خانه / مشاوره قبل از ازدواج | مشاوره پیش از ازدواج / ترکیب ازدواج سنتی و مدرن برای داشتن ازدواجی موفق

ترکیب ازدواج سنتی و مدرن برای داشتن ازدواجی موفق

ترکیب ازدواج سنتی و مدرن می‌تواند زندگی پایدارتری را تشکیل دهد.

امروزه همزمان با تغییر و تحولاتی که در سبک زندگی ما به وجود آمده، ازدواج ها با رسم و رسومی جدید انجام می گیرد. رسم و رسومی که خیلی ها هنوز آن را نپذیرفته اند و در مقابل خیلی ها عقیده دارند تنها راه مطمئن برای موفقیت زندگی امروزی است.

معیارها با توجه به تحولاتى که صورت گرفته فرق کرده است. به طورى که جوانان امروزه نمى خواهند به صورت چشم و گوش بسته تن به ازدواج بدهند و اعتقادشان بر این است که باید خودشان در این امر نقش داشته باشند.

ترکیب ازدواج سنتی و مدرن

ترکیب ازدواج سنتی و مدرن برای داشتن ازدواجی موفق

باید منظور از ازدواج هاى سنتى و مدرن را کاملاً روشن کرد. در ازدواج هاى سنتى که از طریق خانواده صورت مى گیرد، انتخاب همسر براى فرزند، تأمین منابع مالى آن، برگزارى مراسم ازدواج و حتى روابط زوجین پس از ازدواج تحت نظارت خانواده هاست.

در جامعه گذشته که جامعه اى سنتى بود اکثر ازدواج ها با نظارت خانواده ها انجام مى شده است. در ازدواج هاى سنتى سن دختر پایین تر از پسر بوده و دایره همسرگزینى نیز محدود بوده است.

در ازدواج هاى مدرن این امور به خود زوجین محول مى شود و روابط هسته اى درون خانواده بیشتر به دختر و پسر محول مى شود.

بسیارى از جوانان متقاضى ازدواج مدرن هستند زیرا خود همسرشان را انتخاب مى کنند ولى تنوع فرهنگى، ضعف شناخت از هم و صرفا شناخت هاى ظاهرى و تکیه کردن به یک سرى از معیارهاى باعث شده است ازدواج هاى مدرن در جامعه ما آسیب پذیر باشند.

ازدواج سنتی و مدرن

ترکیب ازدواج سنتی و مدرن برای داشتن ازدواجی موفق

ازدواج های صرفا سنتی که در آن شباهت، علاقه، جذابیت جنسی و رابطه عاطفی طرفین اهمیتی ندارد، امروزه کارایی لازم را نخواهد داشت.

در نتیجه به نظر می رسد که در ازدواج های امروزی ترکیب ازدواج سنتی و مدرن، نتیجه بهتری داشته باشد. یعنی ازدواج بر اساس یافته های نوین علمی که روی یکسری شباهت های زوجین و ویژگی های مرتبط با رضایت زناشویی و در نتیجه، ازدواج موفق تأکید می کند و علاوه بر آن، توجه به اصول، هنجارها و معیارهای فردی، خانوادگی و فرهنگی دو طرف.

حتما بخوانید: عوامل موثر بر رضایتمندی زناشویی و معیارهای ازدواج موفق

نکاتی برای ترکیب ازدواج سنتی و مدرن

ازدواج سنتی درصورتی که والدین خودشان به حدی از آگاهی و خرد رسیده باشند تا بتوانند جوان را به درستی هدایت کنند و هم‌چنین انتخاب فرد برای ازدواج، صرفا انتخاب پدر و مادر نبوده بلکه ترکیب ازدواج سنتی و مدرن باشد، منجر به زندگی پایداری می‌شود.

برای داشتن ازدواجی موفق بهتر است روند ازدواج و انتخاب همسر بر اساس ملاک های فردی و خانوادگی صورت گیرد و فرد و خانواده، هر دو در این انتخاب و در طی این مسیر سهیم باشند. بدین منظور نکاتی در زیر پیشنهاد می گردد:

 • ازدواج تصمیمی است که برای یک عمر مسیر زندگی شما را تغییر می دهد. پس هیچ گاه چشمان خود را نبندید و امر ازدواج را تنها به اطرافیان نسپارید.
 • برای این که ازدواج موفق داشته باشید، لازم است چشم انداز واضحی از ازدواج داشته باشید. باید دقیقا بدانید که هدف شما از ازدواج چیست؟ چه خواسته هایی از ازدواج دارید؟ معیارهای شما برای انتخاب همسر چیست؟ بنابراین قبل از هر انتخابی باید خودتان را بشناسید.
 • در ابتدای ورود به رابطه، خانواده را از تصمیم خود مطلع کنید. شاید نگران دخالت یا ممانعت از سوی خانواده باشید، اما بدانید که این کار بسیار آسان تر است از این که بعدا آن ها را در برابر کار انجام شده قرار دهید و شاهد شوک و نگرانی شدید آن ها باشید. قطعا بعدا مخالفت آن ها شدید تر خواهد بود.
 • بخش مهمی از خودشناسی، شناخت شرایط زندگی، هنجارهای خانوادگی، اعتقادی و فرهنگی است. نمی توانید این شرایط و اصول را نادیده بگیرید. بنابراین، قبل از شروع روند ازدواج، با اعضای خانواده مشورت کرده و موارد مهم از دید آن ها را بررسی کنید.
 • اگر خانواده اصرار بر رسمی کردن رابطه داشتند، آن ها را توجیه کنید که لازم است برای شناخت بیشتر یکدیگر، وقت بیشتری بگذارید. خوشبختانه امروزه حتی خانواده های خیلی سنتی ضرورت کسب این شناخت را احساس می کنند و تا آنجایی که تجربه کاری بنده نشان می دهد، کمتر با آن مخالفت می کنند. البته هر خانواده، خط قرمز های خود را دارد که باید به آن توجه کنید.
 • به هیچ عنوان رابطه عاطفی عمیق قبل از قطعی شدن تصمیم بر قرار نکنید. زیرا در این صورت قدرت تصمیم گیری منطقی را از دست خواهند داد.
 • برای شناخت بیشتر، سعی کنید ملاقات هایی را در بطن خانواده و با حضور خانواده دو طرف فراهم کنید. سفرها و دیدارهای خانوادگی طولانی می تواند فرصت فوق العاده ای برای شناخت یکدیگر فراهم کند. 
 • حتی الامکان رابطه جنسی را به بعد از رسمی شدن رابطه موکول کنید. البته راجع به آن با همدیگر صحبت کرده و چشم انداز واضحی از آینده جنسی بدست بیاورید (که با کمک مشاور ازدواج هم می توانید این اطلاعات را بدست بیاورید) اما تجربه کاری من و همکارانم نشان می دهد که وجود رابطه جنسی قبل از ازدواج، بویژه رابطه مکرر، می تواند موجب کاهش انگیزه طرفین برای ازدواج بشود.
 • حتما در گفتگوهای هنگام خواستگاری، به علاقه، مزاج جنسی، انتظارات عاطفی و جنسی، دیدگاه های عاطفی و جنسی اشاره کنید.
 • فراموش نکنید که عشق، شرط لازم برای یک ازدواج موفق است اما کافی نیست. پس هیچگاه صرفا به خاطر عشق و بدون در نظر گرفتن شباهت شخصیتی، خانوادگی و …. ازدواج نکنید.
 • یک بررسی همه جانبه برای تصمیم بعد از این که مدت زمانی را صرف شناخت همدیگر کرده اید، نهایی لازم است انجام دهید. در این خصوص شرکت در جلسات مشاوره قبل از ازدواج (به اتفاق همدیگر) می تواند مفید باشد. ضمنا برسی روانشناختی و نیمرخ شخصیتی را فراموش نکنید. با یک بررسی درست کارشناسانه اطلاعاتی برایتان روشن می شود که حتی بعد از سال ها رابطه قبل از ازدواج هم نخواهید توانست به آن برسید.
 • لازمه یک ازدواج موفق دارا بودن حداقلی از علاقه و اشتیاق عاطفی و جسمی، است. اگر اطرافیان شما صرفا به خاطر اینکه فلان دختر یا پسر شرایط خوبی دارد و… او را به شما پیشنهاد می دهند و می گویند عشق بعدا ایجاد خواهد شد، هرگز باور نکنید. ممکن است هیچ وقت این عشق ایجاد نشود.

ازدواج موفق با ترکیب ازدواج سنتی و مدرن

درواقع اغلب دختران امروزی بر این باورند، ازدواج به سبک سنتی موجب شده است که خانه نشین شده و قدرت کافی برای انتخاب همسر ایده آل را نداشته باشند و همین عامل را یکی از علل تاخیر یا انصراف قطعی از ازدواج می دانند.

یکی از دلایل موفقیت در ازدواج سنتی ، غربال اولیه برای انتخاب شریک زندگی است که از سوی فردی غیر از جوان در آستانه ازدواج صورت می گیرد، یعنی شریک زندگی آینده یک جوان معمولا پس از گذر موفق از مرحله یا مراحل گزینش مقدماتی یک همجنس (مثلا مادر، خواهر، خاله پسر یا برعکس پدر دختر و…) انتخاب می شود. بنابراین ترکیب ازدواج سنتی و مدرن می تواند مفید واقع شود.

 

مرکز مشاوره فرمانیه: بلوار اندرزگو، ساختمان پارسیان، طبقه پنجم ، کلینیک روانشناسی و مشاوره خانواده
تلفن:  ۲۲۳۲۱۰۵۲ -۰۲۱       ۸۴۹۰۹۴۴ – ۰۹۱۲

مرکز مشاوره صادقیه: فلکه دوم صادقیه، خیابان ستارخان، کلینیک روانشناسی و مشاوره ندای آرامش
تلفن:  ۸۴۹۰۹۴۴ -۰۹۱۲       ۲۲۳۲۱۰۵۲ – ۰۲۱

ترکیب ازدواج سنتی و مدرن برای داشتن ازدواجی موفق
۴ (۸۰%) ۳ رای s
اشتراک گذاری این مطلب در شبکه های اجتماعی:

درباره‌ی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.