خانه / روانشناسی و مشاوره / راهکارهایی برای پیشگیری، بازسازی و درمان افسردگی پس از طلاق

راهکارهایی برای پیشگیری، بازسازی و درمان افسردگی پس از طلاق

درمان افسردگی پس از طلاق می تواند به افرادی که به تازگی جدا شده اند کمک کند تا دوباره روحیه خود را بازیابند و با قدرت بیشتری قدم بردارند. طلاق مسئله‌ای بسیار دردناک است اما این فقط یک بخش از داستان کلی زندگی شماست. همه چیز می‌تواند بهتر شود. بنابراین یکی از پیامدهای معمول بعد از طلاق افسردگی است. نگذارید احساسات شما را به افسردگی بکشاند و آینده تان را خراب کند.

درمان افسردگی پس از طلاق

راهکارهایی برای پیشگیری، بازسازی و درمان افسردگی پس از طلاق

خیلی‌ها بعد از طلاق دچار افسردگی می‌شوند. زندگی دیگر برایشان مثل قبل به نظر نمی‌رسد. این که بقیه در مورد شما چه فکری خواهند کرد؟ یا مهم تر این که خودتان درمورد خودتان چه فکر خواهید کرد؟ ممکن است همیشه باور داشته‌اید که کسانی که طلاق‌ می‌گیرند به خوبی کسانی که در زندگی زناشویی خود می‌مانند نیستند یا حداقل به اندازه آن ها قوی نیستند. حالا می‌فهمید که در برابر خطرات متداول برای انسان‌ها مصون نیستید. اما درک این مسئله ممکن است حستان به این که موفق یا اخلاق‌مدار بوده‌اید یا خیر را بر هم بزند و همین موجب بروز افسردگی شود چون فکر می‌کنید که به اندازه‌ای که باید خوب نبوده‌اید. کم‌کم متوجه می‌شوید که حس دلسوزی بیشتری نسبت به سایرین (و خودتان) دارید و با درک و‌ آزادی بیشتری به دیگران محبت می‌کنید.

مطالب مرتبط: افسردگی پس از طلاق و جدایی

برای مقابله با افسردگی ناشی از طلاق چه می‌توان کرد؟

غلبه بر افسردگی اصلاً کار آسانی نیست. وقتی طلاق پیش می‌آید، چیزی از دست می‌رود. همیشه داشتن کسی که در این شرایط بدون قضاوت کردن شما کنارتان باشد بسیار عالی است. یک متخصص روانشناس می‌تواند کمک شایانی به شما برای تحمل این درد بکند. اگر تصور می‌کنید که دیگر نمی‌توانید عملکرد سابق خود را در زندگی‌تان داشته باشید، یا ممکن است به خودتان آسیب برسانید، دیگر هیچ شور و اشتیاقی به زندگی در خود نمی‌بینید و وضعیتتان حتی با گذشت زمان بهتر نمی‌شود، حتماً باید با یک متخصص مشورت کنید.

مطالب مرتبط: بازگشت به زندگی عادی بعد از طلاق

راهکارهایی برای پیشگیری،بازسازی و درمان افسردگی پس از طلاق:

راهکارهایی برای پیشگیری، بازسازی و درمان افسردگی پس از طلاق

کمتر کسی است که بعد از جدایی، به افسردگی دچار نشود؛ اما افسردگی بعد از طلاق، قرار نیست تا ابد زندگی شما را مختل کند. اگر راهکارهای پیشگیری و درمان آن را بشناسید، می‌توانید این بار با قدرت و تجربه‌ای بیشتر قدم بردارید.

 • از مشاوران و روان‌شناسان کمک بگیرید

به‌ ندرت می‌توان جدایی و طلاق را یافت که یکی از دو طرف قضیه دچار افسردگی نشده باشند. گاهی اوقات دیده شده که حس اندوه، غم، پشیمانی و افسردگی که به مدت طولانی زندگی فرد مطلقه را تحت سلطه خود قرار می‌دهد. هر زمان که حس کردید بعد از متارکه، غم، اندوه و افسردگی به سراغتان آمده است، از مشاوران و روان‌درمان‌ها کمک بگیرید. افکار، نگرانی، احساسات و آنچه موجب خشم و نفرتتان شده، بیان نمایید، با آن‌ها گفت‌وگو کنید تا بتوانید به‌راحتی مرحله بازسازی خود را سپری نمایید. مشاوره مرجع امنی است که می‌توانید با او درباره هر چیزی صحبت نمایید و در مقابل آن‌ها به شما کمک می‌کنند که با مسائل کنار بیایید و شما را با مهارت‌های زندگی چون حل مسئله و تصمیم‌گیری آشنا می‌نمایند. آن‌ها به شما کمک می‌کنند که چطور دوباره با انرژی و انگیزه زیاد زندگی‌تان را از سر بگیرید و اگر تشخیص دهند که افسردگی شما حاد است، شما را به یک روان‌پزشک معرفی می‌نمایند تا در کنار روان‌درمانی تحت دارو درمانی نیز قرار بگیرید.

 • افکار منفی را از ذهنتان دور کنید

ریشه بسیاری از مشکلات افراد افسرده، افکار مسموم هستند که مدام به سراغشان می‌آید. افراد مطلقه باید بدانند که با جدایی زندگی‌شان به پایان نرسیده، بلکه باید انتظار زندگی دیگری را داشته باشند. پس تا جایی که می‌توانید، سعی کنید افکار منفی را متوقف کنید. متخصصان بهترین راه‌حل را در این می دانند که این دسته از اشخاص باید افکار منفی خود را روی کاغذ بیاورند و از دید یک شخص بالغ به آن جملات بیندیشند که در این برهه از زندگی‌شان، پیروی از این افکار آیا منطقی است یا خیر؟ تا جایی که ممکن است سعی کنید از جملات مثبت و افکار مثبت استفاده نمایید، مانند: من خوشحال هستم یا زندگی جدیدی در انتظارم است.

 • اعتماد به ‌نفس خود را افزایش دهید

یکی از نشانه‌های افسردگی نداشتن اعتماد به نفس است. هر چقدر اعتماد به نفس را بالا ببریم، افسردگی نیز کمتر می‌شود. باید افسردگی را درمان کرد تا اعتمادبه‌نفس فرد بازگردد. بعد از طلاق، اعتماد به ‌نفس فرد مطلقه به‌طور چشمگیری کاهش پیدا می‌کند که متأسفانه این مسئله نشان از آغاز و شروع بیماری افسردگی در شخص است. هرچند کمبود اعتمادبه‌نفس دلیل قطعی افسردگی نیست، اعتماد به ‌نفس و افسردگی، پا به‌ پای هم پیش می‌روند. فقدان اعتماد به ‌نفس موجب می‌شود که شما به دشمن ارزش‌های خود تبدیل شوید.

 • خودتان را دوست داشته باشید

انسان باید ابتدا باید خودش را همان گونه که هست دوست بدارد. این اطرافیان ما نیستند که ارزشمان را پایین می‌آورند؛ بلکه اغلب خود ما موجب این مشکل می‌شویم. پاسخ به اینکه ما چگونه خودمان را دوست داشته باشیم، چندان آسان نیست؛ چرا که بعد از جدایی، افراد مدام دارای یک احساس گناه هستند که این حس، مانع از آن می‌شود که فرد خودش را دوست داشته باشد. این دسته از افراد باید به این بینش برسند که هیچ اشکالی ندارد اگر در بعضی از زمینه‌ها اشتباه می‌کنند؛ چرا که هیچ‌کداممان کامل نیستیم. پذیرفتن اشکالات خود گامی به‌سوی دوست داشتن خودمان است. عشق‌ورزیدن به خود، از مهم‌ترین کلیدهایی است که موجب می‌شود، انسان با خود آشتی و ارتباط مجدد برقرار کند.

 • احساس گناه را از خود دور کنید

فرد مطلقه پس از جدایی، احساس طردشدگی دارد و سعی می‌کند که به بررسی رفتارهایش در زندگی سابقش بپردازد و خود را مقصر و گناهکار جلوه دهد، اما برای غلبه بر این احساس باید بدانید که ازهم‌پاشیدن یک رابطه تقصیر شما نبوده است و با گذشت زمان هر دو طرف باید مسئولیت طلاق را بپذیرند.

 • روابط دوستانه داشته باشید و آن را گسترش دهید

ممکن است فرد مطلقه بعد از جدایی به جای رفت‌وآمد با آشنایان خود، ارتباطشان را کاهش دهند یا قطع کنند، اما این گوشه‌گیری بیشتر شما را به سمت پیشرفت بیماری افسردگی سوق می‌دهد. رفت‌وآمد با افراد قابل‌اعتماد می‌تواند در این برهه از زندگی‌تان موجب احساس امنیت و آرامش شود. به‌جای انزوا و دوری از جمع روابط دوستانه را گسترش دهید. دوستی‌ها شادی‌ها را مضاعف و غم‌ها را تقسیم می‌کند. در روابط دوستانه مهر ورزیدن وجود دارد و همین امر برای‌تان بسیار مفید است. حمایت دوستان حقیقی در این مرحله نقش مهمی دارد؛ چرا که دوره درمان شما را کوتاه‌تر می‌کند. همیشه یک گروه حمایت‌کننده از نزدیک‌ترین دوستانتان داشته باشید که حمایت‌گر عاطفی، راهنمای همیشگی و مشوق شما در کارهایتان باشند.

 • نقش حیاتی حمایت خانواده در درمان افسردگی

تأثیر افراد خانواده، چگونگی حمایت و رفتار آنان با مبتلایان به بیماری افسردگی اهمیت ویژه‌ و نقش پررنگی دارد و به جرأت می‌توان گفت که خانواده‌ها نقش مهمی در پشت سرگذاشتن واقعه طلاق فرزندانشان مخصوصاً زنان دارند. وقتی فرد جدا می‌شود، روابطش محدود می‌شود، بیش از هر زمانی به حمایت نیازمند است و این حمایت خانواده است که می‌تواند میزان افسردگی را کاهش دهد. والدین باید به فرزندانشان کمک کنند تا به خودسازی بپردازند. همچنین به استقلال آن ها در خانواده توجه نمایند و اجازه ندهند که فامیل و آشنایان در زمینه جدایی و حالات فرد مطلقه دخالت نمایند. خانواده می‌تواند با ترتیب‌دادن میهمانی و مجالس شادی طی روزهای اول جدایی، به فرزندش کمک کند. گاهی افراد مطلقه به‌دلیل نداشتن حمایت خانواده به افسردگی مزمن دچار می‌شوند که این مسئله اهمیت نقش حمایت والدین از فرزندشان نشان می دهد چراکه این مسئله ممکن است موجب خشم و عصبانیت غیرقابل‌کنترل فرد مطلقه شود و باعث شود وی از خانواده‌اش دوری کند.

 • جیب‌تان را خالی نکنید

بحران‌های مالی یکی از اصلی‌ترین دلایل تشدید افسردگی و اضطراب برای مطلقه‌هاست. پس اگر در شرف جدایی هستید یا به ازدواج‌تان پایان داده‌اید، باید بیشتر از هر زمانی به فکر پول توی جیب‌تان باشید. قبل از آنکه پای برگه طلاق را امضا کنید، کاری با درآمد قابل قبول پیدا کنید و اگر برای‌تان ممکن است کمی پس‌انداز کنید. به فکر پیداکردن محلی که قرار است در آن زندگی کنید باشید و اگر هنوز همسرتان شما را درک می‌کند، از او بخواهید که قبل از طلاق به شما برای فراهم‌کردن شرایط حداقلی زندگی کمک کند. اگر هم کار از کار گذشته و جدا شده‌اید، هرچه زودتر از نظر مالی روی پای خودتان بایستید و با تمام توان کار کنید. کارکردن زیاد تنها به جیب شما کمک نمی‌کند، بلکه توجه‌تان را هم از روزهای سختی که می‌گذرانید منحرف می‌کند.

 • تا مدتی دل نبندید

اگر نمی‌خواهید دوباره به همین نقطه برگردید، لااقل تا یک سال دست نگه دارید و دل نبندید. بسیاری از آدم‌ها فکر می‌کنند تلخی از دست‌دادن را می‌توان با به دست‌آوردن یک شریک تازه از بین برد. عجله در ورود به یک رابطه دیگر، مشکلات را چند برابر می‌کند. قبل از آن که دوباره عاشق شوید، به خودتان برای اتفاقاتی که پشت ‌سر گذاشته‌اید فرصت دهید. اشتباهات خود و طرف مقابل‌تان را مرور کنید و ببینید که چه مسیری شما را به این جا رسانده است. بگذارید افسردگی تان از بین رود و آنچه از زندگی می‌خواهید را یک بار دیگر مرور کنید. با عجله در ساختن یک زندگی دیگر، شما در کنار فردی قرار می‌گیرید که باید بار خستگی‌تان را به دوش بکشد و گاهی به اشتباه، تنها با دیدن تفاوت‌های یک فرد با همسر سابق‌تان، گمان می‌کنید که فرد ایده‌آلی برای زندگی با شماست.

 • زیر بار حرف زور نروید

اعتماد به نفس داشته باشید و بپذیرید که مسیر را اشتباه رفته‌اید. به دیگران اجازه ندهید که در مورد شما قضاوتی خلاف آنچه هستید، داشته باشند. با خانواده‌تان صحبت کرده و به آن ها کمک کنید که این واقعیت را بپذیرند. اگر شما در این دوره، زندگی‌تان را مختل نکنید و از دنیا فاصله نگیرید، دیگران راحت‌تر تصمیم می‌گیرند و شرایط شما را درک می‌کنند. روانشناسان هم معتقدند کسانی که اعتماد به نفس بالاتری دارند و تصمیمی منطقی گرفته‌اند که توان دفاع از آن را دارند، زودتر از دیگران روزهای سخت پس از طلاق را پشت سر می گذارند.

 • ورزش کردن یعنی خروج از افسردگی‌

ورزش یکی از شیوه‌های موثر برای خروج از افسردگی پس از طلاق است. تاثیرات مثبت ورزش بر بدن همواره مورد توجه قرار می‌گیرد. افرادی که ورزش می‌کنند با تقویت حافظه و روحیه رضایت بیشتری از زندگی دارند. ورزش با کاهش استرس و افزایش شادابی موجب رضایت بیشتر در افراد از وضعیت زندگی می‌شود. ورزش مانند داروی ضدافسردگی عمل می‌کند و اگر روزانه ۳۰‌‌ دقیقه راه بروند یا به‌طور منظم ورزش کنند، پس از ۱۰ روز تاثیر آن را در وضعیت روحی خود خواهند دید. و چنانچه ورزش به مدت طولانی در فعالیت‌های ثابت روزانه گنجانده شود، موجب عملکرد بهتر مغز شده و مواد شیمیایی مسئول داشتن احساس بهتر و رضایت وارد خون می‌شود.

 • در این دوران در زندگی‌تان تغییر کلی ندهید

برای فرار از این دوران خود را به چاله دیگری نیندازید. بهتر است فکر مهاجرت را از سرتان بیرون کنید. شما می‌توانید به درس یا کار بیشتر پناه ببرید اما نمی‌توانید از دانشگاه انصراف دهید یا قید کارتان را بزنید. شما نمی‌توانید همه را برنجانید و با عزیزان‌تان قطع ارتباط کنید. درد شما اگرچه عمیق و آزاردهنده است اما موقت و گذراست. اگر هوشیارانه برای بهبود حال‌تان تلاش کنید، مدتی بعد نه درد، بلکه تنها اثر این زخم را مشاهده خواهید کرد. پس اگر توان انجام کارهایی را که به تمرکز و هوشیاری کامل شما نیاز دارند، ندارید، به جای بستن چمدان و فرارکردن یا قهر کردن با دنیا، چند هفته‌ای از محل کار یا یک ترم از دانشگاه‌تان مرخصی بگیرید. تا آنجا که می‌توانید فعالیت‌های‌تان را بیشتر کنید، نه کمتر.

 • حرف بزنید

معجزه حرف‌زدن را دست‌کم نگیرید و البته برای هر کسی حرف نزنید. قرار نیست همه آدم‌ها از ریز و درشت زندگی‌تان باخبر باشند اما می‌توانید سفره دل‌تان را برای یک دوست صمیمی باز کنید یا اگر اطراف‌تان کسی را نمی‌بینید که بدون قضاوت‌کردن به شما گوش دهد، از یک مشاور کمک بگیرید و در کنار تخلیه احساسات تان در جلسات مشاوره، از توصیه‌های او برای کمرنگ‌کردن این آسیب‌ها کمک بگیرید. یادتان نرود که شما حق دارید تامدتی ناراحت، خسته،  یا عصبانی باشید، پس با سرزنش خود و انتظارات بی ‌جا، خودتان را خسته نکنید.

 • به طلاق به عنوان فرصتی برای خودشناسی نگاه کنید

کسب مهارت‌های تفکرات مثبت نسبت به تنهایی و کسب مهارت‌های مناسب برای داشتن روابط سالم از جمله کارهایی است که می‌تواند برای غلبه بر تنهایی بعد از طلاق مؤثر باشد. در واقع فرد می‌تواند به طلاق به ‌عنوان فرصتی برای خودشناسی و یافتن جنبه‌های خوب و مثبت خودش نگاه کند. بهتر است در کارهای سازنده‌ای شرکت کند که احساس خوبی را در او ایجاد می‌کنند. هر چند در اوایل طلاق، ممکن است این کارها کمی دشوار باشند، به‌هرحال افراد باید این برنامه‌ها را به زندگی‌شان راه دهند.

عوامل تشدید‌کننده افسردگی پس از جدایی

 • نداشتن حمایت اجتماعی
 • تنهایی و انزوا
 • مسایل اقتصادی
 • رفت و آمد زیاد به دادگاه
 • نبود شبکه دوستان
 • مشکلات مربوط به حضانت فرزند
 • رد و بدل شدن تهمت‌ها در پروسه جدایی

در آخر توصیه برای افرادی که دچار افسردگی پس از طلاق هستند

راهکارهایی برای پیشگیری، بازسازی و درمان افسردگی پس از طلاق

هرچه بیشتر برای حمایت گرفتن از دیگران تلاش کنید، طی برخورد با همه انواع و اقسام احساساتی که در این مدت تجربه خواهید کرد، همه چیز بهتر خواهد شد. بیشتر اوقات این سوال که چرا طلاقتان اتفاق افتاده است، هیچ پاسخ مشخصی ندارد. اما خیلی وقت‌ها ممکن است همسرتان را برای این مسئله مقصر قلمداد کنید و گاهی هم احساس ناراحتی و سردرگمی خواهید کرد. این ها احساساتی طبیعی در این مرحله از زندگی هستند. این که از میان بدترین اتفاق‌ها بگذرید و به بهترین ها برسید به این معنی نیست که دردتان از بین خواهد رفت. بلکه به این معنی است که به اندازه کافی شجاع بوده‌اید که با این تغییرات روبه‌رو شوید.

کارهای بسیار زیادی به جز مشاوره وجود دارد. سعی کنید به خاطر بیاورید که زندگی‌تان تغییر کرده است. این یعنی خیلی مهم است که سعی کنید مسائل مربوط به گذشته را فراموش کنید. این ممکن است به این معنی باشد که کارهایی انجام دهید که نشان دهنده این تغییر باشند: مثلاً خانه را مرتب کنید، برنامه‌های جدید برای خودتان بریزید، دوستی‌های قدیمی را پیدا کنید یا دوستی‌های تازه برقرار کنید، سرگرمی‌های جدید برای خود پیدا کنید، و … در برخورد با درد احساسی، باید بتوانید فضای لازم برای خودتان فراهم آورید که هر چه که لازم است را احساس کنید. یادتان باشد که همه این حس‌ها کاملاً طبیعی هستند و می‌گذرند.

مرکز مشاوره فرمانیه: بلوار اندرزگو، ساختمان پارسیان، طبقه پنجم ، کلینیک روانشناسی و مشاوره خانواده
تلفن:  ۲۲۳۲۱۰۵۲ -۰۲۱       ۸۴۹۰۹۴۴ – ۰۹۱۲

مرکز مشاوره صادقیه: فلکه دوم صادقیه، خیابان ستارخان، کلینیک روانشناسی و مشاوره ندای آرامش
تلفن:  ۸۴۹۰۹۴۴ -۰۹۱۲       ۲۲۳۲۱۰۵۲ – ۰۲۱

 

 

راهکارهایی برای پیشگیری، بازسازی و درمان افسردگی پس از طلاق
۵ (۱۰۰%) ۱ رای
اشتراک گذاری این مطلب در شبکه های اجتماعی:

درباره‌ی کلینیک روانشناسی و مرکز مشاوره ازدواج ، خانواده و سلامت جنسی

جامع ترین و تخصصی ترین مرکز مشاوره ازدواج و خانواده. مرکز مشاوره فرمانیه: بلوار اندرزگو، ساختمان پارسیان، طبقه پنجم ، کلینیک روانشناسی و مشاوره خانواده مرکز مشاوره صادقیه: فلکه دوم صادقیه، خیابان ستارخان، خیابان شهدای صادقیه، کلینیک ندای آرامش تلفن: 8490944 -0912 ***** 22321052 - 021

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.