خانه / مشاوره قبل از ازدواج | مشاوره پیش از ازدواج / کدام سبک از ازدواج بهتر است ازدواج سنتی یا مدرن؟

کدام سبک از ازدواج بهتر است ازدواج سنتی یا مدرن؟

ازدواج سنتی یا مدرن ؟ تازگی ها ازدواج را به دو دسته تقسیم می کنند. ازدواج سنتی و ازدواج غیرسنتی. این دسته بندی مفاهیمی مانند عشق، دوست داشتن و خوشبختی را در ردیف ازدواج غیرسنتی قرار می دهند در حالی که در پسِ واژه ازدواج سنتی و خانوادگی، زور و اجبار و بی محبتی و سردی عاطفی به ذهن افراد خطور می کند.

ازدواج سنتی و ازدواج مدرن

کدام سبک از ازدواج بهتر است ازدواج سنتی یا مدرن؟

بعضی ها به ازدواج های سنتی اعتقاد دارند و تنها راه رسیدن به سعادت را در این مسیر می دانند و برخی دیگر با آوردن مثال های گوناگون از شکست های ازدواج سنتی به سمت ازدواج سنتی رفته و آن را مامن امنی برای خود می پندارند.

کشور ما در حال گذار از یک جامعه سنتی به صنعتی و مدرن می باشد که منجر به تغییراتی می شود که مواجهه با آن اجتناب ناپذیر خواهد بود. از جمله می توان به مجموعه ای از دگرگونی ها در سبک زندگی فردی و اجتماعی و بعنوان نمونه، تغییر در نگرش خانواده ها و جوانان راجع به سبک ازدواج، اشاره نمود. در حالی که جوانان گذشته، با گزینه های معدودی از شیوه های ازدواج روبرو بودند و همان روال سنتی را در پیش می گرفتند، جوانان امروز با گزینه های متعدد و متفاوتی روبرو هستند. لذا دائما از خود یا از متخصصین می پرسند که کدام روش بهتر است.

قبل از موضع گیری باید هر کدام از ازدواج ها را بررسی کرده و نقاط قوت و ضعف آن را بشناسیم تا در نهایت براساس عقل نتیجه بگیریم که ازدواج سنتی بهتر است یا ازدواج غیر سنتی.

هیچ کدام از روش های سنتی و مدرن روش کاملی نیستند و بهترین و مطمئن ترین روش راه میانی آن هاست. در این حالت فرد باید تحت نظارت خانواده ها با فرد مقابل آشنا شده و با مدیریت روابط سعی در کنترل احساسات و عواطف خود نموده و وابستگی عاطفی را تا دوران نامزدی و بعد از آن به تعویق بیندازند تا با فرد مقابل آشنا شده و در مورد ازدواج با او تصمیم بگیرد.

ازدواج سنتی

ازدواج درگذشته به صورت سنتی بین افراد برقرار می شد و در آن خانواده شخص پس از انتخاب دختری که او را مناسب خانواده و پسر خود می دیدند، پس از خواستگاری وی را به عقد ازدواج پسر خود درمی آوردند. در این ازدواج ها دختر و پسر شناختی از هم نداشته و تا قبل از ازدواج از خصوصیات و رفتارهای درونی و شخصی فرد مورد نظرشان بی خبر بودند.

حتما بخوانید: ۹ سوال اساسی برای خواستگاری

به طور سنتی، خانواده ها برای ازدواج فرزندان خود نکاتی را در نظر می گرفتند و هنوز هم در نظر می گیرند. این نکات، حاصل تجربه های خاص خود، یا تعالیم فرهنگی و اجتماعی بوده است. هر خانواده، اصول و قوانین ویژه ای برای خود دارد و تلاش می کند طبق این اصول اقدام کند. وقتی یکی از پسرها آمادگی خود را برای ازدواج اعلام می کند، به طور سنتی، بزرگترها با هم گفتگو می کنند. در مرحله اول، از طریق پرس و جو، دختر خانم هایی را برای ازدواج انتخاب می کنند، در مورد آن ها و خانواده هایشان تحقیق و بررسی می کنند و بعد، بر اساس اصول و قوانین خانواده، یک نفر را بر می گزینند و این گزینش، معمولاً با نظر خواهی از بزرگ ترها صورت می گیرد.

فرآیند سنتی ازدواج، معمولاً با خواستگاری رسمی و خانوادگی شروع می شود. خانواده ها همدیگر را می سنجند تا ببینند آیا مطابق با اصول و هنجارهای هم هستند یا نه. در صورتی که تطابق وجود داشت، از دختر و پسر هم نظر خواهی می کنند و اگر این دو به ازدواج رضایت دادند، بقیه مراحل اجرا می شود. حتی هنوز هم در برخی از ازدواج های سنتی در همان شب خواستگاری مراسم عقد کنان انجام می شود ولی شکل امروزی تر آن، این است که خانواده ها به دختر و پسر فرصت می دهند تا همدیگر را بیشتر بشناسند و در طی چند جلسه گفتگو، تصمیم بگیرند. در ازدواج سنتی فرد پس از خواستگاری رسمی اولیه، شرعا می تواند برای شناخت طرف مقابل ده ها جلسه معارفه رسمی و غیرگناه آلود در درون یا بیرون منزل داشته باشد و تحت اشراف والدین این امر خطیر را به نحو خداپسندانه به انجام رساند.

ازدواج غیر سنتی (مدرن)

امروزه جوانان و خانواده ها با شکل متفاوتی از ازدواج روبرو هستند که به آن ازدواج غیر سنتی گفته می شود. منظور ازدواجی است که متفاوت با رسوم خانوادگی و فرهنگی انجام می شود. مثلا دختر و پسری با همدیگر َآشنا شده، قرار ازدواج می گذارند. مدتی را برای شناخت همدیگر صرف می کنند و بعد از این که تصمیم نهایی را گرفتند، خانواده هایشان را در جریان قرار می دهند.

یک شکل دیگر هم وجود دارد که دختر و پسری بدون هیچگونه قصدی برای ازدواج وارد یک رابطه عاطفی می شوند، شدیدا به همدیگر علاقمند و وابسته شده و بعد تصمیم به ازدواج می گیرند. در برخی موارد این دو اصلا آماده ازدواج نیستند اما به خاطر وابستگی ایجاد شده، ازدواج را اجتناب ناپذیر می بینند.

در شکل دیگر، دختر و پسری وارد رابطه عاطفی و بعضا جنسی شده و بعد از مدتی به دلیل احساس تعهد و مسئولیتی که نسبت به طرف مقابل ایجاد می شود، تن به ازدواج می دهند. بدون این که آماده ازدواج باشند و حتی بدون این که واقعا یکدیگر را برای ازدواج انتخاب کرده باشند.

در ازدواج هایی از این قبیل، تقریبا در اکثر موارد، زمانی که خانواده ها متوجه قصد ازدواج فرزندشان می شوند و به ویژه وقتی که متوجه می شوند که او از مدت ها قبل همسر خود را انتخاب کرده است، اصلا واکنش خوبی نشان نمی دهند. این خبر می تواند خانواده را شوکه کند و آن ها را مدتی در شوک و نگرانی شدید نگه دارد. به ویژه وقتی که پافشاری فرزندشان را می بینند این بحران شدید تر می شود. اما در اکثر موارد، این جوان عاشق و مصمم است که ظاهرا پیروز میدان است و خواسته اش را به کرسی می نشاند. بی آن که بداند که آیا تصمیم درستی گرفته است، یا خیر؟

در ازدواج مدرن فرد، رابطه را به قصد ازدواج ولی بدون هیچ تعهد واقعی آغاز می کند و فقط در موارد اندکی آن را با تعهد ازدواج رسمی به پایان می برد، در حالی که در ازدواج سنتی از همان ابتدا فرد تعهد خودش را با خواستگاری رسمی نشان می دهد. در ازدواج، بحث شناخت طرف مقابل بسیار اهمیت دارد. در ازدواج‌های مدرن طرفین خودشان تصمیم می‌گیرند و خانواده‌ها در این امر مهم نقش چندانی ندارد.

آشنایی در این موارد اغلب در محیط‌های تحصیلی، شغلی و حتی مجازی رخ می‌دهد و بعد از آشنایی خانواده‌ها در جریان قرار می‌گیرند که تقدم و تاخر جابجا شده است. در ازدواج مدرن دو طرف به هم حق می دهند که تعریف جدیدی از زندگی مشترک داشته باشند. آن ها نمی خواهند فقط به پای هم پیر شوند. آن ها می خواهند برای زندگیشان یک حامی فکری و عاطفی پیدا کنند و همه چیز حتی مسایل اقتصادی و جنسی با توافق دو طرف است

ازدواج سنتی یا مدرن ؟

کدام سبک از ازدواج بهتر است ازدواج سنتی یا مدرن؟

هنوز هم، ازدواج سنتی در مقایسه با ازدواج های مدرن، به لحاظ توجه به هنجارها و قوانین خانواده ها، ازدواج با ثبات و امن تری به حساب می آید؛ اما در این گونه ازدواج ها به برخی از ویژگی های فردی دو طرف ازدواج، توجهی نمی شود. به عنوان مثال، ابعاد عاطفی، جنسی، ویژگی های شخصیتی و سبک های رفتاری فرد کمتر مورد توجه قرار می گیرد. شاید به این دلیل که این ویژگی ها برعکس خصائص جسمانی، خانوادگی و سطح اجتماعی فرد مقابل، کمتر ملموس است. در ازدواج های خیلی سنتی، معمولاً خانواده ها تمایلی به صبر کردن ندارند. معمولاً خیلی عجله می کنند که کار را به پایان برسانند.

حتما بخوانید: معیارهای ازدواج موفق

البته، آنچه در مورد ازدواج های سنتی گفته شد، به معنای این نیست که در ازدواج های غیر سنتی یا مدرن، که احتمالاً بدون توجه کامل به معیارها و اصول خانوادگی انجام می شود (مانند ازدواج هایی که با روابط عاشقانه شروع شده و با وجود مخالفت خانواده ها انجام می گیرد)، نیازهای عاطفی، جنسی، و …. زوج ها بر آورده می شود. خیلی از این گونه ازدواج ها، بیشتر به دلیل کشش های شدید عاطفی و جنسی صورت می گیرد و به دیگر شباهت ها کمتر توجه می شود.

تفاوت ازدواج های مدرن و سنتی؟

ازدواج های سنتی به این دلیل ناکارآمد و اشتباه است که دختر و پسر محبت چندانی نسبت به هم پیدا نمی‌کنند، در صورتی که یکی از عوامل مؤثر برای ازدواج موفق، عشق، صمیمیت و اظهار علاقه شدید دختر به پسر و پسر به دختر است اما در ازدواج‌های سنتی مرسوم، پسر علی رغم این که دختر هم کفو خود را هنوز پیدا نکرده است، دست آخر به دلیل فشارهایی که از طرف اجتماع و محیط و حتی فشارهای روحی روانی به او وارد می‌شود، مجبور می‌شود با دختری ازدواج کند که هیچ علاقه اولیه‌ای به او ندارد، معلوم هم نیست در آینده چنین علاقه‌ای بین ‌شان ایجاد شود یا نه! که این یک ریسک بزرگ و خطری جدی برای ازدواج است.

اما در ازدواج‌های مدرن و امروزی، دختر و پسر در محیط های مختلف با هم آشنا می‌شوند، با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند، رفتار یکدیگر را زیر نظر دارند و بالاخره در در مدتی که با هم در ارتباط هستند یک شناخت اولیه از یکدیگر پیدا می‌کنند و بر اساس همین شناخت‌ها و روابط است که دو نفر ممکن است نسبت به هم علاقه‌مند ‌شوند. البته نه علاقه شدید و افراطی، علاقه‌ای که زمینه ای می‌شود برای تحقیق، بررسی، و شروع برای مقدمات خواستگار. پس از این که پسر به همراه خانواده به خواستگاری دختر می‌رود، تحقیقات گسترده زیر نظر خانواده ها ادامه پیدا می‌کند، در نهایت دو طرف به این نتیجه می رسند که انتخاب درستی کرده‌اند و یا نه. در صورتی که هم کفو هم باشند، هر دو تصمیم به ازدواج می‌گیرند، و قطعاً چنین ازدواجی که با علاقه شروع شده استحکام بیشتری نسبت به ازدواج سنتی‌ای دارد که دو نفر بدون علاقه با هم ازدواج می‌کنند.

مزایا و معایب ازدواج سنتی:

در ازدواج سنتی، والدین فردی را برای همسری فرزندشان در نظر می‌گیرند. مزیت این کار این است که آن ها با بحران هیجانی که از آن به‌عنوان عشق یاد می‌کنیم، درگیر نیستند و براساس عقل، منطق و معیارهایی که مدنظرشان است، فرد را انتخاب می‌کنند. بنابراین احتمال چیره شدن هیجان، علاقه و… بر منطق وجود ندارد، اما به‌دلیل انتخاب عقلانی و کاملاً وابسته به منطق والدین، خالی بودن کامل جای عشق و علاقه بین پسر و دختری که برای ازدواج با هم در نظر گرفته می‌شوند می‌تواند نقطه ضعف این نوع ازدواج‌ها باشد.

به هر حال دو نفر برای شروع زندگی مشترک باید میزانی از علاقه را نسبت به هم داشته باشند. ضمن این‌که فاصله‌ای بین نسل‌ها وجود دارد که با پیشرفت جامعه افزایش یافته و امروز اختلاف نظر والدین و فرزندان بسیار بیشتر از ۵۰-۴۰ سال پیش است. بنابراین بسیار طبیعی است که برخی معیارها و ارزش‌هایی که والدین برای انتخاب همسر در نظر دارند، با فرزندانشان متفاوت باشد و همین اختلاف نسل‌ها و تفاوت در الگوهای دو نسل، می‌تواند باعث بروز برخی مشکلات داخل خانواده شود.

مزایا و معایب ازدواج مدرن:

ازدواج‌های امروزی معمولاً به این ترتیب است که پسرها و دخترها در دانشگاه، کلاس‌ها، محل کار و… با هم آشنا می‌شوند و بعد خانواده‌های خود را در جریان امر قرار می‌دهند. مزیتش نسبت به ازدواج سنتی این است که دو طرف شناختی نسبی نسبت به هم پیدا کرده‌ و تا حدودی با هم آشنا شده‌اند، بنابراین علاقه‌ای نسبی هم بینشان ایجاد شده و مثل زن و شوهر‌های قدیمی، تازه سر سفره عقد یکدیگر را نمی‌بینند. با این حال، نقطه ضعف احتمالی آن ها، ‌کمرنگ شدن و گاهی به کل، پاک شدن منطقی است که در ازدواج‌های سنتی وجود داشته است.

منظور این نیست که همه ازدواج‌های امروزی بی‌منطق و صرفاً براساس احساس است، اما همین که دو طرف تحت تأثیر فضای هیجانی و احساسی تصمیم به ازدواج می‌گیرند، هیچ بعید نیست که جای منطق در این نوع ازدواج‌ها خالی باشد.

معمولاً در این نوع ازدواج‌ها والدین تفاوت‌ها و مشکلاتی را می‌بینند که کاملاً براساس منطق و عقل است اما بیان کردن این موارد برای فرزندشان که عاشق است، فایده زیادی ندارد، چرا که جوان‌های امروزی معمولاً طرز تفکر والدین خود را نمی‌پذیرند و مشکلاتی که آن ها امروز پیش‌بینی می‌کنند، اصلاً قبول نمی‌کنند. و بحث و جدلی در خانواده راه می‌اندازند. یکی از اشکالات ازدواج به سبک مدرن در این بوده که در بسیاری از مواقع پسر و دختر از دید احساسی به مسئله نگاه کرده و بدون داشتن آگاهی تن به ازدواج می‌دهند. اشکال ازدواج هاى مدرن در این است که در بسیارى از مواقع پسر و دختر از دید احساسى به مسأله نگاه مى کنند و بدون داشتن آگاهى تن به این ازدواج ها مى دهند و مشکلات آن ها پس از شروع زندگى مشترک در زیر یک سقف، مشخص شده و بروز مى کند.

ازدواج سنتی بهتر است یا مدرن

در جامعه امروزی کشور ما ازدواج سنتی همچنان وجود دارد و می‌توان گفت مدرنیته به نوعی با آن درآمیخته است؛ نه می‌توان ادعا کرد ازدواج سنتی به‌طور کامل از بین رفته و نه می‌توان منکر ازدواج‌های مدرن شد.

تلفیقی از هر دو ازدواج در جامعه وجود دارد. چه بسا بحث سنتی ازدواج در برخی خانواده‌ها بیشتر است و در برخی اقشار هم بعد مدرنیته در شیوه زندگی و نوع ازدواجشان پررنگ‌تر است.

هر دو نوع ازدواج‌ معایب و مزایایی دارند و بنابراین نمی‌توان گفت ازدواج سنتی بهتر است یا ازدواج مدرن. با این حال، خوب است افراد به هر سبکی که قرار است ازدواج کنند، مراحل آشنایی را به گونه‌ای پیش ببرند که معایب آن شیوه ازدواج پوشش داده شود و عشق و علاقه همراه با عقل و منطق بررسی شود.

بهترین شکل انتخاب همسر در جامعه فعلی، آموزش دادن به جوانان از سنین سال های پایانی دبیرستان و ابتدای دانشگاه است و بعد از آن، باید در چارچوب عرف و شرع، خانواده ها اجازه دهند دختر و پسر مدتی با همدیگر مراوده داشته باشند و پس از آن هم مشاوره قبل، حین و بعد از ازدواج صورت گیرد.

با توجه به شرایط موجود دیگر نمى شود کاملاً به ازدواج هاى سنتى بازگشت ولى ازسوى دیگر هم نمى شود کاملاً آن را نادیده گرفت. باید به جوانان فرصت داد با همسر آینده خود و یا کسى که او را براى همسرى در نظر گرفته اند، صحبت کنند و در عین حال نیز از راهنمایى ها و ویژگى هایى که براى تشکیل یک خانواده لازم است آنان را آگاه کرد.

در حقیقت اگر خواهان ازدواج غیرسنتى هستیم، باید مقدارى نقش خانواده را در این موضوع لحاظ کنیم و والدین باید کمک لازم را دراین زمینه به فرزند خودداشته باشند. تشخیص این که کدام یک از این ازدواج ها بهتر است ازدواج سنتی یا مدرن، کار ساده ای نیست. در واقع باید شرایط فردی و خانوادگی خود را بسنجید.

مرکز مشاوره فرمانیه: بلوار اندرزگو، ساختمان پارسیان، طبقه پنجم ، کلینیک روانشناسی و مشاوره خانواده
تلفن:  ۲۲۳۲۱۰۵۲ -۰۲۱       ۸۴۹۰۹۴۴ – ۰۹۱۲

مرکز مشاوره صادقیه: فلکه دوم صادقیه، خیابان ستارخان، کلینیک روانشناسی و مشاوره ندای آرامش
تلفن:  ۸۴۹۰۹۴۴ -۰۹۱۲       ۲۲۳۲۱۰۵۲ – ۰۲۱

کدام سبک از ازدواج بهتر است ازدواج سنتی یا مدرن؟
۵ (۱۰۰%) ۱ رای
اشتراک گذاری این مطلب در شبکه های اجتماعی:

درباره‌ی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.