خانه / رابطه زناشویی و همسرداری / مشاوره خیانت / خیانت چیست؟ و انواع آن کدامند؟

خیانت چیست؟ و انواع آن کدامند؟

آمارها و گزارشات متعدد نشان می دهد که میزان خیانت رو به گسترش است. هر چند به نظر می رسد این موضوع در کشور ما نیز رو به فزونی می گذارد اما به طور کلی خیانت یک معظل جهانی است. در این مقاله به بررسی و چرایی افزایش خیانت و همینطور انواع خیانت می پردازیم.

دکتر امیر شیرین زاده، روانشناس و سکسولوژیست حوزه خانواده، دلایلی چون سهل انگاری های همسر، بی خطر دانستن خیانت، عقده های جنسی برآمده از گذشته، رفتارهای غیر قابل تحمل یکدیگر، مشکلات جنسی و مرتبط با ارگاسم و همینطور انحرافات جنسی را از اصلی ترین دلایل خیانت می داند.

خیانت چیست؟

خیانت چیست ؟ انواع خیانت کدامند ؟

خیانت تعریف واحدی ندارد. به طور کلی خیانت و تعریف آن در بستر هر اجتماعی و با توجه به شاخص های اخلاقی و عرفی هر جامعه ای تعریف می شود. در هر جامعه ای تعریف خیانت را اکثریت تشکلی می دهند. و تعریف کلی خیانت را اکثریت جامعه مشخص می کنند.

اما به طور کلی تعریف خیانت را می توان به برقراری نوعی از رابطه ، در خارج از چارچوب ازدواج دانست. یعنی زن و مردی که در یک رابطه عاطفی یا جنسی قرار دارد اقدام به برقرار رابطه ای جدید با گرایشات عاطفی یا جنسی می کند. این تنها یک تعریف کلی از خیانت است که ممکن است بسته به تعاریف عرفی، اخلاقی و مذهبی هر جامعه ای متفاوت باشد.

در واقع ازدواج کردن به معنای این است که فرد این توانایی را در خود می بیند که متعهد و پای بند به همسر خود باشد و بسیاری از رفتارهای خاصی که مختص به دوران مجردی است را هرگز انجام ندهد. این تعهد یک قرار داد دو طرفه است و شامل تعهد زمانی، عاطفی، جنسی، و پشتیبانی در سایر امور نیز می شود. در ادامه متن برخی از این تعهدات را به طور دقیق تر بررسی می کنیم.

 • تعهد زمانی بدین معناست که دو طرف به یکدیگر متعهد بشوند که زمان زیادی را با یکدیگر صرف کنند و بخواهند در کنار یکدیگر و در زمان خوشی و ناراحتی باشند.
 • تعهد حمایتی بدین معناست که دو طرف در شرایط سخت و دشوار زندگی، در کنار یکدیگر باشند و برای بهبود زندگیشان تلاش کنند.
 • تعهد پشتیبانی یعنی دو طرف به مسئولیت ها و وظایف خود در این زندگی پایبند باشند.
 • تعهد عاطفی یعنی هر دو طرف به برقراری و برطرف کردن نیازهای شریک زندگی خود بپردازند.
 • و تعهد جنسی یعنی زن و مرد که به عنوان یک همسر در کنار بکدیگر هستند، نیازهای جنسی و غریزی خود را برطرف کنند.

زمانی که در مورد خیانت صحبت می کنیم، به چند مورد مهم باید توجه کنیم:

 • خیانت حتماً به معنای داشتن رابطه جنسی نیست، بلکه خیانت ممکن است عاطفی و یا حتی کلامی باشد.
 • خیانت یک نوع فعالیت پنهانی است.
 • خیانت ممکن است کوتاه مدت و یا بلند مدت باشد.
 • خیانت ممکن است دلایل متععدی از دلایلی برای ثروت تا دلایل عمدتاً روانی باشد.

بنابر این داشتن هر گونه رابطه خارج از عرف و قرار داد بین زوجین که شامل چهار مورد بالا باشد نیز خیانت محسوب می شود.

در واقع امروزه با انواع و اقسام بی وفایی در جامعه روبرو هستیم. ذکر این نکته ضروری است که به نظر می رسد تکنولوژی در افزایش خیانت نقش بسزایی داشته است. تکنولوژی امکان مخفی کردن هویت و پیدا کردن انواع اشخاص را راحت کرده است و همین موضوع بر افزایش خیانت تاثیر داشته است. در ادامه به انواع بی وفایی زناشویی و انواع خیانت می پردازیم :

انواع خیانت :

 1. خیانت رفتاری: منظور از خیانت رفتاری این است که یکی از همسران به صورت رفتاری و با ارتباط برقرار کردن با شخصی خارج از سیستم خانواده به همسرش خیانت کند که بخش اعظم آن را ارتباط‌های جنسی تشکیل می‌دهد و در جامعه ما نیز رایج است.
 2. خیانت ذهنی: افرادی که در فکر و تخیلاتشان مدام به شخصی دیگر می‌اندیشند و از آنجا که‌زاده ذهنشان است، آن فرد شخصی ایده آل به شمار می‌آید و در این موقع است که برای زندگی مشترک خطر می‌آفریند چرا که آن شخص دائماً شریک زندگی‌اش را با فرد ایده آل ساخته ذهنش مقایسه می‌کند و چون در حال قیاس است، در ارتباط با همسرش به مشکل برمی‌خورد و رابطه سرد می‌شود.
 3. خیانت کلامی: این نوع خیانت به وسیله ارتباط کلامی بیش از حد صورت می گیرد. ممکن است بستر خیانت کلامی به وسیله تلفن، اینترنت، وایبر، تلگرام و یا چت صورت بگیرد. این نکته را باید در نظر گرفت که صحبت تلفنی مداوم با فردی به قصد لذت در دراز مدت، نوعی انحراف جنسی محسوب می شود که باید تحت درمان قرار بگیرد.
 4. خیانت جنسی: خیانت جنسی به وسیله رابطه جنسی صورت می گیرد. ممکن است فردی که دست به خیانت جنسی می زند، همزمان رابطه عاطفی نیز با فرد مقابل برقرار کند. در واقع این موضوع ممکن است همراه با رابطه عاطفی و یا بدون رابطه عاطفی رخ دهد. این نکته را نیز باید ذکر کرد که برخی از افراد که روابط جنسی فراوان و افسار گسیخته خارج از چارچوب خانواده و زناشویی دارند، ممکن است دچار اعتیاد جنسی باشند. اعتیاد جنسی خود موضوعی است مفصل که در این باب نمی گنجد.
 5. خیانت عاطفی: به صورت درددل کردن با یک غریبه غیرهم جنس، درمیان گذاشتن اسرار، بگو و بخند کردن، گفت و گوی صمیمانه خارج از عرف و مواردی دیگر که از چشم همسر پنهان باشد، صورت می گیرد. این نوع از خیانت از زمانی روی می دهد که فرد احساس می کند از نظر عاطفی به شخص دیگری غیر از همسر خود علاقه پیدا کرده است. وی از همراهی، صحبت کردن و در میان گذاشتن افکار و علائق خود با شخص دوم لذت می برد و کم کم به این نتیجه می رسد که ترجیح می دهد اوقات فراغت خود را به جای اینکه با همسر یا نامزدش بگذراند، با او سپری کند. خیانت احساسی یکی از مواردی است که بیشتر خانم ها آن را مخرب و ویرانگر تصور می کنند. خانم ها به خوبی می دانند که دخترهای زیبای بسیاری وجود دارند و برخی از مردها، بالذاته از نظر بصری تحریک پذیر هستند. البته این امر توجیه کننده خیانت جنسی نیست، اما همه به خوبی می دانند که برخی از مردها در کنترل خواست های جنسی خود ناتوان یا کم توان هستند. وضعیت زمانی غیرقابل تحمل می شود که زن متوجه می شود همسرش با کسی آشنا شده است که از نظر شخصیتی او را بیشتر دوست دارد. این امر علامت آن است که خانم دیگر توانایی جذب همسرش را ندارد و نمی تواند پاسخگوی نیازهای احساسی و عاطفی او باشد. مردهایی که از نظر احساسی در بدو خیانت کردن قرار دارند، معمولا شروع می کنند به سوال کردن از خودشان که آیا این خانم را باید این قدر زیاد ببینم؟ آنها در اعماق وجود خود احساس می کنند که این خانم خیلی بیشتر از یک فرد صرفا آشنا برای شان ارزش دارد و به همین دلیل در زمان ملاقات کردن او احساس گناه به آنها دست می دهد. یکی دیگر از انواع خیانت های عاطفی که متاسفانه این روزها زیاد به چشم می خورد، خیانت آنلاین است. فرد سعی می کند بیشتر و بیشتر به شبکه اینترنت متصل شود که با یک فرد خاص صحبت کند و همسرش نیز ناراحت است که او ساعت های طولانی را در اینترنت می گذراند. نیاز صحبت کردن فرد با شخص سوم که شاید خیلی زیاد هم نتواند او را ببیند، خیلی بیشتر از نیاز او برای بودن با همسر و نامزدش است.

دلایل خیانت و بی وفایی زن یا مرد به همسرش کدامند:

دو تعریف خیانت و بی وفایی به یکدیگر بسیار نزدیک است. هر چند ممکن است در جزییات تفاوت هایی نیز با یکدیگر داشته باشد. بی وفایی را کمی گسترده تر تعریف می کنند و هر گونه عدم مسئولیت پذیری علی الخصوص در قبال توقع طرف مقابل را بی وفایی می نامند اما معمولاً خیانت مفهومی دقیق تر به برقراری یک رابطه عاطفی و یا یک رابطه جنسی است. در خطوط پایین تر چند دلیل عمده مرتبت با خیانت را ذکر کرده ایم:

 1. سردی روابط: سردی رابطه یکی از خطرناک ترین و جدی تریم علائم مرتبط با خیانت است. باید این نکته را در نظر گرفت که اگر رابطه شما دچار سردی شده است، جهت بهبود رابطه کوشا باشید. 
 2. سرد شدن از ظاهر یکدیگر: جذابیت فردی ممکن است پس از گذشت مدتی از بین برود و این دلیلی برای خیانت در سردی روابط شود. در واقع این نکته را باید در نظر گرفت که تنوع در زندگی مشترک، امری ضروری و بسیار مهم است و زنان و مردان پس از ازدواج، با تغییر پوشش و ایجاد تنوع در رابطه جنسی، از سرد شدن رابطه و یکنواختی جلوگیری شود.
 3. اعتماد به نفس پایین و خودانگاره منفی از خود: اگر فردی دچار خودانگاره بسیار پایین و یا خودانگاره منفی باشد، و یا اعتماد به نفس بسیار پایینی داشته باشد، ممکن است بخواهد از طریق خیانت خود را ثابت کند و یا خودانگاره خود را ترمیم کند. برای مثال زن ممکن است با جذابیت و لوندی زنانه اش، سعی در اغوا مردان دیگر و رابط خارج از ازدواج داشته باشد . همچنین مرد هم با به دست آوردن زنان دیگر، اعتماد به نفس خود را ترمیم کند.
 4. داشتن اختلالت و مشکلات روان‌شناختی: داشتن اختلالات روانپزشکی و روانشناسی، در بروز خیانت نقش دارد. علی الخصوص برخی از اختلالات نظیر شخصیت های مرزی و یا شخصیت های دو قطبی. این نکته را در نظر بگیرید که تست های پیش از ازدواج، تا میزان زیادی از ازدواج هایی که در آن یکی از طرفین اختلالات شخصیت و یا اختلالات روانپزشکی دارد را تقریباً به صفر می رساند. اگر در مورد اختلالات شخصیت نمی دانید ، می توانید مقاله “ اختلال شخصیت چیست؟ ” را مطالعه کنید. همچنین از منوی بالای سایت و در بخش مشاوره پیش از ازدواج ، توضیحات جامعی در خصوص تست های پیش از ازدواج نوشته شده است.
 5. ازدواج‌های اجباری: ازدواج های اجباری یکی از بزرگترین چالش های کشورمان است. علی الخصوص در مناطق سنتی تر و شهرستانی. آمارهایی که توسط ثبت احوال وجود دارد نشان می دهد که ازدواج های اجباری عاقبت خوبی ندارد و شخصی که به اجبار با دیگری ازدواج می کند معمولاً دچار مشکلاتی مانند افسردگی و یا خیانت می شود. به هر حال، ازدواج های اجباری یکی از اصلی ترین دلایل خیانت در همسران است.
 6. انتقام گرفتن: گاهی از اوقات، در زندگی زناشویی ، به حدی رنجش و دلخوری از همسر وجود دارد که یکدیگر در فکر انتقام هستند. این انتقام ممکن است به انواع مختلفی رخ دهد که یکی از انواع آن خیانت به همسر به خاطر انتقام است. یکی از نمونه های آن زن و شوهری هستند که به دلیل شکاکی مرد، رابطه آنها بسیار بد شده و در صدد بی وفایی جهت انتقام هستند. و یا ممکن است یکی از طرفین خیانت کند و همین موضوع سبب رنجش شدید شود و باعث شود که فرد در صدد انتقام بر بیاید. این را در نظر بگیرید که بی وفایی در قبال بی وفایی به معنای از دست رفتن یک زندگی به طور کامل است.
 7. برآورده نشدن نیازهای جنسی: این موضوع بسیار مهم و حائز اهمیت است. در واقع بسیاری از طلاق ها و خیانت های زناشویی ناشی از عدم تامین نیازهای جنسی طرف مقابل است. برخی از افزاد دچار مشکلاتی و اختلالات جنسی خاصی هستند. بیشتر اختلالات جنسی علی الخصوص اختلالات جنسی رایج نظیر انزال زودرس یا زود انزالی ، مشکلات مرتبط با نعوظ ، واژینیسموس و … قابل درمان است. سعی کنید اگر در تعامل با همسر خود مشکلاتی دارید، به جای خجالت و از دست دادن زمان جهت درمان جنسی و یا مشاوره جنسی به سکسولوژیست مراجعه کنید. اگر مشکلات جنسی بین زوجین حل نشود، ممکن است زمینه ساز خیانت ، بی وفاییی و یا سردی جنسی و عاطفی شود.
 8. هیجان خواهی: ممکن است رفتارهای خارج از خانواده و زناشویی، برای کسب هیجان و یا هیجان خواهی صورت بگیرد. البته این موضوع همیشه صادق نیست اما در برخی از موارد هیجان ایجاد شده در چنین شرایطی برای فرد خوشایند است و همین موضوع سبب قرار گیری در رابطه های خارج زناشویی و هیجان مدارانه را ترتیب می دهد. 
 9. علل اقتصادی: باید این واقعیت را پذیرفت که زمان زیادی از دورانی که ” پول چرک کف دست بود” گذشته است. امروزه پول نه تنها نیاز اصلی و در بسیاری از مواقع “مایه حیات” نیز هست. عدم تامین نیازهای مالی همسر نیز می تواند یکی از دلایل بی وفایی زوجین باشد.
 10. کنجکاوی: هر چند کنجکاوی یکی از دلایل رایج در بی وفایی روجین نیست اما ممکن است به دلیل کنجکاوی نیز بی وفایی صورت بگیرد. در این مواقع فرد تنها به خاطر کنجکاوی درباره شخصیت یک نفر وارد رابطه می شود و ممکن است این رابطه گسترش یابد و تبدیل به بی وفایی  شود.

مشاوره طلاق تلفنی

بر مبنای تجربیات و مشاوره‌های بالینی می توانیم بگوییم، دلایلی چون هیجان خواهی، سرد شدن روابط از جمله توجه نکردن زنان به ظاهر خود و مشکلات جنسی نقش‌های پررنگ‌تری در خیانت همسران دارند. در مورد مسائل جنسی باید اشاره کرد به دلیل نگاه متفاوت زنان و مردان به این قضیه، ممکن است دچار مشکلات جنسی شوند. از نگاه مردان ارتباط جنسی، نشان دهنده مردانگی است و برای زنان، بعد عاطفی و هیجانی دارد، حال هر کدام از آنان با توجه به این نگاهی که دارند اگر در روابط زناشوییشان آن ابعاد مورد توجه قرار نگیرد در جایی خارج از روابط خانواده، به دنبالش می‌گردند. باید این نکته را یادآوری کرد در جامعه کنونی که افراد تحت فشارهای اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی هستند، امید خود را به آینده از دست می‌دهند و به رفتارهایی چون اعتیاد یا خیانت گرایش پیدا می‌کنند.

جامعه و فرهنگ حاکم بر آن تا حد زیادی در افزایش خیانت زن و شوهر نسبت به هم دخیلند. برای مثال این فرهنگ در جامعه ما جا افتاده که خیانت مردان قابل قبول‌تر از خیانت زنان است. اگر مردی خیانت کند، گفته می‌شود شیطنت کرده است اما در مورد زن می‌گویند مشکل اخلاقی دارد. در جامعه‌ای که به طور ضمنی تعدد زوجات را تایید می‌کند آن هم بدون مسئولیت و تعهد، مسلم است به رواج خیانت کمک می‌شود. فشارهای اجتماعی در جامعه نیز سبب استرس می‌شود و این استرس بر روی زندگی تاثیر می‌گذارد و منجر به اختلالات زناشویی و تعارضات می‌شود. برخی از افراد برای‌‌ رها شدن از این استرس‌ها می‌خواهند آرامش را در رابطه دیگر جستجو کنند. وقتی جامعه آستانه تحملش را نسبت به این دسته از رفتارهای غیرمعقول بالا می‌برد و هیچ راهکاری برای جلوگیری از آن ارائه نمی‌دهد، زشتی این مسئله از بین می‌رود و ما خیانت را چه در دوران پیش از ازدواج یا بعد از ازدواج می‌بینیم.

زمانی که مردان در گذشته بی وفایی می‌کردند، زنانشان برای مقابله با نارضایتی شوهر، خود را وقف امور خانواده می‌کردند و از این طریق تحملشان را بالا می‌آوردند و پیش خود می‌گفتند واقعیت زندگی همین است، مردان همه این گونه‌اند اما امروزه با توجه به اطلاعاتی که از رسانه‌های مختلف کسب کرده‌اند و این که در جامعه حضوری پررنگ دارند، درصدد تغییر تابوهای گذشته برآمده‌اند. برنامه‌های تلویزیونی ماهواره نیز به این وضعیت دامن زده است. این برنامه‌ها که معمولاً با توجه به فرهنگ‌های کشور دیگر است، برای بالا بردن جذابیت و هیجان، به پخش فیلم و سریال‌هایی می‌پردازند که تمرکز اصلی بر روی خیانت است، همه به هم خیانت می‌کنند و هیچ اتفاقی نمی‌افتد و تبعاتی نیز ندارد و نشان دادن این گونه از برنامه‌ها سبب می‌شود خیانت، زشتی خود را در خانواده از دست بدهد.

با توجه به شرایط خاص جامعه‌مان، آینده درخشانی را در زمینه ازدواج نخواهیم داشت چرا که سیاستمداران و سیاستگذاران و متخصصان به این مسئله از دیدگاه علمی نگاه نمی‌کنند و آسیب‌شناسی دقیقی انجام نمی‌دهند که برمبنای آن راهکار ارائه دهند. فقط روش‌های ضربتی مقطعی است که نمی‌تواند عملکرد موفقی داشته باشد. چیزی که روی زمین است به زیر زمین خواهد رفت و از بین نمی‌رود و پنهانی‌تر خواهد شد.

چرا خیانت اتفاق می افتد ؟ دلیل خیانت به همسر چیست؟

عکس العملی که زوجین باید در مواجه با خیانت همسر از خود نشان دهند:

در مقاله ای تحت عنوان ” رفتار مناسب در مقابل خیانت همسر چیست ؟ ” به طور دقیق در مورد رفتارهای مناسب در قبال خیانت توضیح داده ایم. اما به هر حال این را بدانید که اولین عکس العملی که در مقابل فاش شدن خیانت بهتر است انجام دهید، حفظ آرامش خود است. باید صبر کنید تا چند روزی از مسئله بگذرد و آنوقت در اولین فرصت به یک مشاور خانواده مراجعه کنید. سپس لازم است به بررسی دلایل این رفتار و چگونگی عکس العمل مناسب با این رویداد پرداخت.

سعی کنید از عکس العمل های لحظه ای یا شتاب زده مانند قهر دائم با او، رفتن خانه مادر، درخواست طلاق و …. خودداری کنید. بسیاری از افراد، علی الخصوص خانوم ها به محض فاش شدن خیانت همسر، به سراغ طلاق می روند. این رفتار، رفتاری صحیح و منطقی نیست و بهتر است هرگز بدون مشورت با یک روانشناس یا مشاور خانواده اتخاذ نشود. همچنین خواندن مقاله زیر را پیشنهاد می کنیم:

رفتار مناسب در مقابل خیانت همسر چیست ؟

توصیه به افراد آسیب دیده از خیانت همسر:

شکی نیست که خیانت بسیار اسیب زاست. در واقع فردی که به او خیانت شده است احساسات شدید و منفی زیادی را تجربه می کند. فراموش نکنید که شما در یک شرایط سخت و اورژانسی روانی هستید و ناراحت بودن، عصبانی بودن و حتی برخوردهای خشن کاملاً طبیعی است. این احساسات را در درون خود بپزیرید و بابت داشتن این احساسات متعجب و یا ناراحت نباشید. در چنین شرایطی یک مشاور خانواده تا میزان زیادی می تواند کمک کند و شرایط روانی شما را آرام کند. 

متاسفانه برخی از افراد، در مواجهه با چنین شرایطی، دچار بیماری هایی می شوند که رایج ترین آنها افسردگی است. این موارد را نیز باید بررسی و در صورت نیاز، درمان کرد. فراموش نکنید که در موردآنچه که اتفاق افتاده است، شما مقصر اصلی نیستید و اگر همسرتان به شما خیانت کرده است به معنای بد بودن همیشگی و کامل شما نیست. همیشه این نکته را در نظر داشته باشید که ممکن است همسرتان شخصیتی بیمار داشته باشد که مورد خیانت قرار گرفته اید.

حفظ کردن زندگی از خطر خیانت و بی‌وفایی:

سوالی که به کرات از متخصصان مرکز مشاوره ازدواج ما پرسیده می شود این است که حقیقتاً چگونه می توان زندگی را از خیانت و بی وفایی دور نگه داشت. در ابتدا لازم است مقاله ” چگونه از خیانت همسر جلوگیری کنیم ؟ ” را مطالعه کنید. اما برخی از نکات را به طور تیتر وار در اینجا هم ذکر می کنیم:

شاید مهم ترین نکته و البته بزرگترین نکته در پیشگری از بی وفایی ، به انتخاب همسر باز می گردد. سعی کنید به شدت در انتخاب همسر دقت کنید و هرگز بدون مشاوره پیش از ازدواج ، وصلت نکنید. بسیاری از افراد همسر خود را تنها یک بعدی انتخاب می کنند یعنی فقط به خاطر زیبایی و یا ثروتمند بودن و … این نوع تفکر و انتخاب همسر ، بسیار غلط و آسیب زننده می باشد. بهتر است حتماً اصول انتخاب شریک مناسب برای زندگی را بدانید.

و نکته دومی که اهمیت فراوانی دارد این است که ازدواج مانند کاشتن یک درخت است. بدین معنا که بسیاری از مسائل را پس از ازدواج باید رعایت کرد. نیازهای یکدیگر را آبیاری کنید و بسیاری از آفاتی که ممکن است به درخت زندگی و ازدواجتان آسیب بزند را شناسایی کرده و برطرف کنید. این نکته را در نظر بگیرید که ازدواج پایان یک مسیر نیست، بلکه تنها آغاز یک رابطه است. 

مرکز مشاوره فرمانیه: بلوار اندرزگو، ساختمان پارسیان، طبقه پنجم ، کلینیک روانشناسی و مشاوره خانواده
تلفن:  ۲۲۳۲۱۰۵۲ -۰۲۱       ۸۴۹۰۹۴۴ – ۰۹۱۲

مرکز مشاوره صادقیه: فلکه دوم صادقیه، خیابان ستارخان، کلینیک روانشناسی و مشاوره ندای آرامش
تلفن:  ۸۴۹۰۹۴۴ -۰۹۱۲       ۲۲۳۲۱۰۵۲ – ۰۲۱

خیانت چیست؟ و انواع آن کدامند؟
۵ (۱۰۰%) ۲ رای s
اشتراک گذاری این مطلب در شبکه های اجتماعی:

درباره‌ی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.