خانه / مشاوره قبل از ازدواج | مشاوره پیش از ازدواج / راهکارهایی برای موفقیت در ازدواج دوم

راهکارهایی برای موفقیت در ازدواج دوم

موفقیت در ازدواج دوم آرزوی افرادی است که در ازدواج اول شکست خورده اند.

افرادی که طلاق می گیرند به واسطه سختی هایی که کشیده اند، نسبت به ازدواج مجدد اظهار بی تمایلی می کنند. اکثر این افراد مدتی بعد دوباره تصمیم به ازدواج می گیرند، اما به دلیل یک تجربه ناموفق طبیعتا برای ازدواج دوم با محدودیت های ویژه ای روبه رو هستند. 

هر زن و مردی به ارتباطی لطیف و عاشقانه با همسر نیاز دارد. حتی همسرانی که به عشق نیازمندند به طور نسبی مشکلات و اختلافاتی با یکدیگر دارند، اما این اختلافات کمرنگ تر از عشق میان آن هاست. برخورداری از ارتباطی عاشقانه با همسر، احساسی بسیار ارزشمند است. این اتفاق می تواند در ازدواج دوم نیز رخ دهد. یکی از معیارهای سنجش موفقیت در ازداوج دوم، ارتباط عاشقانه و موفقی است که بین زن و شوهر به وجود می آید. 

مطالب مرتبط: همه چیز در مورد ازدواج مجدد

موفقیت در ازدواج دوم

راهکارهایی برای موفقیت در ازدواج دوم

همه ازدواج های دوم اگر با بررسی های لازم انجام شده باشد به اندازه ازدواج اول شانس موفقیت دارند. بسیاری از کسانی که تجربه زندگی مشترک را دارند، قدر زندگی را بهتر می دانند. افراد معمولا پس از طلاق در حد و اندازه هایی نسبت به مشکلات خود در زندگی گذشته شان آگاهی پیدا می کنند که البته کافی نیست.

کسی در ازدواج مجدد موفق تر است که بتواند فارغ از ازدواج اول با انگیزه های سالم و بهتری دست به انتخاب بزند. دیگر شرط موفقیت این دسته از افراد بسته به این است که فرد یک بازه زمانی قابل قبولی را سپری کرده باشد، در حالی که یکی از دلایل شکست در ازدواج دوم همین بازه زمانی است، چرا که هنوز مشکلات روحی و روانی فرد پابرجاست در حالی که زندگی مشترک قبلی بسته شده است.

ازدواج های دوم هم عواقب مختلفی ممکن است داشته باشد: ازدواج های دومی که کامیاب شده، ازدواج های دومی که از همان ابتدا محکوم به فنا بوده، ازدواج های دومی که توسط بچه ها خراب می شود، ازدواج های دومی که بچه های دو طرف به خوبی با هم خو می گیرند و کنار می آیند، ازدواج های دومی که به خاطر محدودیت های مالی شکست می خورند، و ازدواج های دومی که دوام می یابند اما افراد در آن سعادتمند نیستند. اما دلیل نمی شود که فکر کنید همه ازدواج ها پردردسر هستند و تلخی مشکلات را به شما تحمیل می کنند. اگر شما جزو این جماعت هستید، در زیر راهکارهایی بیان شده که کمک می کند در ازدواج دوم موفق شوید و طعم خوشبختی را بچشید.

راهکارهایی برای موفقیت در ازدواج دوم

  • برای بار دوم در چاه نیفتید

بزرگترین خطری که در ازدواج های دوم وجود دارد این است که شما به دنبال کسی بگردید که نقطه مقابل همسر قبلی تان باشد. یعنی هر ایرادی او داشت، این بار در این فرد وجود نداشته باشد و در عوض به بهترین شکل، کمبودهای او را برایتان جبران کند. مثلا اگر همسر قبلی تان آدم پرخاشگر بود، این بار سراغ یک فرد بسیار آرام و خنثی می روید. این به خودی خود ایرادی ندارد. مشکل از آنجایی شروع می شود که همین آرام بودن فرد دوم آنقدر برایتان اهمیت پیدا می کند که ممکن است شما فاکتورهای دیگر را در روحیات او نسنجید. در واقع با همین یک ویژگی که همیشه آرزویش را داشته اید، جذب او می شوید و یادتان می رود که برای زندگی کردن باید به همه خصوصیات یک فرد گرایش داشته باشید نه فقط یک مورد.

  • کنکاش نکنید

ازدواج اول قطعا برای شما درس هایی به همراه داشته است. شما باید مراقب باشید تا ایرادهای زندگی اولتان در زندگی دوم تکرار نشود اما لازم نیست  همسر دومتان را زیر ذره بین قرار دهید تا مبادا ایرادهای همسر اول را داشته باشد. اما مراقب باشید این دقت وسواس گونه نباشد و همسر دوم تان را آزار ندهد. بیشتر افراد بعد از ازدواج مجدد به دنبال عیب و ایرادهای طرف مقابل هستند و به نقش و سهم خود و کم و کاستی هایی که در انتخاب همسر و زندگی مشترک داشته اند، توجه زیادی نمی کنند. رفتار و رویه زندگی گذشته هم به طور معمول در زندگی مشترک آینده تکرار می شود. 

  • مشکلات را حل کنید

طلاق یعنی یک فصل در زندگی شما به پایان رسیده است. اگر قرار باشد ذهن تان مدام درگیر این فصل پایان یافته باشد، هیچ وقت نمی توانید فصل جدیدی را شروع کنید. درگیری ذهنی تان با ازدواج قبلی باید ریشه کن شود. بپذیرید که آن زندگی تمام شده و حالا شما در زندگی جدید، شرایط جدید و با آدم جدیدی هستید که می توانید خوشبختی را به گونه ای دیگر تجربه کنید.

  • عجله نکنید

بعد از جدایی شما لااقل یک سال زمان نیاز دارید تا از دغدغه های ذهنی آن خلاص شوید و آمادگی ورود به یک زندگی جدید را پیدا کنید. متاسفانه ازدواج های دوم بیشتر به دلیل فشارهایی که روی فرد است انجام می شود. می دانیم که این فشارها تا چه حد شما را آزار می دهند اما اگر خواهان خوشبختی تان هستید، به خودتان زمان دهید تا تمدد اعصاب داشته باشید و با چشم باز پا به زندگی بعدی بگذارید نه به خاطر فرار از فشارهایی که درگیر آن هستید. در صورت نیاز از مشاور کمک بگیرید تا اشکالات رفتاری تان را برطرف کرده و برای شروع یک زندگی بهتر آماده شوید.

  •  آمادگی داشته باشید

تجربه ارتباط یا ازدواج قبلی به شما این را نشان داده که هیچ آدم بی عیبی وجود ندارد. بنابراین به احتمال زیاد با گذشت، پذیرش و سازگاری بیشتری وارد ازدواج دوم تان می شوید. یادتان باشد که شما هم آدم صد در صد کاملی نیستید و نواقصی دارید. پس به طرف مقابل فرصت دهید تا با زندگی مشترک جدیدی که ساخته اید هماهنگ شود و خودش را نشان دهد.

  • رفتاری متعادل داشته باشید

در ازدواج مجدد برای حفاظت از رابطه محبت‌آمیز، افراد باید چنان با هم پیوند داشته باشند که در وجوه مشترک مهم با هم سهیم باشند و نیز جدایی کافی از هم داشته باشند تا فردیت خود را محفوظ نگه دارند. اگر زوجین بیش از حد با هم باشند، ممکن است دیگر زمان و مکانی برای خودشان باقی نماند. اگر هم بیش از حد جدا باشند، تماس و زمان با هم بودن را از دست می‌دهند و در هر دو صورت احساس تنهایی می‌کنند. صحبت‌کردن سبب می‌شود طرفین در ازدواج مجدد تعادلی ظریف میان جدایی و با هم بودن ایجاد کنند‌.

  • با انگیزه‌های سالم و بهتری دست به انتخاب بزند

برخی ازدواج های دوم بیشتر به دلیل فشارهای خانوادگی و اجتماعی، فرار از تنهایی یا رفع نیازهای عاطفی جنسی و مالی و بدون در نظر گرفتن معیار مناسب انجام می شود. در ازدواج دوم کسی موفق‌تر است که بتواند فارغ از ازدواج اول با انگیزه‌های سالم و بهتری دست به انتخاب بزند. بسیاری از افراد در ازدواج دوم برای فرار از تنهایی، فشار‌های خانوادگی و اجتماعی یا برای رو کم کنی همسر سابق و خانواده‌اش یا رفع نیاز‌های عاطفی، جنسی، مالی و.. فقط برای فرار از شرایط موجود تن به ازدواج مجدد می‌دهند.

موفقیت در ازدواج دوم بعد از طلاق

راهکارهایی برای موفقیت در ازدواج دوم

طلاق ناشی از اشتباه زوجین می باشد. به همین خاطر قبل از ازدواج دوباره، هر کس باید در روح خود جستجو کند تا ببیند که به جای اعمال گذشته چطور باید رفتار کند تا ازدواج دومش دوام بیاورد. کسانی که قبل از ازدواج دوباره این کار را انجام نمی دهند، افرادی عاری از حس مسئولیت هستند و برای ازدواج آمادگی ندارند. کسی که نتواند اشتباهات خود را شناخته و از آنها درس بگیرد، مطمئناً دوباره آن ها را تکرار خواهد کرد.

موفقیت در ازدواج دوم با وجود بچه ها چگونه اتفاق می افتد؟

بچه ها در هر سنی که باشند بسیار آسب پذیرند. این آسیب پذیری می تواند به این شکل خود را نشان دهد که به فرد تازه وارد، همسر جدید مادر یا پدر، به عنوان یک مزاحم یا متجاوز نگاه کنند و بترسند که این فرد توجه و زمانی را که پدر یا مادرشان برای آن ها می گذاشته را از آنِ خود کند.

مادر یا پدری که می خواهد دوباره ازدواج کند باید تلاش فزاینده ای به کار گیرد و نگرانی های فرزندش را برطرف کند. این کار با گوش دادن به حرف های کودک، فهمیدن این که نگرانی های او به هیچ عنوان مسخره و احمقانه نیست، و مطمئن کردن و از این که همیشه مورد توجه او باقی خواهد ماند، انجام می گیرد. اگر فرد تازه وارد هم تلاش کند تا با او طرح دوستی بریزد و به اتفاق پدر یا مادر واقعی، اوقاتی را با کودک بگذراند نیز بسیار مفید خواهد بود.

فرد تازه وارد به هیچ عنوان نباید به طریقی وارد خانواده شود که گویی می خواهد جای مادر یا پدر از دست رفته باشد. رفتار او باید به طریقی باشد که به کودک بفهماند به خاطر عشق خود وارد این خانواده شده و هر چه ازدستش برآید هم برای کودک انجام می دهد.

مردان در ازدواج دوم موفق‌ترند یا زنان؟

فارغ از این مسئله اگر بخواهیم بگوییم که مردان در ازدواج دوم موفق‌ترند یا زنان، با درنظر گرفتن مسائل فرهنگی و اجتماعی کنار آمدن با مسئله طلاق برای مردان بسیار راحت‌تر از زنان است. زیرا جامعه با یک مرد طلاق گرفته بسیار راحت‌تر از یک زن مطلقه کنار می‌آید.

برچسب زن مطلقه محدودیت زیادی برای ازدواج مجدد یک زن ایجاد می‌کند و احتمال پیشنهاد‌های مناسبی که دریافت می‌کند تا از میان آن‌ها دست به انتخاب بزند به‌طور قابل ملاحظه‌ای کاهش می‌یابد.

درصورتی‌که در مردها نه تنها نیازی به انتظار کشیدن برای دریافت پیشنهادی نیست که حتی به راحتی می‌توانند از میان دختران مجرد هم امکان انتخاب داشته باشند. بنابراین اگر انگیزه‌های سالم و معیارهای مناسبی برای انتخاب بعدی داشته باشند می‌توان این احتمال موفقیت آن‌ها را بیشتر در نظر گرفت.

مطالب مرتبط: ازدواج مجدد با همسر قبلی

موفقیت در ازدواج دوم از نظر مشاوران خانواده

از نظر مشاوران خانواده بهترین راه در برابر مشکلات ازدواج دوم، این است که رفتاری خوشایند داشته باشیم و همدیگر را دوست بداریم.

لذت و خوشحالی موجود بین زوج تازه ازدواج کرده، کم کم به همه خانواده سرایت خواهد کرد. اگر به جای خودخواهی و غرور، مهربانی پیش گرفته شود، موفقیت زندگی زناشویی تضمین خواهد شد.

اگر قالب عملکرد افراد روی دوست داشتن دیگران باشد، ازدواج دوم نه تنها دوام می یابد بلکه بسیار سعادتمند شده و به همه فایده می رساند. اما اگر قالب رفتار این گونه نباشد، مشکلات از هر طرف بروز خواهد کرد. البته راه حل هایی هم می توان برای این گونه مشکلات پیدا کرد.

 

مرکز مشاوره فرمانیه: بلوار اندرزگو، ساختمان پارسیان، طبقه پنجم ، کلینیک روانشناسی و مشاوره خانواده
تلفن:  ۲۲۳۲۱۰۵۲ -۰۲۱       ۸۴۹۰۹۴۴ – ۰۹۱۲

مرکز مشاوره صادقیه: فلکه دوم صادقیه، خیابان ستارخان، کلینیک روانشناسی و مشاوره ندای آرامش
تلفن:  ۸۴۹۰۹۴۴ -۰۹۱۲       ۲۲۳۲۱۰۵۲ – ۰۲۱

راهکارهایی برای موفقیت در ازدواج دوم
۵ (۱۰۰%) ۲ رای s
اشتراک گذاری این مطلب در شبکه های اجتماعی:

درباره‌ی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.