خانه / مشکلات جنسی | اختلالات ، انحرافات و آموزش جنسی / انزال زودرس یا زود انزالی | درمان انزال زودرس

انزال زودرس یا زود انزالی | درمان انزال زودرس

انزال زودرس | زودانزالی | زود انزالی | انزال زود رسانزال زودرس یا Premature ejaculation یکی از شایع ترین مشکلات مردان می باشد. تحقیقات نشان می دهد که این مشکل در افراد زیر چهل سال بیشتر دیده می شود. تخمین زده می شود که ۳۰ تا ۴۰ درصد مردان با مشکل انزال زودرس مبتلا هستند و یا حداقل یکبار در زندگی خود زودانزالی را تجربه کرده اند.

انزال زودرس چیست؟

تعاریف متعدد و پیچیده ای برای انزال زودرس ارائه شده است که تمامی آنها تا میزان زیادی صحیح است. به طور کلی تعاریف مطرح در خصوص انزال زودرس در مردان شامل موارد زیر است :

 • انزال مرد پیش از دخول در یک رابطه جنسی طبیعی
 • انزال مرد در کمتر از یک دقیقه پس از دخول
 • انزال به صورتی که تعداد دفعات رفت و آمد آلت مردانه کوتاه و کم باشد و از نظر زمانی نیز کمتر از دو دقیقه طول بکشد.
 • انزال مرد و یا انزال زن با فاصله زمانی زیاد از یکدیگر – به نوعی که نارضایتی یکی از زوجین را به همراه داشته باشد. ( که تقریباً همیشگی باشد و حداقل شش ماه طول بکشد )

تمامی تعاریف بالا بر دو رکن مهم در مورد زود انزالی تاکید می کنند. اول اینکه انزال زودرس باید سبب ناراحتی فرد یا شریک زندگی اش شود. دوم آنکه فرد هیچگونه کنترلی بر روی انزال خود نداشته باشد. 

رابطه خودارضایی و انزال زود رس چیست؟ آیا خودارضایی سبب زودانزالی می شود؟

در برخی از مواقع خیر و در برخی دیگر از مواقع بله – در واقع انجام خودارضایی سبب سبب مشکل در انزای یا نعوظ مرد نمی شود اما اگر اینکار همراه با ترس و وحشت صورت بگیرد و یا به صوری استرسی و فوری انجام شود، ممکن است فرد را دچار انزال زود رس کند. اگر مشکل اعتیاد به خود ارضایی دارید برای درمان و ترک دایمی آن می توانید اقدام کنید.

این نکته قابل ذکر است اگر خود ارضایی همراه با استرس و عجله صورت نگیرد، سبب زود انزالی نمی شود.

دلایل انزال زودرس در مردان و زنان چیست؟ 

دلایل متعددی در انزال زودرس وجود دارد. که برای نمونه می توان به دلایل زیر اشاره کرد:

 • انزال زودرس در اثر اضطراب و هیجان بسیار بالا
 • زود انزالی به دلیل داشتن احساس گناه در رابطه جنسی
 •  کم تجربگی در رابطه جنسی
 • هر چقدر سن کمتر باشد، زودانزالی بیشتر است.
 • فاصله زیاد بین دو رابطه جنسی که سبب می شود زوجین نتوانند احساسات و هیجانات جنسی خود را به راحتی کنترل کنند و همین موضوع سبب انزال زود رس می شود. 
 • انتظارات غیر واقعی از رابطه جنسی و کمال گرایی های ناسالم
 • تجربه جنسی کم – این مورد بیشتر در افرادی که در ابتدای زندگی خود هستند دیده می شود. 
 • فوبیا و ترس های کاذب نسبت به رابطه جنسی ، شریک جنسی و رضایت جنسی در افراد
 • مصرف برخی از انواع مواد مخدر در دراز مدت که سبب کرختی بدن می شود.
 • مشکلات هورمونی یا نوروترنسمیترها در مغز 
 • داشتن تعارض با والدین علی الخصوص دیدن یا شنیدن رابطه جنسی پدر و مادر که ممکن است سبب تنفر یا استرس در زمان رابطه جنسی شود.

نکته : تشخیص دلیل اصلی انزال زود رس ، اولین پله در درمان این مشکل می باشد.

درمان زود انزالی چیست؟ چگونه انزال زودرس را درمان کنیم؟

درمان انزال زودرس با توجه به شدت مشکل و منشا مشکل برای هر فردی متفاوت است. و پس از بررسی دقیق می توان راه حل مناسب و یا روش درمانی را ارائه کرد. اما ذکر این نکته ضروری است که استفاده سر خود از داروهایی نظیر قرص ترامادول و بایومادول ، و یا سایر مشتقات مرفین برای رفع زودانزالی و یا به اصطلاح مصرف کنندگان سفت شدن کمر یا رفع سستی کمر ، دارای عوارض جدی است. تعداد کسانی که در اثر مصرف قرص ترامادول دچار اعتیاد دائم شده اند کم نیست. بهترین راه درمان برای حل این مشکل، مراجعه به روانشناس سکسولوژیست و یا روانپزشک است.

از راههای دیگری که در این خصوص استفاده می شود روش قطع و وصل یا (Stop-Start) است. همچنین برخی از افراد از طب سنتی و طب گیاهی برای رفع مشکل زودانزالی استفاده می کنند که از نظر علمی جای بحث و سوال دارد.

برخی از افراد معتقدند که تمرین کگل می تواند کمک کند اما به نظر می رسد این تمرین بیشتر برای مشکل نعوظ مردان موثر است تا انزال زود رس. از سایر روشهای رایج می توان به استفاده از ژل و کرم های بی حسی موضعی اشاره کرد که چندان توصیه نمی شود و تنها در مراحل آخر و در صورت عدم موثر بودن سایر روشها می توان از آنها به میزان محدود استفاده کرد. نظیر اسپری های بی حسی دارای لیدوکایین و … 

فریب داروهای اینترنتی و ماهواره ای را در مورد انزال زود رس نخورید.

متاسفانه کشورهای جهان سوم بازار مناسبی برای فروش داروها و قرص های غیر قانونی، و ناکارآمد اروپایی و آمریکایی دارند. بسیاری از افرادی که مشکل زودانزالی دارند، بجای مراجعه به متخصص به دلیل مشکلاتی نظیر خجالت و یا تابو بودن چنین مسائلی، دست به خود درمانی و خرید داروهای تبلیغ شده در ماهواره و اینترنت را می کنند. این نکته قابل ذکر است که هیچکدام از داروهایی که در ماهواره برای افزایش قوای جنسی و یا درمان انزال زودرس تبلیغ می شود، مطمئن و سالم نیستند. بسیاری از این داروها مشتقات مواد مخدر را در درون خود دارند و فرآیند تولید و عرضه آنها گنگ و غیر سالم است.

به شدت پشنهاد می کنیم از هیچ داروی بدون مجوزی که در اینترنت و یا ماهواره فروخته می شود استفاده نکنید و به تبلیغات آنها که عنوان می کنند مجوزهای قانونی و بهداشتی را دارند گوش ندهید. مصرف داروهی ماهواره ای برای رفع انزال زودرس ، ممکن است سبب اعتیاد و مشکلات جدی بعدی شود.


پاسخ به سوالات رایج در خصوص انزال زود رس یا Premature ejaculation :

از نظر زمانی ، چه مدت پس از دخول را انزال زودرس می گویند؟

در برخی از تحقیقات زمان متوسط ارگاسم مرد پس از دخول، ۴٫۵ دقیقه عنوان شده است. و به زمان کمتر از دو دقیقه و یا کمتر از یک دقیقه ، انزال زودرس می گویند. در تمامی حالت ها انزال زودرس باید سبب ناراحتی شما و شریک جنسیتان شود.

من در برخی از اوقات زود انزالی دارم و در برخی از اوقات دیگر خیر، آیا من مشکل زودانزالی دارم؟

خیر – در صورتی که انزال زودرس شما حداقل شش ماه طول بکشد و شریک جنسی شما فردی جدید نباشد، شما دچار مشکل انزال زودرس هستید. در غیر اینصورت مشکل جدی ندارید.

مدتی است مواد مخدر را ترک کرده ام و در رابطه جنسی با همسرم خیلی زود ارگاسم می شوم. آیا من زودانزالی دارم؟

خیر – حداقل سه ماه را صبر کنید اگر مشکل برطرف نشد برای درمان مراجعه کنید. به احتمال زیاد ارضا شما تحت تاثیر ترک مواد مخدر بوده است. همچنین برخی از داروها سبب جلو انداختن زمان ارگاسم یا انزال می شوند.

من پیش از آنکه نعوظ پیدا کنم، ارگاسم می شوم. مشکل چیست؟

اگر این موضوع به دفعات فراوان رخ می دهد شما به احتمال زیاد شما دچار انزال سریغ هستید. 

همسر من در چهار دقیقه ارگاسم می شود در حالی که من مدت بیشتری نیاز دارم تا به ارگاسم برسم. آیا راه حلی وجود دارد؟

بله – زمان همسر شما طبیعی است. راه حل در تغییر پوزیشن ( حالت رابطه جنسی ) ، و تحریک بیشتر شما به وسیله عشقبازی و یا تحریک بیشتر ناحیه کلوریتوس است. در ضمن همسر شما مشکلی در زمان ندارد و چهار دقیقه طبیعی است. 

درمان انزال زودرس با داروی گیاهی امکان پذیر است؟

در برخی از منایع در طب سنتی اشاره ای به دمکرده گل شقایق، دارچین، سیاه دانه و حنا شده است. اما در این خصوص لازم است به پزشک طب سنتی مراجعه شود. ( پزشک طب سنتی با عطاری سر کوچه متفاوت است. پزشک طب سنتی سالها درس و تخصص در این خصوص خوانده است ) همچنین در مورد اثرگزاری چنین درمانهایی از نظر علمی شک و شبهه وجود دارد.

سوالات خود را در خصوص زود انزالی در بخش نظرات مطرح کنید.

انزال زودرس یا زود انزالی | درمان انزال زودرس
۳٫۵ (۷۰%) ۲ رای s
اشتراک گذاری این مطلب در شبکه های اجتماعی:

درباره‌ی کلینیک روانشناسی

جامع ترین و تخصصی ترین مرکز مشاوره ازدواج و خانواده. مرکز مشاوره فرمانیه: بلوار اندرزگو، ساختمان پارسیان، طبقه پنجم ، کلینیک روانشناسی و مشاوره خانواده مرکز مشاوره صادقیه: فلکه دوم صادقیه، خیابان ستارخان، خیابان شهدای صادقیه، کلینیک ندای آرامش تلفن: 8490944 -0912 ***** 22321052 - 021

۳ نظر

 1. سلام
  من ۲۶ سالمه
  برای ازدواج یک دختر خوبی خانواده پیدا کردن که همه چیز اوکیه بجز من چون میترسم و نگرانی دارم
  من از سن بلوغ خودارضایی انجام میدادم والان گرفتار عوارضشم مثل زودانزالی که ازهمش بدتره برای همین انقدر میترسم و استرس دارم که ترجیح میدم اصلا ازدواج نکنم .
  نمیدونم
  آیا با یکسال ترک عوارضش از بین میره؟نمیخام بخاطر این موضوع طلاق بگیرم

  • سلام.
   بهتر است مشکل را بیش از حد بزرگ نکنید. انزال زودرس یک مشکل شناخته شده و کاملاً قابل حل است و در بیشتر موارد اگر همکاری زوجین باشد، مشکل کاملاً قابل حل است و می توان با تمرین و متدهای رفتاری مشکل را به طور کامل برطرف کرد.
   سعی کنید چند جلسه به کلینیک مراجعه داشته باشید تا مشکل را برطرف کنیم. همچنین این نکته را در نظر داشته باشید که استرس بیش از حد شما، خود سبب انزال زودرس می شود و موضوع را بدتر و شدید تر می کند.
   با تشکر .

 2. با سلام همسرم فوق العاده بد دهنه .فحش میده به خودم و خونوادم خیلی باهاش حرف زدم بهترشده ولی بعضی وقتا همه چی یادش میره و تا میتونه بد و بی راه میگه خستم چیکار کنم

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.