خانه / مشاوره قبل از ازدواج | مشاوره پیش از ازدواج / دوران آشنایی قبل از ازدواج باید چگونه باشد؟

دوران آشنایی قبل از ازدواج باید چگونه باشد؟

آشنایی قبل از ازدواج برای شناخت بیشتر زوجین انجام می پذیرد.

عده‌ای‌ در محیط کار، تحصیل، محافل عمومی، مهمانی‌ها یا حتی شبکه‌های مجازی و اجتماعی به دنبال نیمه گمشده‌شان می‌گردند. خیلی از جوانان نسل امروز، این نوع آشنایی‌ها را ملاکی برای انتخاب همسر ایده‌آل، شناخت بیشتر و آشنایی با روحیات و خلقیات و رفتار و منش فرد مقابلشان می‌پندارند.

هر ارتباطی که بخواهد شکل بگیرد نیاز به آشنایی دارد. دو نفر همجنس هم که بخواهند با هم ارتباط دوستانه و یا ارتباط کاری داشته باشند نیاز به آشنایی دارند. هرچه ارتباط برای ما مهم تر باشد، توجه و دقت به آشنایی بیشتر می شود. پس شکی نیست که قبل از ازدواج حتماً باید آشنایی صورت بگیرد.

تعریف آشنایی قبل از ازدواج

دوران آشنایی قبل از ازدواج باید چگونه باشد؟

آشنایی فرایند تبادل اطلاعات و عواطف بین دو نفر از جنس مقابل به منظور تصمیم گیری برای ازدواج است. فردی که قصد ازدواج دارد یعنی پذیرفته است که زیر بار مسئولیت برود، از ارتباط صمیمانه نمی ترسد و به سنت ازدواج پای بند است.

پذیرش ازدواج سطح بالایی از مسئولیت پذیری و پختگی را می طلبد. فردی که تصمیم به ازدواج می گیرد باید به بلوغ جنسی و جسمی، بلوغ عقلی و علمی، بلوغ روانی، بلوغ بینشی، بلوغ اجتماعی، بلوغ اخلاقی و بلوغ مالی می شود. تا با توانایی و تجاربی که دارد به یک شناخت نسبی از طرف مقابل خود برسد.

دوران آشنایی قبل از ازدواج

در دوران آشنایی تاریخچه فردی را به دست می آوریم، رفتارها و گفتارهای او را زیر نظر می گیریم و به احساسات درونی خود توجه می کنیم و همه این ها را مبنای ادامه یا عدم تداوم ارتباط قرار می دهیم.

زمانی که هدف از آشنایی، ازدواج باشد نوع آشنایی متفاوت است. داشتن هدف ازدواج به این معنی نیست که پس از آشنایی، حتما باید ازدواج کرد. قصد ازدواج به این معنی است که این ارتباط، برای فرد مهم است؛ چارچوب دار است و بی قید و باری به هر جهت نیست.

قرار است طی این رابطه دختر و پسر با لایه های سطحی شخصیت هم آشنا شوند. بنابراین آشنایی های قبل از ازدواج آن هم در چارچوب مشخص و ارزشی و اخلاقی باعث می شود افراد عاقلانه تصمیم بگیرند، عاشقانه شروع کنند و با تعهد ادامه دهند.

حتما بخوانید: توجه به کدام نکات مهم در دوران نامزدی ضروری است؟

چگونگی آشنایی قبل از ازدواج

آشنایی باید در محیطی امن و با حضور یکی از اعضای خانواده دو طرف و در قالب جلسات آشنایی انجام شود، دو طرف باید در این جلسات نیازها و خواسته های خود را عنوان کنند تا ببیند می توانند با هم زندگی مشترک داشته باشند و نیازهای یکدیگر را برطرف کنند، یا نه. در این آشنایی دو طرف باید خود واقعی را نشان دهند و سعی در بهتر نشان دادن خود نداشته باشند، این آشنایی باید بدون حس دلبستگی و وابستگی باشد، چون در این صورت دو طرف بر پایه احساسات همه چیز یکدیگر را می پذیرند.

در مراحل پیش از ازدواج افراد به شیوه‌های مختلف باهم آشنا می‌شوند. مهم تر از آن روندی است که زوج‌ها قبل از ازدواج طی می‌کنند و برای زندگی مشترک آماده می‌شوند. بنابراین زوج‌ها قبل از ازدواج به منظور آشنایی با خصوصیات رفتاری و اخلاقی هم باید باهم رفت و آمد کنند، تغییر اخلاقی و رفتاری نسل حاضر و مشکلات اقتصادی دامنه‌ی تحمل جوان‌ها را به شدت کاهش داده است.

از این رو آشنایی قبل از ازدواج فرصتی را برای جوانان فراهم می‌کند تا با شناخت اخلاق و خلقیات یکدیگر زندگی مشترک خود را با اطمینان خاطر بیشتری آغاز کنند. زیرا هدف از تشکیل یک زندگی مشترک دستیابی به آرامشی وصف ناپذیر است.

مدت دوره آشنایی قبل از ازدواج

دوران آشنایی قبل از ازدواج باید چگونه باشد؟

به طور میانگین ۳ تا ۶ ماه فرصت مناسبی است که دختر و پسر و خانواده ها با هم آشنا شوند اما این آشنایی ها نباید طولانی شود تا وابستگی غیر منطقی ایجاد شود. در طول این مدت می توانند از یک مشاور خانواده کمک بگیرند تا منطقی و آگاهانه تصمیم گیری کنند.

البته زمان این ارتباط بستگی به طرفین دارد و تا زمانی که تا حدودی یکدیگر را بشناسند این زمان طول خواهد کشید و حداکثر همان ۶ ماه خوب است، اما اگر در این مدت دیدند که نظرها و اعتقاداتشان به هم نزدیک نیست باید هرچه زودتر به این آشنایی خاتمه دهند

رابطه آشنایی به قصد ازدواج

در دوره آشنایی هیچ نوع رابطه به جز گفت و گو برای آشنایی درست نیست. بسیاری از جوانان نظرشان این است که باید روابط عمیق تری برای آشنایی داشته باشند؛ این امر نادرست است حتی گفت وگوها هم باید با اطلاع خانواده و همراه با تعهداتی باشد. در غیر این صورت باعث می شود رابطه به سمت ازدواج پیش نرود، زیرا فرد با خود می گوید حالا که هر چیزی که بخواهم در این رابطه به دست می آورم چرا زیر بار ازدواج، مسئولیت ها و هزینه های آن بروم؟

حتما بخوانید: چه سوال هایی را باید در دوران نامزدی از همسر آینده خود پرسید؟

گفتگو برای آشنایی ازدواج

گفت و گو باید به صورت مناسبی انجام گیرد و از مسائل و گفت و گوهای عاطفی شدید و احساسات عمیق پرهیز شود. زیرا این مسائل رابطه را عمیق تر می کند و دیگر از سطح آشنایی خارج می شود و بیشتر شکل دوستی خیابانی پیدا می کند، و اگر خانواده ها مطلع نباشند می شود نامزدی غیررسمی که هیچ کسی از آن خبر ندارد و سطح آسیب را بالا می برد.

چگونه برای ازدواج آشنا شویم؟

دوران آشنایی قبل از ازدواج باید چگونه باشد؟

آشنایی های به قصد ازدواج باید حد و مرزهایی داشته باشد و بعد از چند ماه گفت وگو و آشنایی باید تکلیف شان را مشخص کنند؛ معمولاً خانم ها تلاش می کنند که زودتر ازدواج کنند و آقایان در سطح دوستی و ارتباط رابطه را نگه می دارند. در چنین موقعیت هایی، نقش خانم ها بسیار مهم است که به این رابطه تن ندهند و موجب تداوم آن نشوند و اجازه ندهند ازدواج شان به تأخیر بیفتد.

وقتی مردی تن به ازدواج نمی دهد، آن را به تعویق می اندازد و به خانواده اطلاع نمی دهد؛ خانم ها فکر می کنند در این شرایط با محبت بیشتر و همراهی کردن می توانند بیشتر در دل او رسوخ کنند، این اشتباه است و باید بدانند با فاصله گرفتن و دور شدن از پسر موفق ترند.

عجله برای ازدواج در دوران آشنایی قبل از ازدواج

از یاد نبرید فشار آوردن و انتظار عجله از طرف مقابل، داشتن جایگاه شما را در چشم او پایین می‌آورد. اگر مردی که به او علاقه‌مند شده‌اید، سعی کرد به شما نزدیک شود و در عین حال از شما مهلتی برای رسیدن به اهدافش خواست و قرار بر این شد که بعد از تحقق برنامه‌هایش به خواستگاری‌تان بیاید، چاره‌ای جز انتظار ندارید. اما این انتظار را در چهارچوبی خانوادگی تا حدودی رسمیت بدهید. در این حد که خانواده ها از حضور فردی به عنوان خواستگار آینده شما مطلع باشند و دورا دور او را بشناسند.

در این مدت بهتر است میزان تلاش او برای تحقق وعده‌هایش را زیر ذره‌بین بگذارید. اگر بعد از این مدت هم بهانه‌تراشی و دلایلی را مطرح کرد که از نظر شما و اطرافیان‌تان قابل‌قبول و منطقی نبودند، بدانید که شما در حال ازدست دادن فرصت خود برای ازدواج هستید و بیهوده به این ارتباط دل بسته‌اید. اما اگر توضیحات او قانع‌کننده به نظر رسید و موضوعات مهمی مانند به اتمام نرسیدن تحصیل یا رفتن به خدمت سربازی یا عدم آمادگی اولیه مالی را مطرح کرد، باتوجه به شرایط سنی شما و مقدار زمانی که لازم دارد، تصمیم بگیرید.

چگونه طرف مقابل را در دوران آشنایی قبل از ازدواج بشناسیم؟

در دوران آشنایی کسی که می‌گوید «من اهل ازدواج نیستم اما چون تو را دوست دارم حاضرم برای همیشه با تو بمانم!» فرد مسئولیت‌پذیری نیست و هدفی جز وقت گذرانی از رابطه با شما ندارد. خیلی سریع و مقتدرانه این رابطه را قطع کنید و به زندگی خود برگردید.

هم چنین بهتر است برای شناخت طرف مقابلتان به صورت نامحسوس خواسته‌تان را بیان کنید. پیشنهاد مستقیم ازدواج از طرف یک خانم در کشور ما چندان مرسوم نیست و آغازگر مشکلات دیگری در رابطه می شود، اما یک پیشنهاد غیرمستقیم، می‌تواند شما را چند قدمی جلوتر ببرد و تکلیف‌تان را تا اندازه‌ای روشن‌تر کند.

برای شروع می‌توانید به ایده‌هایی که در زمینه ازدواج دارید اشاره کنید یا از این که ارتباط هدفدار را می‌پسندید صحبت کرده و به عکس‌العمل‌های او خوب توجه کنید. اگر مردی که حرف‌های شما را می‌شنود، صحبت را عوض کرد یا نشان داد که کاملا عکس شما فکر می‌کند، بهتر است وقت خود را تلف نکنید.

کسی که توان پذیرفتن مسئولیت را ندارد، حتی اگر با اصرار شما به خانه مشترک وارد شود، نمی‌تواند زمینه یک زندگی موفق و آرام را فراهم کند. پس گمان نکنید که همه ماجرا به نشستن پای سفره عقد ختم می شود. زندگی با یک فرد بی‌مسئولیت، از انتظار برای به‌دست آوردن او هم زجرآورتر است.

به جای نادیده گرفتن نشانه‌ها و امید بستن بی‌دلیل سنگ‌های‌تان را با او وا بکنید. اگر او از دادن جواب صریح به شما طفره می‌رود، بیشتر مراقب باشید! شاید پای یک بازی در میان است و این فرد تنها می‌خواهد زمان بیشتری را در کنار شما صرف کند. برخی از آقایان نه حاضر به پذیرفتن مسئولیت ازدواج هستند و نه حاضرند از طرف مقابل جدا شوند.

فردی که قصد ازدواج دارد را می توان از نشانه های زیر شناخت:

  1. در دوره آشنایی، تقاضای ارتباط جنسی نمی کند.
  2. ارتباطش را از خانواده مخفی نمی کند.
  3. زمان آشنایی را بیش از اندازه طولانی نمی کند.
  4. سعی در به دست آوردن اطلاعات دارد و تنها به تبادل احساسات بسنده نمی کند.

آشنایی هدفمند و اصولی برای ازدواج چگونه است؟

اولین قدم برای آشنایی هدفمند و به قصد ازدواج، خواستگاری است. این نوع آشنایی‌های باضابطه و اصول مدار، زمینه شناخت اصولی، منطقی و متعهدانه را هم برای دختر و پسر و هم برای خانواده‌هایشان رقم می‌زند. پس از خواستگاری، دوران آشنایی دختر و پسر شروع می‌شود. این دوران، معمولا سه یا چهار جلسه بیشتر به طول نمی‌انجامد.

طی این جلسات کاملا رسمی و چارچوب‌دار، دختر و پسر و خانواده‌هایشان، تا حدودی با خانواده‌های یکدیگر و لایه‌های سطحی شخصیت همدیگر آشنایی پیدا کرده و از فیلترهای اولیه سنجش و انتخاب یکدیگر گذر می‌کنند. شناخت اولیه و سطحی حاصل این دوران، در واقع می‌تواند مقدمه و پیش‌زمینه شروع یک رابطه جدی‌تری به نام نامزدی باشد، اگر چه این نوع آشنایی به منظور ازدواج شروع می‌شود، اما هرگز به این معنا نیست که الزما به نامزدی یا وعده ازدواج ختم شود چه‌بسا بسیاری از آشنایی‌های ‌جوان‌ها و خانواده‌هایشان بیش از‌ چند جلسه فراتر نرفته و در مرحله‌ای از آشنایی، به دلایلی خاص از جانب یکی از طرفین یا هر دو طرف، برای همیشه متوقف می‌شود.

آشنایی های بی سرانجام

مشاوران ازدواج معتقدند، آشنایی دختر و پسر بدون اطلاع والدین یا برگزاری مراسم خواستگاری، صحیح نیست و در اغلب موارد، مفید و موفق نبوده و عاقبتی جز شکست عاطفی نخواهد داشت. این آشنایی‌های بی‌ضابطه‌ای، معمولا رابطه‌ای سطحی، ظاهری، بدون تعهد و سرگرمی ‌مابآنه‌ای است که هیچ گاه حتی از همان شروع آن، مساله‌ای جدی در آن مطرح نبوده و نخواهد بود. روابط حاکم در این نوع آشنایی‌ها معمولا بدون سمت و سوی منطقی و عاقلانه است و غالبا با رویاها، فانتزی‌ها و هیجانات دختر و پسر شکل می‌گیرد و پیش می‌رود.

در این مدل آشنایی‌ها، اگرچه رابطه برای دختر و پسر شیرین و رویایی است، اما خواستن‌ها و عشق و عاشقی‌ها مبتنی بر واقعیت خارجی نبوده و معمولا دروغین است؛ در این روابط، عشقی مجازی حکمفرماست که گاهی با اهدافی نامناسب و به منظور کامروایی از جانب دختر و پسر نیز توام می‌شود.

مثلا، در رسانه‌ها و روزنامه‌ها کم نشنیده و ندیده‌ایم که در این نوع آشنایی‌ها، اغلب پسرها با دادن وعده ازدواج، دختران بسیاری را فریب داده‌اند و برای رسیدن به اهداف شوم خود آشنایی را طولانی‌تر کرده ولی فراتر از آن پیش نرفته‌اند و مدام از تعهد ازدواج طفره رفته‌اند، اما پس از کامروایی خویش، دست از دختر شسته‌اند و قید عشق و عاشقی را برای همیشه زده‌اند. از سوی دیگر، آمار طلاق‌ نیز چهره‌ای دیگر ولی متفاوت از عاقبت این نوع آشنایی‌ها را برایمان آشکار می‌کند، چه‌بسا بسیاری از ازدواج‌هایی که با این مدل آشنایی‌ها رقم خورده اما در نهایت با طلاق به شکست منتهی می‌شود.

شناخت عمیق‌ تر بعد از آشنایی در دوره نامزدی

زمانی که دختر و پسر جوان تحت نظارت خانواده‌هایشان و بر طبق اصولی معین، قدری با یکدیگر آشنا و در تصمیم به ازدواج شان مصمم شدند دوره نامزدی آنها شروع می‌شود. این دوران با وعده صریح و قطعی برای ازدواج شروع و با امضای قرارداد عقدنامه به پایان می‌رسد.

آشنایی قبل از ازدواج

یک ازدواج خوب با شناخت کامل دو طرف از یکدیگر حاصل می شود و می توان گفت آشنایی قبل از ازدواج خواه ناخواه وجود دارد، اما مسئله اصلی حدود و دامنه آن، هدف آن و تاثیر آن در زندگی دو طرف است.

در برخی از فرهنگ ها از جمله فرهنگ ما این آشنایی از سوی پسر و تحت عرف خواستگاری آغاز می شود و این طبیعی است که دختر و پسر برای انجام این مرحله مهم از زندگی یکدیگر را ببینند و انتخاب کنند و زمانی که برای ازدواج تصمیم می گیرند، مهم است از نظر اعضای خانواده بهره بگیرند.

اگر فکر می‌کنند ممکن است تصمیم آن ها هیجانی باشد، توصیه می‌شود از مشاور کمک بگیرند. نباید تصور کنند خودشان قادر به حل همه مشکلات هستند. قبل از ازدواج تعهدی وجود ندارد، اما اگر انتخاب صحیح نباشد در آینده مشکلاتی ایجاد می شود.

مرکز مشاوره فرمانیه: بلوار اندرزگو، ساختمان پارسیان، طبقه پنجم ، کلینیک روانشناسی و مشاوره خانواده
تلفن:  ۲۲۳۲۱۰۵۲ -۰۲۱       ۸۴۹۰۹۴۴ – ۰۹۱۲

مرکز مشاوره صادقیه: فلکه دوم صادقیه، خیابان ستارخان، کلینیک روانشناسی و مشاوره ندای آرامش
تلفن:  ۸۴۹۰۹۴۴ -۰۹۱۲       ۲۲۳۲۱۰۵۲ – ۰۲۱

دوران آشنایی قبل از ازدواج باید چگونه باشد؟
به این مطلب امتیاز دهید.
اشتراک گذاری این مطلب در شبکه های اجتماعی:

درباره‌ی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.