خانه / کارگاههای روانشناسی / تحلیل رفتار متقابل TA / تحلیل رفتار متقابل چیست ؟

تحلیل رفتار متقابل چیست ؟

تحلیل رفتار متقابل TA ، یکی از کارآمدترین شیوه های درمانی و آموزشی روانشناسی و روانپزشکی می باشد. در این نوشته به توضیح های مرتبط با روش تحلیل رفتار متقابل TA می پردازیم. و  بررسی می کنیم که تحلیل رفتار متقابل چیست ؟ لطفاً این مقاله را مطالعه کنید و اگر سوالی در این خصوص داشتید، در بخش نظرات سوالات خود را درج کنید.

تحلیل رفتار متقابل چیست؟

تحلیل تراکنشی یا رفتار متقابل (Transactional Analysis)، نظریه ای در روانشناسی ارتباطی و اجتماعی است که توسط پروفسور اریک برن ، جهت بهبود و درمان ارتباطلات میان فردی و مشکلات روانشناسی و روانپزشکی افراد ابداع شد. دکتر اریک برن ، چهار دهه از عمر خود را به برگزاری کلاس تحلیل رفتار متقابل گذراند. دکتر اریک برن موفق به درمان و بهبود سلامت روان هزاران نفر از مردم جهان شد. او همچنین سیستم آموزشی و درمانی خود را در قالب کلاس تحلیل رفتار متقابل TA ، به صدها متخصص سلامت روان، آموزش داد. 

ایده های کلیدی تحلیل رفتار متقابل چیست ؟ 

دوره آموزشی تحلیل رفتار متقابل یا TA، ایده های اصلی و کلیدی مشخصی دارد که سعی در انتقال این مفاهیم به فرد را دارد. برخی از این ایده ها را به طور تیتر وار توضیح می دهیم:

  • من خوبم، تو خوبی : شاید اصلی ترین ایده تحلیل رفتار متقابل را بتوان در خوب بودن انسانها دانست. برخلاف نظریاتی که در روانکاوی سنتی وجود دارد و به نوعی انسان را قربانی محیط و گذشته می داند، TA انسان را ذاتاً خوب می داند. هر چند ممکن است هر انسانی در عین خوب بودن ، رفتارهای بدی از خود نشان دهد. 
  • نوازش : سوالی که به کرات در تحلیل رفتار متقابل پرسیده می شود این است که نوازش در تحلیل رفتار متقابل چیست ؟ دکتر اریک برن معتقد است که انسان برای رشد و شکوفایی و حتی زنده ماندن، نیاز به انواع مختلفی از نوازشهای عاطفی دارد. نوازش ها انواع مختلفی دارد که ممکن است نوازش های مثبت، منفی، یا غیابی باشد. 
  • حالات نفسانی: دکتر اریک برن معتقد است که ما تحت تاثیر حالات نفسانی خاصی قرار داریم. و به واسطه این حالات نفسانی، عکس العمل نشان می دهیم. هر فردی ممکن است در لحظه در وضعیت خاصی باشد. حالات نفسانی، زیر مجموعه هایی دارد که با دقت به رفتار، احساس و افکار می توان آن را را پیدا کرد.

تحلیل رفتار متقابل چیست ؟ TA

حالات نفس در تحلیل رفتار متقابل چیست ؟ 

دکتر اریک برن معتقد است که انسان همواره در سه حالت کلی قرار می گیرد. این سه حالت خودآگاه هستند و شامل سه وضعیت کودک ، والد و بالغ می باشد.

حالت نفسانی والد: حالت نفسانی والد شامل تمامی افکار، رفتار و احساساتی است که به طور ناخودآگاه از والدین یاد گرفته ایم و آنگونه رفتار می کنیم. ممکن است برخی از رفتارهای خود را شناسایی کرده باشیم که شبیه والدین است و برخی دیگر از رفتارها را هنوز متوجه آن نباشیم. اما به هر آنچه از والدین برداشت کرده ایو انجام می دهیم، گذشته از خودآگاه یا ناخودآگاه بودن آن ، این وضعیت را حالت نفسانی والد عنوان می کنیم.

حالت نفسانی بالغ: حالت نفسانی بالغ بخشی از شخصیت افراد است که در زمان کنون زندگی می کند، فکر می کند و رفتار می کند. در واقع بالغ بودن نوعی توانایی حل مسئله و تفکر منطقی است. 

حالت نفسانی کودک: کودک بخشی از شخصیت انسان است که شبیه به یک کودک است. که رفتارهایی کودکانه دارد. بخش کودک ممکن است به سختی آسیب ببیند و فرد را در روابط و زندگی دچار مشکل کند. همچنین حالت نفسانی کودک، خود زیر مجموعه هایی مشخص دارد.

اینها بخشی از مفاهیم تحلیل رفتار متقابل است. این را در نظر بگیرید که دانستن این مفاهیم در درجه دوم قرار دارد. آنچه که بیشتر اهمیت دارد، پیاده سازی و بررسی این حالات در کنار یک متخصص روان است. به صرف داشتن دانش و دانستن چیستی تحلیل رفتار متقابل TA ، نمی توان مشکلات رفتاری و شخصیتی را حل کرد. 

همچنین، جهت پیش ثبت نام می توانید با تلفن ۲۲۳۳۰۰۱۵ و ۰۹۳۷ ۷۸۵ ۰۹۳۷ یا فرم زیر اقدام کنید. 


تحلیل رفتار متقابل چیست ؟
۵ (۱۰۰%) ۱ رای
اشتراک گذاری این مطلب در شبکه های اجتماعی:

درباره‌ی کلینیک روانشناسی

جامع ترین و تخصصی ترین مرکز مشاوره ازدواج و خانواده. مرکز مشاوره فرمانیه: بلوار اندرزگو، ساختمان پارسیان، طبقه پنجم ، کلینیک روانشناسی و مشاوره خانواده مرکز مشاوره صادقیه: فلکه دوم صادقیه، خیابان ستارخان، خیابان شهدای صادقیه، کلینیک ندای آرامش تلفن: 8490944 -0912 ***** 22321052 - 021

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.