ازدواج کردن با افراد افسرده

ازدواج با فرد افسرده موضوعی است که باید در آن حتما قبل از ازدواج همه شرایط سنجیده شود و بعد تصمیم گرفته شود.

فرد افسرده       

ازدواج کردن با افراد افسرده

فرد افسرده یک شخصیت غم زده و افسرده (Depressive Personality) است یعنی فردی همواره غم زده و افسرده است. زندگی مشترک با فرد غم زده، زندگی فاقد شادی و نشاط خواهد بود. تجربه بالینی ما نشان می دهد که فرد غم زده دارای طیف هیجانی محدودی است. هنگامی که از او سوال شود در حال حاضر چه احساسی دارد و در دنیای درون خود چه چیزی را تجربه می کند؟ به سختی می تواند به چنین پرسشی پاسخ دهد و یا اگر از او بپرسید چه چیزی او را خوشحال می سازد؟ به نظر می رسد که نمی تواند به سادگی پاسخی به شما بدهد. همچنین اگر از او بخواهید بیست فعالیتی که او را خوشحال می کند، بر روی کاغذ فهرست کند، گویا از او خواسته اید که با پای شکسته در دوی ماراتون شرکت کند. او نه تنها دارای طیف محدودی از عواطف و احساسات است به جز احساس غم و اندوه بلکه ابراز عواطف و احساساتش نیز برای او کار دشواری است. چنین فرد بی نشاط و غم زده ای عمیقا احساس بی ارزشی می کند. محبوب غم زده نسبت به خودش احساس یاس دارد و همین احساس را به دیگر افراد، محیط اطراف و آینده ای که در پیش است، فرافکن می سازد. این احساس یاس فراگیر مانع از آن می شود که او بتواند از لحظات زندگی خود هرچند اندک، لذت ببرد.

حتما بخوانید: ازدواج با فرد دون ژوان

ازدواج با فرد دارای افسردگی

ازدواج با فرد افسرده

افسردگی از شایع ترین اختلالات روانپزشکی است که سلامت روان جامعه را تهدید می کند. اما، نکته ای که بیش از پیش می بایست به آن توجه داشت، شناخت علائم افسردگی و درمان آن است.

افسردگی که امروزه از آن به عنوان سرماخوردگی روانی نیز یاد می شود، موانع چندانی در زندگی پدید نمی آورد. یک فرد افسرده خلق پایینی دارد که با مصرف دارو یا تغییر بعضی شرایط می توان آن را درمان کرد.  در مورد ازدواج با فرد افسرده می توان گفت این گروه از افراد می توانند ازدواج کنند ولی باید نوع بیماری، شدت آن و مدت زمان ابتلا مشخص شود. بنابراین قبل ازدواج با فرد افسرده حتما باید همه شرایط بررسی شوند و زوج در مورد این موضوع آگاهی داشته باشند که بیماری های روان شناختی ممکن است از طریق ارث به فرزندان منتقل شود.

اختلال های روانی افراد در جلسه های مشاوره قبل ازدواج به راحتی قابل شناسایی است. روان شناس هرگز از لحاظ قانونی، شرعی، اخلاقی و روان شناختی نمی تواند کسی را از ازدواج منع کند و تنها کاری که انجام می دهد آگاهی دادن به طرفین است تا مشکل ها را بشناسند و در مسیری درست گام بردارند. حتی گاهی افراد مشکل های شخصیتی پنهان دارند و تست های روان شناختی این مشکل ها را نشان می دهد.

افسردگی شدید دارای پیامدهایی است که می تواند زندگی مشترک را نیز تحت تاثیر قرار دهد. فرد افسرده علاوه بر این که از نشاط و امید بهره چندانی ندارد، ممکن است آستانه تحمل پائین و تحریک پذیری بالایی داشته باشد و همین امر باعث می شود که در قبال اختلافات سطحی شکننده باشد به نحوی که ضریب سازگاری و تحمل او به شدت کاهش می یابد. ضمن این که فرد افسرده ممکن است در تعامل با همسر یا اطرافیان گرفتار عصبانیت و پرخاش شود.

بنابراین بهتر است ازدواج با چنین فردی بعد از رسیدن به سطح مطلوبی از درمان باشد. به تعبیر دیگر لازم است درمان قبل از ازدواج محقق شود و نه این که به بعد از ازدواج موکول شود.

شخصیت غم زده یا افسرده چگونه شکل می گیرد؟

در این وضعیت با فردی همیشه غمگین، در خود فرو رفته، منفی باف، و بدبین روبرو هستیم. شاید باور نکنید چنین فردی آنقدر به افسردگی ضعیف و مزمن خود عادت کرده است که آن را چیز عجیبی نمی داند و علائم آن برایش ناخوشایند و آزاردهنده نیست. به عبارت دیگر او خودش را همانطور که هست پذیرفته است و با خوی افسرده خود عنادی ندارد. غالب افرادی که دچار افسردگی می شوند، خویشاوندان درجه یک آن ها (والدین، خواهران و برادران) دچار اختلال خلقی (افسردگی شدید و اختلال دو قطبی) بوده اند. بر اساس این شواهد می توان نتیجه گرفته که یک پیش زمینه نیرومند ژنتیکی در شکل گیری شخصیت افسرده نقشی اساسی ایفا می کند. 

با وجود این علاوه بر عامل ژنتیکی، والدین می توانند در ایجاد خوی افسرده در فرزندان خود نقش مهمی داشته باشند. بسیار مشکل است که یک کودک تحت سرپرستی والد یا والدینی افسرده رشد یافته باشد و از تاثیر نگاه بدبینانه آن ها نسبت به خودش، دیگران و جهان خارج در امان بماند. نتایج یک تحقیق برجسته درباره دوران اولیه رشد، نشان می دهد که حتی یک نوزاد نیز می تواند علائم اندوه و افسردگی را در چهره والدین خود مورد شناسایی قرار دهد. نوزادان نگاه خود را از چهره های افسرده بر می گردانند و به سوی افرادی که چهره شاد و بشاشی دارند، متوجه می سازند. اگر کودکی فقط با والد یا والدینی که دارای خلق افسرده هستند ارتباط داشته باشد، بی تردید نمی تواند دیگر الگوهای هیجانی از جمله شادی و نشاط را فرا گیرد. در واقع الگوی هیجانی فاقد نشاط و شادی والدین، جذب شخصیت کودک می گردد.

در نهایت باید ذکر کرد شواهد نشان می دهد که افراد بزرگسال مبتلا به شخصیت افسرده از آمادگی بالایی برای ابتلا به افسردگی شدید برخوردار هستند که در این صورت گفته می شود که فرد به افسردگی مضاعف مبتلا شده و در کنار روان درمانی نیاز به دارو درمانی نیز دارد.

تفکر فرد افسرده

حتما با افرادی برخورد داشته اید که به «همه چیز» و «همه کس» شک دارند و همه را دشمن خود می پندارند. در این صورت می توان گفت: قاعده ای غیر منطقی بر تفکر او حاکم است که با آن، وقایع بیرونی را تفسیر می کند. بر این اساس، هرگاه فردی به سمت او برود مثلاً با خود می گوید: قصد ربودن پول هایم را دارد. آنچه در ارتباط با فرد افسرده می توان گفت این است که او گرفتار چنین قواعدی است.

حتما بخوانید: افراد نامناسب برای ازدواج

نشانه های مهم افسردگی

بارزترین و معمولی ترین نشانه افسردگی، احساس غم و اندوه است؛ یعنی احساس بدبینی و ناامیدی، احساس تنهایی و بی تفاوتی و عدم علاقه. افراد افسرده غالبا فکر می کنند چیز بسیار مهمی را از دست داده اند؛ در حالی که در واقع چنین نیست. فرد افسرده، خود را آدمی شکست خورده و بازنده می داند و فکر می کند همیشه بازنده خواهد بود و به این دلیل، آدم بی ارزشی است و شاید لیاقت زنده ماندن را نداشته باشد و حتی ممکن است سعی کند خود را از بین ببرد. «آنان معمولاً به جای جنبه های خوب و مثبت، جنبه های منفی اشیا را می بینند و امتحان هم نمی کنند تا معلوم شود در تعبیر و تفسیر حوادث دچار اشتباه شده اند.

اگر شما دچار افسردگی باشید بسیاری از احساس های منفی و بد شما از اشتباه در تفکر و برداشتتان ناشی می شوند. که به شیوه قضاوت شما مربوط می شوند. پس خلاصه آن که، فرد افسرده فردی است با نگرش منفی نسبت به خود، محیط و آینده. فرد افسرده، با نوعی پیش فرض بدبینانه حتی حوادث و وقایع خوب و شیرین را هم تلخ و ناگوار تفسیر می کند، بی آن که از این عملکرد خود کاملاً آگاه باشد. به عنوان مثال، اگر در مجلسی حضور یابد و کسی با او صحبت نکند فورا این فکر به ذهن او می رسد که همه به او بی توجه اند و کسی او را دوست ندارد و برای دیگران بی ارزش است. و حالت غمگینی و افسردگی به او دست می دهد؛ در حالی که بنا به دلایل مختلف، ممکن است آنان کاری مهم تر داشته باشند. هیچ یک از ما انتظار ندارد که با عینک دودی در شب تاریک، گل ها را زیبا ببیند. دیگر افکاری که افراد افسرده دارند به طور مثال: «دیگران باید مرا دوست داشته باشند»، «من باید قادر به انجام دادن هر چیزی باشم»، «درخواست کمک از دیگران یعنی ضعف». 

بیماری افسردگی

علائم اصلی افسردگی، احساس غمگینی همیشگی و عدم علاقه به انجام اموری است که فرد قبل از این به راحتی انجام می‌داده است. در صورتی که این علائم بیش از دو هفته طول بکشد و در عملکرد روزانه فرد اختلال ایجاد کند، به آن بیماری افسردگی اساسی اطلاق می‌شود. 

ویژگی های فرد افسرده:

قبل از ازدواج با فرد افسرده باید ویژگی های یک فرد افسرده را دانست. و بعد تصمیم گیری کرد.

 1. رفتارهایی اندوهبار، ناشاد، غم انگیز و احساس غمگینی همیشگی دارد.
 2. فاقد عزت نفس است و احساس می کند که فردی بی کفایت و بی ارزش است.
 3. سطح انرژی پایینی دارد.
 4. احساس ناامیدی می کند.
 5. اشتهایش کاهش یا افزایش می یابد.
 6. احساس اضطراب و بی‌قراری دارد.
 7. قدرت تصمیم‌گیری اش کم می شود.
 8. نگرش منفی نسبت به خودش دارد و خودش را به شدت سرزنش می کند.
 9. میزان خوابش افزایش می یابد.
 10.  تمایل به خودخوری و غصه خوردن دارد.
 11. تحریک‌پذیری است و زود از کوره در می رود.
 12.  نسبت به دیگران از جمله شما نگرش منفی، انتقادی و سرزنش گر دارد.
 13. تمرکزش کاهش می ابد.
 14.  تقریبا نسبت به همه چیز بدبین است.
 15.  تمایل به احساس گناه و احساس پشیمانی دارد.
 16. افکار خودکشی و آسیب به خود دارد.

چنین فردی کم تفریح می کند و احتمال کمی وجود دارد که شما بتوانید او را از دنیای اندوهبارش بیرون بیاورید.

ازدواج با فرد افسرده

ازدواج کردن با افراد افسرده

افراد غم زده مبتلا به افسردگی ملایم و مزمن هستند. آن ها از عزت نفس پایینی برخوردار بوده و همواره در هاله ای از غم و اندوه به سر می برد. آن ها همواره با دیدی انتقادی نسبت به خود، جهان و دیگران از جمله شما و آینده نگاه می کنند.

اگر شما با چنین فردی وارد رابطه عاطفی شوید یا با او ازدواج کنید، به طور حتم مقدار زیادی از وقت و انرژی شما صرف شاد کردن و رهایی او از بند غم و اندوه خواهد شد. غالبا افراد مبتلا به افسردگی بر روحیه شریک زندگی خود تاثیر منفی گذاشته و در نهایت روحیه افسرده خود را به آن ها سرایت خواهد داد.

تحقیقات نشان می دهد که اگر شخصی بیش از حد افسرده، کمرو، مضطرب، متخاصم، تکانشی یعنی کسی که بدون فکر کردن عمل می کند و یا در برابر فشارهای روحی آسیب پذیر باشد، برای ازدواج شخص مناسبی به نظر نمی رسد، ضمن این که در چنین مواردی این فرد باید روان درمانی شود.

حتما بخوانید: ازدواج با فرد دارای اختلال شخصیت

مرکز مشاوره فرمانیه: بلوار اندرزگو، ساختمان پارسیان، طبقه پنجم ، کلینیک روانشناسی و مشاوره خانواده
تلفن:  ۲۲۳۲۱۰۵۲ -۰۲۱       ۸۴۹۰۹۴۴ – ۰۹۱۲

مرکز مشاوره صادقیه: فلکه دوم صادقیه، خیابان ستارخان، کلینیک روانشناسی و مشاوره ندای آرامش
تلفن:  ۸۴۹۰۹۴۴ -۰۹۱۲       ۲۲۳۲۱۰۵۲ – ۰۲۱

ازدواج کردن با افراد افسرده
۵ (۱۰۰%) ۴ رای s
اشتراک گذاری این مطلب در شبکه های اجتماعی:

درباره‌ی کلینیک روانشناسی و مرکز مشاوره ازدواج ، خانواده و سلامت جنسی

جامع ترین و تخصصی ترین مرکز مشاوره ازدواج و خانواده. مرکز مشاوره فرمانیه: بلوار اندرزگو، ساختمان پارسیان، طبقه پنجم ، کلینیک روانشناسی و مشاوره خانواده مرکز مشاوره صادقیه: فلکه دوم صادقیه، خیابان ستارخان، خیابان شهدای صادقیه، کلینیک ندای آرامش تلفن: 8490944 -0912 ***** 22321052 - 021

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.