خانه / مشکلات جنسی | اختلالات ، انحرافات و آموزش جنسی / راهکارهایی برای درمان تجاوز جنسی

راهکارهایی برای درمان تجاوز جنسی

درمان تجاوز جنسی برای کساننی که قربانی تجاوز جنسی شده اند می تواند راهگشا باشد. تجاوز و سوء استفاده جنسی از جمله تجارب به شدت آسیب زایی هستند که می توانند زندگی فرد را در منزل، محل کار و مدرسه به شدت مختل نموده و تاثیرات منفی بر روی روابط بین فردی با دوستان، اعضای خانواده، همکاران و در صورت تاهل، روابط جنسی و عاطفی با همسر داشته باشد.

تجاوز جنسی

راهکارهایی برای درمان تجاوز جنسی

تجاوز جنسی عبارت است از انجام رفتار جنسی با فردی که مورد تجاوز قرارگرفته است، بدون میل و خواسته یا رضایت وی. تجاوز جنسی از نظر قانون به دو شکل انجام می گیرد. در حالت اول که از آن به عنوان تجاوز اجباری یاد می شود فرد اقدام به برقراری رابطه با شریک جنسی خواهد کرد که ناراضی است و حالت دوم داشتن رابطه و آمیزش جنسی با افرادی است که از نظر قانونی کم سن و سال هستند. در نوع اول همیشه اجبار از طرف فرد متجاوز وجود دارد ولی در نوع دوم حتی اگر با میل و رغبت خود فرد نیز همراه باشد، چون از نظر قانون فرد کمتر از سن قانونی دارد، مسئول رفتار جنسی نیست و تجاوز به حساب می آید، حتی اگر اجباری در کار نباشد.

مطالب مرتبط: اثرات و پیامدهای تجاوز جنسی بر روی زنان و دختران

درمان تجاوز جنسی بعد از تجاوز جنسی:

اولین اقدامی که باید یرای درمان تجاوز جنسی انجام داد، ایجاد احساس امنیت اولیه و اطمینان از سلامت جسمی می باشد. قربانی باید به مکانی که احساس امنیت می کند پناه برد، نظیر منزل، نزد دوستان یا افرادی که به آن ها اطمینان دارد و سعی کند موضوع را با آن ها مطرح نماید و سپس سریعا به پزشک مراجعه نموده و اقدامات اولیه لازم را انجام دهد. این که فرد ابتدا به پزشک مراجعه نماید با افراد خانواده را در جریان بگذارد و سپس اقدامات پزشکی اولیه صورت گیرند، کاملا بستگی به شرایط قربانی دارد. در هر صورت ایجاد احساس امنیت و بررسی های پزشکی اقدام اولیه خواهند بود. و لازم است قربانی حتما با فردی مورد اعتماد به پزشک مراجعه نماید. اقدامات پزشکی در تقویت سلامت جسمی اولیه و رفع آسیب های احتمالی بسیار موثر است در اکثر تجاوزها به دلیل عدم رعایت نکات بهداشتی، بیماری های مقاربتی و آسیب های جسمانی جدی به دستگاه تناسلی وجود دارد.

گام بعدی برای درمان تجاوز جنسی بعد از قرارگرفتن در محیطی امن و انجام اقدامات پزشکی اولیه، مراجعه به پلیس و مطرح کردن مساله با انان می باشد. در بسیاری موارد فرد یا خانواده به دلیل ترس از مسائلی نظیر آبرو و یا به دلیل شرم و حیا، یا حتی ترس از مورد تهدید واقع شدن این اقدام را انجام نمی دهند. با این حال چنانچه تصمیم گرفته شد به پلیس مراجعه گردد، اقداماتی موثری جهت شناسایی متجاوز صورت خواهد گرفت. که در راستای شناسایی متجاوز و بررسی قانونی آسیب های وارده صورت خواهند گرفت.

پس از تجاوز جنسی چه باید کرد؟

تجاوز جنسی از هرنوعی که باشد دارای عواقب و عوارض متعددی خواهد بود و کیفیت زندگی قربانیان را به شدت کاهش خواهد داد. بسته به تفکر حاکم بر جامعه، نگرش های فرد، شرایط اجتماعی و طبقاتی فرد قربانی، نوع اقداماتی که صورت می گیرند متفاوت هستند و البته با تغییراتی در برنامه ریزی و اجرا. در هر صورت همیشه انجام مشاوره با یک فرد متخصص می تواند راهکارهایی مناسبی ارائه دهد.

مطالب مرتبط: تجاوز جنسی و سو استفاده جنسی | Abuse Sexual & Rape

راهکارهایی برای درمان قربانی های تجاوز جنسی:

راهکارهایی برای درمان تجاوز جنسی

تجاوز جنسی یک جرم است. اثرات مخرب آن بر روی فرد و اطرافیانش می تواند روانی، عاطفی و یا فیزیکی باشد. اثرات تجاوز می تواند تا مدت زمان زیادی باقی بماند. به یاد داشته باشید یک واکنش عادی که در همه افراد نسبت به تجاوز جنسی یکسان باشد وجود ندارد. بنابراین عکس العمل افراد قربانی تجاوز بسته به شرایط شخصی فرد متفاوت است. راهکار هایی برای درمان قربانی های تجاوز جنسی در زیر مطرح شده است:

 • پنهان‌کاری ممنوع

برخی قربانیان در مورد این موضوع حرف نمی‌زنند غافل از اینکه این پنهان‌کاری عوارض را شدیدتر می‌کند. گاهی مددکاران و پرستاران یا حتی پلیس به این افراد توصیه می‌کنند این مشکل را پیگیری نکنند چون ممکن است مزاحم پیدا کنند، غافل از اینکه فرد باید درمان شود. این کار باعث می‌شود فرد در این باره با کسی صحبت نکند، برون‌ریزی احساسات نداشته باشد، خطاهای شناختی‌اش در روان‌درمانی اصلاح نشود و نتواند دارودرمانی کند. همه این ها باعث می‌شود عوارض گسترده‌تر شده و احتمال خودکشی و دگرکشی بالا رود.

 • مراجعه به متخصص زنان

اولین اقدام بعد از تجاوز جنسی به دختر مراجعه به روانپزشک و متخصص زنان و زایمان است. اگر درمان انجام نشود این موضوع تا سال‌ها می‌تواند فرد را آزار دهد و زندگی‌اش را تحت‌الشعاع قرار دهد.

 • گروه درمانی مفید است

اگر قربانی، جلسات روان‌درمانی و دارودرمانی را به خوبی و منظم انجام دهد امکان بهبود کامل وجود دارد. متاسفانه در کشور ما جلسات گروه‌درمانی برای خانم‌های آسیب‌دیده وجود ندارد درحالی‌که این روش درمانی بسیار کارآمد است و می‌تواند روند درمان را تسریع کند. به‌طور کلی در مدت ۸ تا ۱۸ ماه گروه درمانی نتایج شگرفی به‌همراه دارد.

 • به‌پرسش‌های دیگران جواب ندهید

اگر فردی از اطرافیان بخواهد درباره این موضوع با قربانی صحبت کند، او باید بگوید تمایلی به صحبت کردن در این باره ندارد. او باید متذکر شود که این مسئله خصوصی است و اگر برای او احترام قائل هستند، باید اجازه دهند در محیط درمانی و با درمانگر درباره این مسئله صحبت کند. توجه داشته باشید که درمانگر فرد باید حتما هم‌جنس قربانی باشد چون اگر جنس مخالف باشد می‌تواند برای فرد آسیب‌زا باشد.

 • درست‌ترین اتفاق، درمان است

بدون شک تجاوز بدترین اتفاقی است که می‌تواند برای یک فرد رخ دهد. طبیعی است که بعد از این پیشامد فرد قربانی مشکلات مختلف روانی پیدا کند بنابراین اولین اقدام بعد از حادثه مراجعه به روانپزشک و متخصص زنان و زایمان است. اگر درمان انجام نشود این موضوع تا سال‌ها می‌تواند فرد را آزار دهد و زندگی‌اش را تحت‌الشعاع قرار دهد.

 • خانواده‌ها حمایت کنند

در این پیشامد افراد خانواده باید تحت هدایت روانپزشک به فردی که مورد تجاوز قرار گرفته کمک کنند. آن ها در خانه به هیچ وجه نباید در مورد این موضوع صحبت کنند بلکه باید سعی کنند محیط آرامی برایش فراهم کنند. باید به فکر سرگرمی‌هایی باشند که او را از موضوع جدا کند. خانواده‌ها باید مراقب باشند فرد داروها را مصرف کند و در عین حال آن ها را از دسترس‌ او خارج کنند تا ناگهان اوردوز نکند. اگر فرد خودش بخواهد با خانواده صحبت کند بهتر است به او گوش دهند و بگویند که این مشکل ممکن است برای هرکسی پیش بیاید، در این اتفاق او نقشی نداشته، دست خداوند و طبیعت قصد تنبیه او را نداشته و این صرفا یک تصادف است.

 • فرد قربانی جنسی نباید زود ازدواج کند

دختری که مورد تجاوز قرار گرفته است حداقل دو تا سه سال نباید به ازدواج فکر کند. درصورتی‌که فرد قصد ازدواج داشته باشد لزومی ندارد این موضوع را با همسر آینده‌اش مطرح کند چون بسیاری مواقع پیش ‌می‌آید که شوهر به همسر سرکوفت می‌زند و او را متهم می‌کند به اینکه خودش هم در این موضوع نقش داشته است. حتی ممکن است بعد از مدتی مرد به‌اصطلاح غیرتی شده و همسرش را طلاق دهد. در کشور ما برخی از خانم‌هایی که مورد تجاوز قرار می‌گیرند بعدها به‌طور مستقیم یا غیرمستقیم از طرف همسرشان پس زده می‌شوند.

راهکارهایی هنگام برگشت به عقب و مرور خاطرات بعد از تجاوز جنسی:

راهکارهایی برای درمان تجاوز جنسی

خاطرات صدمات گذشته حاصل از تجاوز برای فرد قربانی حالتی دارد که انگار همین حالا در حال وقوع است. این خاطرات می تواند در اشکال مختلفی خودش را نشان دهد: رویاها، صداها، بوها، تصاویر، احساس بدن و یا احساسات قریب به اتفاق.

یادآوری دوباره این خاطرات هیچ دلیل خاصی نداشته و دلیلش تنها وجود نقاط تار بین گذشته و حال، وجود احساس اضطراب درونی، ترس و یا ناتوانی است. همچنین می تواند تمام احساساتی که فرد قربانی هنگام آسیب دیدن و تجاوز آن ها را تجربه کرد را بیدار کند! برخی فلش بک ها مختصر و ملایم اند و سریع می گذرند. در حالی که بعضی از این یادآوری ها بسیار قدرتمند و طولانی اند. گاهی اوقات ممکن است قربانی خودش اصلا نفهمد که دارد خاطرات بد آزار جنسی اش را مرور می کند و تنها احساس عذاب داشته باشد.

اگر متوجه شدید دوباره در حال مرور خاطرات هستید و این خاطرات به مغز شما هجوم آورده است کارهای زیر را انجام دهید:

 • زمین را حس کنید: اولین کار این است که صاف بنشینید و  هر دو پایتان را روی زمین بگذارید. این گونه زمین را حس می کنید و  احساس می کنید که استوارید.
 • به زمان حال بیایید: به خودتان یادآوری کنید که این اتفاق در گذشته افتاده؛ شما از آن اتفاق جان سالم به در بردید و الان شما اینجایید. واقعیی این است.
 • نفس بکشید: سعی کنید تمرکز تان را روی تنفس خود بگذارید. یکی از راه های آن این است که در هنگام دم تا چهار بشمارید سپس نفستان را تا چهار شماره نگه دارید و با چهار شماره نفستان را بیرون بدهید. اگر این کار را تکرار کنید کم کم آرام تر می شوید و می توانید به زمان حال بیایید.
 •  به محیط اطراف توجه کنید: راه دیگری که به شما کمک میکند به خودتان بیایید توجه به محیط اطراف تان است. مثلا نور اتاق در حال حاضر چگونه است؟ چیزی که در اطرافتان وجود دارد را لمس کنید. بویی را در اطراف حس کنید؟ دقت کنید هیچ صدایی به گوشتان می رسد؟
 • خودتان را تسکین دهید: به خودتان بگویید آیا چیزهایی هست که به احساس امنیت و آرامش دهد؟ 
 • این واکنش ها طبیعی است: همچنین، به خودتان یادآور شوید که بهبود یافتن زمان بر است. شما دیوانه نیستید. این یک واکنش طبیعی است.
 •  مراقب خودتان باشید: بعد از یادآوری خاطرات بد آزار و تجاوز جنسی به خودتان فرصت دهید که بهتر شوید می توانید پیش کسی که از شما حمایت می کند بروید، مثل یکی از عزیزان یا مشاورتان.

روش های مختلف برای درمان تجاوز جنسی:

سال های زیادی است که روش های درمانی مختلفی برای درمان تجاوز مورد بررسی قرار گرفته است. درمان افرادی که قربانی تجاوز شده اند می‌تواند به صورت یک به یک، گروهی و در برخی موارد به کمک دارو همراه با درمان باشد. برخی روش های درمانی تجاوز شامل موارد زیر است:

 1. درمان تجاوز ایمن سازی در مقابل استرس

از این روش برای درمان افرادی استفاده می‌شود که ترس و تشویش و رفتارهای اجتنابی شدیدی دارند (مثلا اجتناب از راه رفتن در تاریکی). این روش سه مرحله دارد:

 • آموزش: فرد توجیه می‌شود که ترس، نوعی واکنش طبیعی به آسیب و گزند است. از طرفی درباره عواملی که منجر به ترس می‌شود هم به او اطلاعاتی داده می‌شود.
 • مهارتسازی: قربانیان تجاوز یاد می‌گیرند تا به لحاظ فیزیکی و روانی، واکنشهای خود را از روی ترس کنترل کنند.
 • کاربرد: در این مرحله قربانیان از مهارتهای جدید خود استفاده می‌کنند تا در رفتارهای توأم با ترس شرکت کنند.
 1. درمان از طریق تماس طولانی مدت

روشی برای از بین بردن حساسیت فرد نسبت به آسیب ناشی از تجاوز از طریق یادآوری خاطرات مربوط به رویدادهای آمیخته با آسیب است. در این روش از قربانیان خواسته می‌شود تا به طور مکرر، دفعات تجاوز خود را به یاد آورده و با موقعیت هایی که در زندگی عادی، یادآور آن تجاوز است روبرو شوند.

 1. درمان از طریق پردازش‌شناختی

از این روش برای کمک به افرادی استفاده می‌شود که از افسردگی رنج می‌برند. در این روش درمانی از آموزش، تماس و روشهای‌شناختی استفاده می‌شود. قربانیان تشویق می‌شوند تا بتوانند بخش هایی از آسیب وارد شده را با احساساتی که به قدر کافی پردازش نشدهاند و با آن‌ها مرتبط است شناسایی کنند.

 1. تجدید پردازش حساسیت زدایی حرکت چشم
 2. مشاوره ی مفید و موثر

توصیه هایی برای سلامت روان قربانی تجاوز جنسی:

راهکارهایی برای درمان تجاوز جنسی

معمولا افراد قربانی ممکن است به دلیل ترس، اضطراب و نگرانی تا مدت‌ها گوشه‌گیر و افسرده می شوند و به همین دلیل روابط بین فردی، عملکردهای اجتماعی، شغلی، تحصیلی و… آن ها دچار آسیب جدی شود. از آنجا که علاوه بر آسیب‌های جسمانی ناشی از تجاوز، فرد قربانی معمولا با آسیب‌های روانی جدی نیز روبرو می‌شود و از نظر عاطفی آسیب خواهد دید، بنابراین گام بعدی باید کمک برای به دست آوردن سلامت روانی فرد باشد. برای این منظور معمولا مراکز تخصصی برنامه‌های خاصی برای قربانیان تجاوزهای جنسی دارند که شامل ایجاد نگرش‌های مثبت، تغییر عواطف و هیجان‌های مثبت و ارتقای کیفیت زندگی و بهزیستی است. استفاده از این برنامه می‌تواند برای این افراد مفید باشد. نوع برنامه‌هایی که در این مراکز ارائه می‌شود، منعطف است و با توجه به شرایط خاص قربانی ممکن است تغییر کند. البته نباید فراموش کرد با توجه به تفکر حاکم بر جامعه، نگرش‌های فرد، نوع تجاوز، شرایط اجتماعی و طبقاتی فرد قربانی، نوع اقدام‌هایی که انجام می‌شود، متفاوت است، اما به‌طور کلی اقدام‌ها در چارچوبی که اشاره شده قرار می‌گیرند؛ البته با تغییراتی در برنامه‌ریزی و اجرا.

 

مرکز مشاوره فرمانیه: بلوار اندرزگو، ساختمان پارسیان، طبقه پنجم ، کلینیک روانشناسی و مشاوره خانواده
تلفن:  ۲۲۳۲۱۰۵۲ -۰۲۱       ۸۴۹۰۹۴۴ – ۰۹۱۲

مرکز مشاوره صادقیه: فلکه دوم صادقیه، خیابان ستارخان، کلینیک روانشناسی و مشاوره ندای آرامش
تلفن:  ۸۴۹۰۹۴۴ -۰۹۱۲       ۲۲۳۲۱۰۵۲ – ۰۲۱

راهکارهایی برای درمان تجاوز جنسی
۵ (۱۰۰%) ۲ رای s
اشتراک گذاری این مطلب در شبکه های اجتماعی:

درباره‌ی کلینیک روانشناسی و مرکز مشاوره ازدواج ، خانواده و سلامت جنسی

جامع ترین و تخصصی ترین مرکز مشاوره ازدواج و خانواده. مرکز مشاوره فرمانیه: بلوار اندرزگو، ساختمان پارسیان، طبقه پنجم ، کلینیک روانشناسی و مشاوره خانواده مرکز مشاوره صادقیه: فلکه دوم صادقیه، خیابان ستارخان، خیابان شهدای صادقیه، کلینیک ندای آرامش تلفن: 8490944 -0912 ***** 22321052 - 021

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.