاری این مطلب در شبکه های اجتماعی:

درباره‌ی کلینیک روانشناسی

جامع ترین و تخصصی ترین مرکز مشاوره ازدواج و خانواده. مرکز مشاوره فرمانیه: بلوار اندرزگو، ساختمان پارسیان، طبقه پنجم ، کلینیک روانشناسی و مشاوره خانواده مرکز مشاوره صادقیه: فلکه دوم صادقیه، خیابان ستارخان، خیابان شهدای صادقیه، کلینیک ندای آرامش تلفن: 8490944 -0912 ***** 22321052 - 021

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.