افراد نامناسب برای ازدواج

افراد نامناسب برای ازدواج کسانی هستند که هوش اجتماعی و هیجانی پایینی دارند، همچنین می‌توان به افراد دچار اختلال کنترل تکانه که افرادی هستند که کنترل مناسبی روی ابراز هیجانات خود ندارند اشاره کرد. تا زمانی‌که یک شخص شناخت مناسبی از خودش، نیازهایش، الگوهایش و همچنین شناخت و درک نیازها و ویژگی‌های جنس مخالف خود کسب نکرده باشد ورود به ارتباط مهمی مانند دوره شناخت برای ازدواج گامی پر مخاطره به نظر می‌رسد.

خصوصیات اخلاقی خوب در ازدواج

ازدواج یکی از حساس ترین و مهم ترین وقایع زندگی هر انسانی است، چرا که می تواند روند زندگی فرد را در مسیری خوب یا بد قرار دهد. به همین دلیل برای ازدواج باید به دنبال فردی با خصوصیات اخلاقی خوب بود. خصوصیات اخلاقی در واقع نشان دهنده نهاد، سرشت و ارزش هایی است که هر فرد با آن ها زندگی می کند. خصوصیات اخلاقی یک نفر تعیین کننده رفتاری است که با خودش و با ما دارد و روزی با فرزندانش خواهد داشت. صداقت، استقلال مالی و عاطفی، خوش قول بودن، هدفمند بودن، مسئولیت پذیری، اخلاق مناسب و ایمان کافی، داشتن توانایی و خلاقیت در کارهای مفید از جمله خصلت هایی است که باید در انتخاب همسر مدنظر قرار داد.

حتما بخوانید: معیارهای ازدواج موفق

خصوصیات اخلاقی خوب، اساس و پایه یک ازدواج موفق است. ممکن است فردی شخصیت خوبی داشته باشد ولی خصوصیات اخلاقی پسندیده ای نداشته باشد. در حقیقت شخصیت حالتی است که فرد در دنیای بیرون از خود و در محیط بیرون از خانه به خود می گیرد. ما هم حتما با افرادی مواجه شده ایم که واقعا شوخ طبع و بذله گو هستند، ولی در خانه و خانواده شان افراد خوش برخوردی نیستند. ممکن است فردی در نظر اول کاملا جذاب و گیرا باشد ولی بعدا متوجه شویم که کلاهبردار بوده است.

در حقیقت بسیاری از انسان ها با نشان دادن شخصیتی تاثیرگذار از خود، می کوشند بر روی نقصان های اخلاقی شان سر پوش بگذارند. خصوصیات اخلاقی در نهاد هر انسانی است و ممکن است مانند شخصیت او آشکار نباشد، ولی در واقع بازتاب واقعی تری از ذات انسان است. شخصیت مانند تزیین روی یک کیک و خصوصیات اخلاقی مانند مواد اولیه آن کیک هستند. معمولا قضاوت انسان ها بر اساس شخصیت افراد صورت می گیرد نه خصوصیات اخلاقی آن ها، این جاست که قضاوت درستی انجام نمی گیرد.

جلوگیری از ازدواج با افراد نامناسب برای ازدواج

باید به نکاتی برای یک انتخاب مناسب و جلوگیری از ازدواج با افراد نامناسب حائز اهمیت است دقت کرد. بهتر است دختر و پسر در تناسب‌های ظاهری، سنی، تحصیلی، مذهبی، قومی، فرهنگی، اقتصادی و خانوادگی، تناسب و تشابه قابل‌قبولی داشته باشند، در عین حال توجه به سن ازدواج در کنار رشد عقلی، شناختی و هیجانی و همچنین اهمیت به موضوع تحقیق در مورد فرد و خانواده‌اش از منابع موثق هم حائز اهمیت فراوانی است.

از یاد نبریم درصورت مشاهده تفاوت‌های عمیق یا وجود مسائل خاص تفکر به این‌که او را تغییر خواهم داد یا پس از ازدواج درست می‌شود منطقی به نظر نمی‌رسد. از یاد نبریم یک انتخاب مناسب، قدمی بزرگ برای ایجاد یک رابطه مطلوب و ساختن یک زندگی سالم محسوب می‌شود. به امید شناخت و آگاهی بیشتر که منجر به انتخابی عاقلانه برای یک زندگی عاشقانه می‌شود. برخورداری از صداقت، استقلال مالی و عاطفی، خوش قول بودن، هدفمند بودن، مسئولیت پذیری، اخلاق مناسب و ایمان کافی، داشتن توانایی و خلاقیت در کار های مفید از جمله خصلت هایی است که باید در همسر آینده جست و جو کرد.

با مردان هوس باز، بیکار، لاف زن، دائم الخمر، خسیس، وابسته به مادر یا خانواده، دمدمی مزاج، بی اراده، حقه باز، گوشه گیر و بی خاصیت، بدبین و شکاک و سلطه جو نباید ازدواج کرد. این ها افراد نامناسب برای ازدواج هستند. با زنانی که فقط متکی به زیبایی خود یا متکی به مال و منال پدر خود هستند و زنان مدپرست، لوس و از خود راضی، وابسته به خانواده و جاه طلب نیز نباید ازدواج کرد. یکی از مهم ترین تصمیماتی که در طول زندگی گرفته می‌شود، ازدواج و انتخاب همسر می‌باشد.

درست است که هیچ یک از آدم ها صددرصد بی‌عیب و نقص نیستند اما برخی ویژگی‌هایی دارند که بر رابطه بسیار تاثیرگذار بوده و حتی گاهی بسیار خطرناک و مخرب هستند و می‌تواند باعث به وجود آمدن مشکلاتی در زندگی مشترک شده و حتی موجب شکست در ازدواج شود. ازدواج یکی از مهم ترین اتفاقات زندگی هر شخصی است و اگر با عقل و درایت انجام نشود به شکست منجر خواهد شد. با وجود درصد بالای طلاق نمی توانیم نسبت به این مسئله بی تفاوت باشیم.

اگر کسی که می خواهید با او ازدواج کنید دارای یکی از خصوصیات زیر باشد، این نشانه خطر است که نباید از آن بگذرید به امید این که بعد از ازدواج می توانید او را درست کنید. شما نه تنها نمی توانید او را درست کنید بلکه هم خودتان و هم زندگی اطرافیانتان را خراب خواهید کرد. پس اگر قصد ازدواج دارید و هدف شما از ازدواج تشکیل زندگی مشترک و رسیدن به تکامل است در انتخابتان نهایت دقت را به خرج دهید زیرا پای یک عمر زندگی در میان است اما بدون هیچ شک و تردیدی از ازدواج با این افراد جدا بپرهیزید ….بعضی ها ممکن است که ترکیبی از چند نمونه زیر را داشته باشند که در این صورت مسئله بسیار پیچیده و خطرناک می شود. به همین دلیل است که باید قبل از ازدواج شناخت کامل از یکدیگر و خانواده ها داشت و با چشم باز و آگاهانه وارد زندگی جدید شد. تا از ازدواج با افراد نامناسب جلوگیری کنیم.

همسر خوب باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

برای این که بدانیم همسر خوب چه ویژگی هایی دارد و بتوانیم افراد نامناسب برای ازدواج را تشخیص دهیم، ویژگی های همسر خوب در زیر آمده است:

 1. شخصیت: به دنبال شخصیتی باشیم که او را بپذیریم و بتوانیم سال های متمادی در کنارش احساس خوبی داشته باشیم.
 2. هوش: به دنبال کسی باشیم که نه بهره هوشی کمتری از ما داشته باشد و نه خیلی از ما باهوش تر باشد. بهره های هوشی نزدیک به هم بهترین انتخاب است.
 3. شکل ظاهر: عده ای معتقدند که انتخاب همسر بر مبنای شکل ظاهری احمقانه است، اما باید در نظر داشته باشیم که قرار است با همسرمان با همین شکل ظاهری سالیان سال زندگی کنیم، بنابراین، باید از حداقل مشخصات تصویر ذهنی ما برخوردار است.
 4. معنویت: منظورمان از معنویت این است که فرد داری یک نگرش صحیح و جهان بینی بر پایه صلح و دوستی با خود و محیط اطراف باشد و برای دیگران خیر و شادی بخواهد. معنویت به معنای مذهبی بودن و دیندار بودن نیست. افراد زیادی هستند که دیندار هستند ولی معنوی نیستند و البته برعکس!
 5. صداقت: بسیاری از ازدواج ها بر اثر دروغگویی، تقلب، فریب، بی مسئولیتی، بی احترامی و کاهلی متلاشی شده اند. برای ازدواج تحت هر شرایطی باید راست بگوییم، تقلب نکنیم و قابل اعتماد باشیم.
 6. خلاقیت: خلاقیت مختص آدم های فوق العاده نیست. برای خلاق بودن الزاما نباید هنرمند بود. همسرما می تواند در زمینه پخت غذا، نظافت، کتاب خوانی برای فرزندان، داستان پردازی برای آنها، گل کاری باغچه و هر موضوع دیگری خلاقیت داشته باشد.
 7. مراقبت از فرزندان: همسری انتخاب کنیم که دوست داشته باشد پدر یا مادر شود و به مسئولیت والدینی علاقه مند باشد و اهمیت رابطه شاد و خوب والد و فرزند را درک کند.
 8. خود بودن: طرفین نباید در زندگی مشترک به ظاهر سازی، نیرنگ و فریب متوسل شوند و هیچ گاه نباید یکدیگر را به بازی بگیرند. بگذارید طرف مقابلتان همانی باشد که هست و اجازه بدهید عقیده اش را آزادانه ابراز کند.

ازدواج با این افراد ممنوع

افراد نامناسب برای ازدواج

با هر کسی که از در وارد شد، نمی شود ازدواج کرد. زندگی زیر یک سقف، شرایطی می طلبد که عدم وجود هر یک از آن ها، عرصه را برای دو طرف آنقدر تنگ می کند که بعد از یک مدت سایه همدیگر را با تیر می زنند. با آدمی که کمبودهای زیر را دارد ازدواج نکنید (افراد نامناسب برای ازدواج):

 • کسانی که به بلوغ فکری، عاطفی و اجتماعی نرسیده اند. این نقایص، با کمی دقت در رفتار آن ها دیده می شود. به سن توجه نکنید؛ بعضی ها هر چه قدر هم که سننشان بالا باشد اندازه یک بچه هم از زندگی درست دستگیرشان نمی شود.
 • افرادی که اختلالات حاد روانی دارند: بعد از یک مدت، خودتان هم روانی می شوید. کسانی که اختلالات شخصیتی دارند. اختلالات شخصیت دوقطبی، اختلال شخصیت بدگمان، اختلال شخصیت اسکیزویید، اختلال شخصیت آزار‌گر، اختلال شخصیت آزار‌پذیر، اختلال شخصیت ضد‌اجتماعی.
 • کسانی که عقب ماندگی ذهنی دارند.
 • آن هایی که احساس شدید خود بزرگ بینی دارند: نمونه هایش دور و بر همه ما به وفور یافت می شود. برای چند دقیقه هم زیادی غیرقابل تحمل هستند چه برسد به یک عمر زندگی.
 • آن هایی که مسئولیت پذیر و متعهد نیستند.
 • کسانی سابقه طلاق (نامناسب) دارند.
 • افرادی که دیگران را کنترل می کنند، درخواست کمک نمی کنند و به تنهایی تصمیم می گیرند.
 • وابسته‌ها و کسانی که استقلال شخصیتی ندارند: این افراد باید قبل از انجام هر کاری، حتما آن را با دیگران در میان بگذارند، حتی کارهای پیش‌پا افتاده را. دیگران در تمام امور زندگی شان دخالت مسقیم دارند. در میان گذاشتن هر مشکلی حتی یک سوءتفاهم جزئی با همسر، راهنمایی خواستن از دیگران، نشانه متکی بودن فرد است که به‌تدریج در زندگی زناشویی مشکل‌آفرین می‌شود. برای شناخت چنین افرادی می توانید از یک روان شناس کمک بگیرد. البته چنین افرادی، علایم ظاهری هم دارند. مثلا کسی که در برابر سوال شخصی که از او پرسیده می شود مردد است و دیگران به جایش پاسخ می دهند و برایش انتخاب می کنند و قدرت اظهار نظر ندارد.
 • جاه‌طلب‌ها: آدم جاه‌طلب در زندگی‌اش هدفی مشخص دارد و می‌خواهد با پشتکار به آن برسد. جاه‌طلبی زمانی مشکل‌آفرین می‌شود که کسی بخواهد همه چیز را تحت کنترل خود درآورد و به صورتی بیمارگونه، در تعقیب اهداف بلندپروازانه صاحب آن ایده جلوه‌گری و خانه و کاشانه شخص را فدای آن کند. اینکه چرا نباید با این افراد  ازدواج کرد، به دلیل فراوانی پرونده‌‌هایی است که منجر به جدایی و طلاق شده است.
 • شوهر سختگیر و بی گذشت در امور مالی: شوهری که در امور مالی زن بسیار سختگیری می کند و سر سوزنی گذشت ندارد، به درد زندگی نمی خورد. البته مقصود این نیست که باید زن بی اجازه ی شوهر هر چه میخواهد خرج کند، بیشتر مشاجراتی که در خانه روی می دهد فقط بر سر پول است. حال آن که در اصل نباید چنین باشد، خیلی از همسران چندان که به پول اهمیت می دهند، هرگز برای تربیت بچه ها ارزش قایل نیستند، البته آن ها به واسطه پول مشاجره نمی کنند، بلکه در اکثر اوقات طریقه خرج کردن آن است که موجب سر و صدا و نزاع ایشان می گردد. پس زنی که به خوبی مدیریت خانه را انجام می دهد، پول را با حساب و کتاب و مناسب خرج میکند و یک شاهی را هم حرام نمی کند و باز مورد شماتت و سختگیری شوهر قرار می گیرد، حق دارد گلایه مند باشد.
 • مردی که سریع و آسان دروغ می گوید: مردانی که برای پیشرفت مقاصد خود، دروغ های کوچکی می گویند و یا گاه این کار را برای تمسخر همسر خود انجام می دهند. بالاخره یک روز کارشان به دادگاه خانواده می کشد. این گروه مردان همواره در دنیایی از وهم و خیال در پروازند و معمولاً فراموشکار هم می شوند.
 • مردان فراری از میدان مبارزه: این مردان از موانع و مشکلات فراری هستند و به جای این که از مشکلات زندگی استقبال کرده و در رفع آن کوشا باشند، فرار را بر قرار ترجیح میدهند. طبیعی است مردانی که حاضر نیستند به جنگ موانع و مسایل زندگی بروند و همواره میدان مبارزه را ترک می کنند، در زندگی زناشویی هم برای همسر خود تکیه گاه مناسبی نیستند.
 • مردان نامنظم و بی ادب در نزاکت: ازدواج با مردان نامنظم و به دور از ادب و نزاکت به صلاح نیست. بی نظمی خواه در تعیین وقت، خواه در لباس و غذا و یا هر چیز دیگر، شما را از زندگی بیزار می کند.
 • افراد متعلق به خویشاوندان خود: همسرانی که فقط به اقوام و خویشان خویش تعلق دارد نیز از جمله افرادی اند که ابداً به درد شما نمی خورند. چون این گونه افراد اصلاً به شما متعلق نیستند و از آن دردانه های عزیز کرده ی پدر و مادر خود هستند که می خواهند همیشه کنار آن ها باشند. پس چه وقت می تواند به شما رسیدگی کند، چه وقت فرصت حرف زدن با شما را دارد؟
 • مردان سلطه جو: فرد سلطه جو، بسیار نیاز دارد بر زندگی خودش و در نهایت زندگی شما مسلط باشد. مردان سلطه‌جو انتظار دارند هر چه می‌گویند، طرف مقابلشان اطاعت کند. خوی آن ها زورگویی و سلطه‌جویی است. مدام دنبال گرفتن تایید از شریک زندگی‌شان هستند و برای او تعیین تکلیف و از کارش انتقاد می‌کنند تا جایی که احساس بی‌ارزشی کند.
 • قربانی پندارها: چنانچه نامزدتان دائم دیگران را بابت شرایطی که دارد سرزنش می‌کند و سهم و مسئولیت اشتباهات و خطاهای خود را به عهده نمی‌گیرد مواظب باشید، چون ممکن است نفر بعدی که کاسه کوزه‌ها را سر او بشکند شما باشید. با افرادی که مدام از همه چیز شکایت و همیشه احساس بیماری و ناخوشی دارند، ازدواج نکنید.
 • افراد دارای اختلال جنسی: اختلال جنسی تنها به معنی ناتوانی در عمل جنسی یا ناتوانی در رسیدن به رضایت جنسی نیست. اختلال جنسی به معنای این است که کسی اشتغال ذهنی وسواس‌گونه و دائمی به روابط جنسی داشته باشد، یا دچار کمبود عزت نفس و نجابت جنسی باشد. شما باید رک و راست و بدون تعارف با او صحبت کنید تا بفهمید آیا او معتاد به خیال پردازی‌های جنسی، دیدن فیلم‌های مستهجن، رفتارهای جنسی بی‌اختیار، هرز دادن انرژی جنسی در همه جا، یا دارای سابقه تجاوز یا مورد آزار جنسی قرار گرفتن در کودکی هست یا نه. این افراد کسانی اند که دچار اختلالات هم جنس گرایی، خود ارضایی، کودک آزاری و هستند و نباید برای ازدواج انتخاب شوند. ممکن است این اختلالات در روابط زناشویی شما اثر سو بگذارد یا ادامه این روابط دامن گیر زندگی مشترک شوند.
 • مردان نابالغ و بی اراده: مراقب کسانی که سبکسری‌های جذاب و شیرین دارند باشید. آن ها از نظر مالی مسئولیت ناپذیر، بی‌انگیزه، غیرقابل اتکا و اعتماد است؛ هیچ وقت نمی‌خواهد درباره زندگی و رابطه‌اش با شما صحبت کند. اگر نمی‌خواهید کارتان پدری یا مادری کردن برای همسر باشد، فرد دیگری را برای خود پیدا کنید. چنین مردانی حتی توانایی اداره یک زندگی ساده‌ را ندارند و نمی‌توان به عنوان تکیه‌گاه به آن ها تکیه کرد. آنان بیشتر مستعد مصرف الکل و استعمال مواد مخدر هستند. نابالغ ها کسانی اند که از نظر عقلی، جسمی، عاطفی و جنسی به بلوغ لازم نرسیده اند. این افراد پس از رسیدن به بلوغ لازم، امکان دارد از انتخاب شما پشیمان شوند.
 • افراد دور از دسترس از لحاظ عاطفی: از رابطه برقرار کردن با کسی که از نظر روحی و عاطفی بسته و خاموش است برحذر باشید. بسیاری از افراد آمادگی برقراری رابطه را ندارند چرا که از نظر روحی محصور شده‌اند. آنان به سختی می‌توانند راجع به احساسات خود حرف بزنند یا کاری کنند که درونشان را نشان بدهند و به شدت در برابر باز شدن و اعتماد کردن به دیگران مقاومت می‌کنند.
 • افراد آسیب دیده از روابط قبلی: مراقب کسی باشید که هنوز مقدار زیادی خشم و همچنین انزجار از نامزد یا همسر قبلی‌اش با خود حمل می‌کند؛ کسی که در مورد نامزد یا همسر قبلی‌اش احساس گناه می‌کند و هنوز نسبت به او احساس مسئولیت می‌کند یا از صدمه‌ای که دیده هنوز وحشت‌زده است. ممکن است چنین فردی هنوز به اندازه کافی التیام پیدا نکرده که آمادگی پذیرش عشق را داشته باشد.
 • مردان حسود و بدبین: مردی را تصور کنید که وقتی مکالمه‌تان با یکی از همکاران مرد یا هم‌کلاسی‌هایتان طول می‌کشد، تحمل نکرده و از جا در می‌رود یا حتی دوست دخترتان را به داشتن تمایل به جنس موافق متهم می‌کند، زمان آن است که ترکش کنید. افراد بدبین و مبتلا به پارانویید، به همه چیز شک دارند، مخصوصا در مورد مسایل ناموسی و اقتصادی. قطعا نباید با این مردان ازدواج کنید.
 • مردی که دست بزن دارد: با این که همه به خوبی می‌دانند که بودن با مردی که دست بزن دارد کاملا غیر عقلانی است اما خیلی وقت‌ها به بهانه‌های مختلف خودمان را گول می‌زنیم. اگر در دوران نامزدی به دست بزن داشتن نامزدتان پی بردید قبل از این که این خشونت‌ها مشکل جدی‌تری برایتان ایجاد کند، باید از رابطه بیرون بیایید.
 • مردان معتاد به کار: افرادی که غرق کارند قبلا با کار و حرفه خود ازدواج کرده‌اند. شاید با ازدواج با چنین مردانی، در ابتدا از اینکه همسر آینده‌تان فقط درگیر کار است یا اینکه وقتش را به بطالت نمی‌گذراند، احساس خوبی داشته باشید ولی همسرتان حتی با دستیابی به پول، شهرت و موقعیت هم در کنارتان نخواهد بود و همیشه نبودش را احساس خواهید کرد. این افراد همیشه دل مشغولی‌ کارشان را دارند و به شما بی توجه خواهند بود.
 • مردانی که هیچ دوستی ندارند: مرد منزوی به‌دنبال فعالیت‌هایی است که فرد دیگری در آن حضور ندارد. این فرد دوست صمیمی نداشته و تمایلی هم به صمیمیت ندارد و نبودن ارتباط برایش اصلا آزاردهنده نیست. هوش هیجانی این فرد که شامل شناخت احساسات و هیجانات خود و دیگران و همچنین درک این احساسات و ارائه پاسخ مناسب است، بسیار پایین است. از سوی دیگر نداشتن مهارت‌های اجتماعی و رابطه نداشتن با دیگران باعث می‌شود فرد دست‌ و پا چلفتی و عجیب به نظر برسد. این فرد بیشتر وقت خود را در خانه می‌گذراند و سراغ شغل‌هایی می‌رود که در جاهای دور و حتی مرزی باشد و کسی آنجا حضور نداشته باشد. مطالعات نشان داده، این اختلال شخصیت در مردان بیشتر از زنان به چشم می‌خورد. این شخص به هیچ‌وجه توان برآورده‌کردن نیاز‌های عاطفی همسر را ندارد.
 • مرد خودخواه و متعصب افراطی: این نوع مرد ممکن است برای زن چهار مشکل بزرگ ایجاد کند: اختلاف عقیده دایمی، نزاع همیشگی، عصبی بودن و سختی معاشرت.
 • مرد عصبی مزاج: چنین مردانی که روحی عصبی دارند با همسر خود سر کوچک ترین مسئله نزاع و مشاجره ی سختی می کنند و یک زندگی شیرین و مفرح را به کام همسر بدبخت و بچه های بیگناه و حتی آشنایان دور و نزدیک تلخ می سازند. زندگی کردن با آدم عصبی مثل این است که با یک بمب ساعتی زندگی کنید. بدین معنی که شما نمی‌دانید این بمب کی می‌ترکد. عصبی مزاج بودن یک نقطه ضعف مهلک است که به راحتی می‌توان آن را در افراد شناسایی کرد. در ابتدای رابطه به نشانه‌های زیر دقت کنیداو از کوچک ترین چیزی که مطابق میلش نباشد عصبانی می‌شود. بسیار کم حوصله و بی‌طاقت است. با کوچک ترین بهانه ناراحت و عصبانی می‌شودخلق و خوی او مثل هوای بهار یک لحظه خوب و لحظه دیگر بد است.
 • مردان راحت طلب: شوهر راحت طلب، از جمله خطرناک ترین مردان جهان خلقت است. مردی که بی هدف و بیهوده پشت شیشه رستورانی نشسته، از پنجره بیرون را تماشا می کند و پک به سیگارش می زند و وقت کشی می کند، یا مردی که در خیابان بدون برنامه مشغول قدم زدن است و یا با اتوبوس به اول خط و آخر خط می رود و مردم را تماشا می کند و با آسودگی خاطر وقت خود را بی سبب تلف می کند، موجودی است که خوشبختی در کنار او امکان ندارد، بلکه اساساً زندگی با چنین مرد راحت طلب و بی درد و سهل گذرانی به هیچ وجه صلاح نیست.
 • فرد تنبل: مردی که اهل کار و کسب درآمد نباشد، مطلقا قابل اعتماد نیست. در صورتی که به چنین فردی بله گفتید باید تمام بار زندگی را شخصا به دوش بکشید و مطلقا توقع تغییر در او را نداشته باشید. مردی که شغل و پیشه ی ثابتی ندارد و نمی تواند سر یک شغل به مدت زیادی دوام بیاورد، یا اصولا تن به کار نمی دهد یک فرد تنبل محسوب می شود.
 • معتاد: انسان معتاد، علاوه بر اینکه میل و رغبتی به کار و فعالیت ندارد، رفته رفته در اثر اعتیاد انگیزه های لازم برای زندگی را نیز از دست می دهد. رابطه با افرادی که به نوعی مواد مخدر، الکل،‌ قمار، خوردن بی رویه داروهای آرام‌بخش و نظیر این ها اعتیاد دارند، ‌به طور حتم به شما صدمه خواهد زد. افراد معتاد و دائم‌الخمر ثبات رفتاری ندارند و با این توجیه که در حال خود نیستند، رفتارهای بدشان را رفع و رجوع می‌کنند.
 • مرد و زن بدخو: زن و مردی که به بدخویی و بد رفتاری مشهور است، زود از کوره در می رود و زود خشمگین می شود. چنین فردی گزینه خوبی برای ازدواج محسوب نمی شود. مطمئنا منظور از فرد تندخو، عصبانیت های عادی و معمولی که برای همه ما پیش می آید نیست. چنین افرادی در تمام شرایط و با تمام افراد بدخو هستند و رفتاری خشن و بد دارند.
 • فرد بی بند و بار: افرادی که به بی بند و باری معروفند مناسب ازدواج نیستند. این افراد به زندگی زناشویی رغبتی ندارد و به راحتی می توانند به شما خیانت کنند.
 • فرد نادان و احمق: ازدواج با انسان نادان باعث تباهی زندگی می شود. تاکید می شود که با آن ها بحث هم نکنید.
 • گریزان از خانواده: فردی که نسبت به خانواده اش بی مهر است، امکان دارد که در آینده نسبت به همسر خود نیز بی مهر و علاقه شود. فردی که مسئولیت های فردی اش نسبت به خانواده را انجام نمی دهد و روابط درستی با اعضای خانواده اش ندارد امکان این که در زندگی مشترک هم شکست بخورد وجود دارد.
 • مردی که نمی تواند از شما حمایت کند: مردانی که قدرت حمایت از شما در مقابل خطرات، آسیب های روانی و فیزیکی را ندارند. مردانی که در خانواده های پرخاشگر رشد یافته اند و قدرت مبارزه ندارند. زنان از نظر شخصیتی به مردان مقتدر و حمایت گر نیاز دارد و حس امنیت باعث آرامش آن ها می شود.
 • ازدواج با شکست خورده ها: هرگز وارد زندگی کسانی نشوید که هنوز از روابط عاطفی قبلی خود خارج نشده اند. کسی که هنوز به همسر سابقش می اندیشد، شما را در تمام موارد با او مقایسه خواهد کرد، کسی که عشقی را از دست داده است در یک فاصله زمانی اندک، نمی تواند فرد جدیدی را در زندگی جایگزین کند. وارد شدن در زندگی چنین فردی به منزله فراموش کردن خود و حل شدن در نقش فرد دیگری است.
 • مرموزها: افرادی که درباره مسائل مهم خود صحبت نمی کنند، پنهان کارند، احساسات خود را بیان نمی کنند و ترجیح می دهند شما از کارشان سر در نیاورید. بهتر است خود را درگیر چنین رابطه ای نکنید.
 • خسیس ها: افرادی که نمی توانند به راحتی پول خرج کنند. حسابگرهای افراطی، شما را به ستوه می آوردند. در زندگی با چنین افرادی یا باید مثل آن ها باشید یا با رنج دائمی زندگی کنید. افرادی که به خاطر خرید هر چیزی شما را سوال پیچ می کنند، افرادی که برای هر خرید کوچکی باید برنامه ریزی داشته باشند، افرادی که برای تفریحات خود هزینه نمی کنند، افرادی که تنها در صورت لزوم دست به جیب می شوند و چانه زنی هایشان سرسام آور است. مردهای بی نهایت خسیس که با داشتن پول کافی حاضر نیستند ذره ای از آن را خرج کنند. اگر در مراحل اولیه آشنایی متوجه خسیسی بیمارگونه مرد زندگیتان شدید این یک زنگ خطر جدی می باشد. مردان خسیس همیشه به این فکرند که چطور می‌توانند کمتر خرج کنند.
 • فمنیست ها و مرد سالارها: کسانی که به برتری جنسیتی معتقدند و رفتارهای آن ها نشات گرفته از این اعتقاد است؛ مناسب ازدواج نیستند. منظور افراط گرایی در این زمینه است.
 • زن و مرد پولکی: کسانی که تنها به خاطر پول و دارایی تان به شما نزدیک شده اند ممکن است به راحتی شما را ترک کنند. پس این که افراد ثروتمند برای انتخاب شریک زندگی شان وسواس به خرج می دهند، خیلی هم بی منطق نیست.
 • زن و مرد بد گمان: کسانی که مدام شما را کنترل می کنند و به رفتارهای شما بد گمانند. افراد شکاک، منطقی برای کارهایشان ندارند و تنها چیزی که تحویل شما می دهند یک مشت معذرت خواهی بیهوده است. پس بهتر است قید ازدواج با چنین کسانی را بزنید. کسانی که نسبت به هر حرکت همسرشان مشکوک هستند. تلفن ها و مکالمات همسرشان را زیر نظر دارند. از لباس و ظاهر منطقی همسرشان دائمأ ایراد می گیرند. و تعصبات غیر منطقی دارند.
 • کسی که تیپ و شخصیت ناهم خوان با شما دارد: این قصه که تیپ و قیافه بعد از مدتی عادی می شود، افسانه ای بیش نیست. زشتی چهره همسرتان، هیچ گاه برای شما عادی نخواهد شد. پس کسی را انتخاب کنید که بتوانید دوران پیری با او را متصور شوید. کسی را انتخاب کنید که بعدها به خاطره تیپ یا چهره اش به او سرکوفت نزنید.
 • افراد تحمیلی: افرادی که هیچ علاقه ای به آن ها ندارید و از طرف خانواده تحمیل می شوند. چنین ازدواجی برای هر دو طرف عذاب آور خواهد بود. شاید طرف مقابل شایستگی های زیادی داشته باشد و بتواند در یک ازدواج معقول خوشبخت شود پس به هیچ عنوان امکان خوشبختی را از او و خودتان دریغ نکنید.
 • منزوی های افراطی: افرادی که فاقد توانایی در برقراری ارتباط اجتماعی هستند. زندگی همان چند روز اول خوشی و خنده نیست. در آینده ی نزدیک، ارتباطات فامیلی آغاز خواهد شد و همسر منزوی شما اگر در برخورد با دیگران به مشکل بر بخورد، برایتان عذاب آور خواهد شد. مخصوصا برای خانم ها همسر منزوی و گوشه گیر ناراحت کننده خواهد بود. ناسلامتی با مجسمه که نمی خواهید ازدواج کنید. ۴ تا فامیلتان ۲ بار ببینند همسرتان همینطور بر و بر نگاهشان می کند و هیچ تلاشی برای صمیمی شدن از خودش نشان نمی دهد، سوژه خنده دستشان می آید.
 • کسی که استقلال مالی ندارد: ازدواج با چنین مردی به این معناست که برای کوچک ترین احتیاج زندگی تان باید دست تان را جلوی پدر همسرتان دراز کنید و مجبور باشید برای خرج هایی که می کنید به او توضیح دهید. این مرد قطعا استقلال زندگی اش را به دست دیگران خواهد داد پس هر اتفاقی را در این زندگی باید پیش بینی کنید. زندگی هزار جور خرج دارد و مرد باید دستش در جیب خودش باشد نه پدرش.
 • افراد خودشیفته و خود پسند: کسانی که از خود متشکرند، همیشه غیر قابل تحمل هستند. حتی اگر ایده آل ترین شرایط را برای ازدواج داشته باشند. افراد مغرور با افراد خودشیفته متفاوت هستند. افراد مغرور، جذاب و دوست داشتی اند. و پس از مدتی می توانند قابل معاشرت شوند اما خود شیفته ها به هیچ وجه قابل تحمل نیستند. مردان خودشیفته از همه چیز شما ایراد می گیرند، از لباسی که پوشیدید خوشش نمی‌آید و دوست ندارد خواهر یا مادرتان را ببیند. وارد رابطه شدن با چنین مردهایی، خیلی زود خسته‌تان خواهد کرد.
 • کسی که اختلاف فرهنگی، مذهبی و تحصیلی زیادی با شما دارد: چنین فردی اگر چه در ظاهر فرد مناسبی به نظر می رسد، اما در آینده و در فراز و نشیب های زندگی، ناسازگاری هایش آغاز خواهد شد. اختلاف سطح سواد، منزلت اجتماعی، اختلاف مالی همیشه دردسر ساز هستند. هنگام ازدواج حداقل ده سال آینده زندگی خود را با طرف مقابل متصور شوید.
 • کسی که خانواده اش مخالف ازدواجش با شماست: خانواده هایی که موافق ازدواج جوانان خود هستند، احتمال دارد که بعد از ازدواج با عروس و داماد خود به اختلاف بر بخورند ؛ چه برسد به خانواده ای که از همان آغاز مخالف ازدواج شما هستند. ریسک چنین ازدواجی را قبول نکنید.
 • اختلاف سنی فاحش: کسی که با شما اختلاف سنی فاحشی دارد، فرد مناسبی برای شما نخواهد بود؛ هرچند در آغاز انسان موجهی به نظر برسد. این اختلاف سنی می تواند از هر وجهی بررسی شود.
 • از روی ترحم: اگر شما هیچ میل و علاقه ای به طرف مقابل ندارید، صرفا از روی ترحم و دلسوزی با او ازدواج نکنید. چنین ازدواجی به هیچ عنوان عقلانی نیست. و بی شک، پس از چند سال دچار پشیمانی خواهید شد.
 • مردان هوس باز: دائمأ در پی دختران متعدد هستند و به هیچ یک از آن ها پایبند نیستند. این مردها معمولأ خیلی خوش سر و زبان هستند لباس های شیک می پوشند و ماشین های گران قیمت سوار می شوند. در اوایل آشنایی با پول خرج کردن و کادوهای گران قیمت دل دخترها را می ربایند ولی بعد از بدست آوردن آن ها یک دفعه همه چیز عوض می شود و به دنبال شکار دیگری می روند. این افراد عاشق عاشق‌شدن هستند نه دنبال تشکیل زندگی واقعی. آن ها برای جذب طرف مقابل، وعده های زیادی می‌دهند. معمولا اگر رابطه این مردان به ازدواج هم ختم شود، احساس رضایت در پی ندارد.
 • مردهای وسواسی: بیش از اندازه منظم و تمیز هستند. آن ها معمولأ بی احساس و خشک هستند و در زندگی سخت گیر و غیر قابل انعطاف می باشند.
 • مردان بیکاره و بیعار: هیچ هدفی در زندگی ندارند و در کار و تحصیل ناموفق می باشند.
 • مردهای افسرده و منفی باف: آن ها بد اخلاق و ترش رو هستند و دوست ندارند که با مردم معاشرت کنند.
 • مردهای زورگو: معمولأ بد اخلاق و افسرده هستند. اجازه حرف زدن و تصمیم گیری به همسرانشان را نمی دهند. در بحث ها با داد و بیداد راه انداختن همسرشان را به سکوت وادار می کنند. با زورگویی حق اظهار نظر را از همسرشان می گیرند. این گونه مردها مانع پیشرفت های تحصیلی و کاری همسرانشان می شوند.

در انتها می توان گفت که با با مراجعه به مراکز مشاوره و مشاوره قبل از ازدواج می توان افراد نامناسب برای ازدواج را تشخیص داد. و از یک ازدواج غلط پیشگیری به عمل آورد.

 

مرکز مشاوره فرمانیه: بلوار اندرزگو، ساختمان پارسیان، طبقه پنجم ، کلینیک روانشناسی و مشاوره خانواده
تلفن: ۲۲۳۲۱۰۵۲ -۰۲۱ ۸۴۹۰۹۴۴ – ۰۹۱۲

مرکز مشاوره صادقیه: فلکه دوم صادقیه، خیابان ستارخان، کلینیک روانشناسی و مشاوره ندای آرامش
تلفن: ۸۴۹۰۹۴۴ -۰۹۱۲ ۲۲۳۲۱۰۵۲ – ۰۲۱

افراد نامناسب برای ازدواج
۵ (۱۰۰%) ۶ رای s
اشتراک گذاری این مطلب در شبکه های اجتماعی:

درباره‌ی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.