خانه / مقالات روانشناسی و مشاوره / اختلال شخصیت چیست؟

اختلال شخصیت چیست؟

در این مقاله به برسی اختلالات شخصیت پرداخته می شود.
 • اختلال شخصیت چیست؟
 • چگونگی تشخیص اختلالات شخصیت؟
 • انواع اختلالات شخصیت
 • درمان اختلالات شخصیت
 • ازدواج با افراد دارای اختلال شخصیت

اختلال شخصیت چیست؟

تمامی ما دارای شخصیت هستیم. در تعریف شخصیت (Personality) در بین نظریه پردازان روانشناسی اتفاق نظر وجود ندارد و هر کدام بنا به ویژگی های مطالعاتی و علمی خود ، تعریفی ار ارایه کرده اند. اما در واقع می توانیم شخصیت را ویژگی های نسبتاً پایداری در افراد بنامیم که با بررسی آنها می توانیم به ویژگی های رفتاری، هیجانی، و فکری آنها پی برد.

ویژگی های نسبتاً پایدار به چه معناست؟

ویژگی های نسبتا پایدار یعنی آنکه چهارچوب کلی فرد همواره ثابت می ماند . البته در صورت مداومت به درمان و یا بررسی های تخصصی تا میزان زیادی می توان آن را تغییر داد اما همواره چهار چوب اصلی حفظ می شود. برای نمونه شما می توانید یک خانه قدیمی را در مرکز شهر تهران به طور کامل بازسازی کنید. به نوعی که این خانه دیگر خانه قبلی نباشد. اما باز هم این خانه در همان کوچه و خیابان قرار دارد. البته شکی نیست که ارزش متفاوتی خواهد داشت و زندگی کردن در یک خانه سالم، ایمن و بازسازی شده بسیار متفاوت با خانه اول خواهد بود.

اهمیت شناسایی اختلالات شخصیت در چیست ؟

شناسایی اختلالات شخصیت بسیار حائز اهمیت است. افرادی که دارای اختلالات شخصیت هستند در زندگی خود، مشکلات مداومی ممکن است داشته باشند.این افراد در روابط خود دارای مشکلات جدی و میان فردی هستند. همچنین ازدواج و یا داشتن رابطه با افراد دارای اختلال شخصیت، غالباً سرانجام خوبی ندارد. یکی از علل اصرار متخصصان و روانشناسان برای جدی گرفتن مشاوره های پیش از ازدواج، موضوع اختلالات شخصیت می باشد. لازم است سلامت روان دو نفر پیش از ازدواج و جدی تر شدن امور زندگی، در چندین جلسه توسط متخصصان بررسی شود.

همچنین افراد دارای اختلال شخصیت در مواقعی ممکن است اسیب های ماندگاری را به خود و یا دیگران بزنند. در روابط خود غالباً تخریب گر و فریبنده هستند و در کار خود در سیستم ممکن است اختلالاتی را ایجاد کنند.

همچنین در نظر داشته باشید تشخیص زودهنگام اختلال شخصیت، از بسیاری از مشکلات اینده پیشگیری می کند.

آیا من فردی سالم هستم یا اختلال شخصیت دارم؟

پاسخ به این سوال چندان ساده نیست. دلیل این موضوع آن است که حتی افرادی که دچار اختلال شخصیت هستند نیز در بسیاری از مواقع به آن واقف نیستند. همانگونه که در بدن خود ممکن است دچار بیماری ها و یا نابه سامانی هایی شویم اما تا مدت ها متوجه بیماری خود نباشیم، در مورد بیماری ها و ناراحتی های روانی نیز این موضوع صادق است. بسیاری از افراد از مشکلات شخصیتی عمیق و مشکل ساز خود آگاه نیستند .

برای پاسخ دقیق به این سوال لازم است تا تمامی شرایط توسط یک روانشناس بررسی شود. روانشناس با توجه به افکار و هیجانات فرد، و همینطور عملکردهای او می تواند تشخیص درست و دقیقی در این مورد داشته باشد.

همچنین در مواقعی می توان از تست های شخصیتی نیز استفاده کرد. نکته مهم و حائز اهمیت این است که تست های روانشناسی بدون بررسی حضوری و ارزیابی مستقیم فاقد ارزش و اعتبار هستند و نمی توانند نشان دهنده مشکلات فردی به طور صحیح باشند. برخی از این تست ها که امروزه رایج است شامل تست طرحواره یانگ فرم بلند، تست MMPI، تست میلون و … می باشد.

اختلالات شخصیت را چگونه دسته بندی می کنند؟

در حال حاضر و به طور کلی برای تمامی دسته بندی اختلالات روانشناسی و روانپزشکی دو مرجع اصلی وجود دارد. این دو مرجع منابع اصلی مراجعه متخصصان روانشناسی و روانپزشکی برای تشخیص مشکلات بیماران و مراجعان می باشد. قابل ذکر است همواره این دو مرجع کامل و نهایی نبوده و متخصصان بسته به تجربه کاری خود ، بخش هایی از این معیارها را در روشهای تشخیصی خود بومی سازی ، و یا تغییر می دهند.  این دو مرجع شامل :

 • سازمان جهانی بهداشت یا WHO
 • انجمن روانپزشکی آمریکا APA

می باشند. بنا به تغییرات و اکتشافات صورت گرفته، این دو سازمان منابع علمی خود را منتشر می کنند. در منابع منتشر شده معیارهایی برای تشخیص اختلالات شخصیت و یا سایر بیماری های روانشناسی و روانپزشکی وجود دارد. متخصصان با مراجعه به آخرین منابع و بررسی آنها در مراجعان و بیمارانشان، به نتایج لازم دسترسی پیدا می کنند و اگر معیار مشخص شده در DSM ( نام کتابی که انجمن روانپزشکی آمریکا منتشر می کند.) وجود داشته باشد به بررسی بیشتر مراجع و یا بیمار می پردازند.

آیا با افراد دارای اختلال شخصیت می توان ازدواج کرد؟

شدت اختلال شخصیت در افراد متفاوت است و همچنین نوع آنها نیز تفاوت های زیادی با یکدیگر دارند. در برخی از اختلالات شخصیت و ارتباط زناشویی با آنها مشکلات جدی وجود دارد ولی در برخی دیگر مشکلات راحت تر قابل حل  می باشد. به هر حال جواب قطعی این سوال را یک متخصص روانشناس و یا یک مشاور زبده باید به شما بدهد.

همچنین میزان پذیرش فرد در برابر مشکلی که دارد و میزان همکاری او نیز در این زمینه بسیار اهمیت دارد.

انواع اختلال شخصیت چیست؟

همانطور که پیش تر ذکر شد، افراد دارای اختلال شخصیت در چهار محور دسته بندی می شوند.

محور A افراد غیر متعارف و عجیب غریب :

در این دسته ، سه زیر شاخه وجو دارد. افراد این گروه بیش از سایر اختلالات شخصیت به انزوا و تنهایی پیش می روند و از ویژگی های بارز آنها، عجیب غریب بودن می باشد. این عجیب و غریبی ممکن است در افکار، فلسفه و دیدگاه زندگی، و یا در رفتارشان بروز پیدا کند. اختلال شخصیت های زیر در محور A قرار  دارند.

 • پارانویید
 • اسکیزویید
 • اسکیزوتایپال

محور B افراد دمدمی مزاج، نمایشی و احساساتی :

افرادی که دارای اختلال شخصیت محور دوم می باشند ممکن است دارای ویژگی های مشترکی با یکدیگر باشند. پایداری روابط با این افراد در دراز مدت، غالباً غیر ممکن می باشد. اختلال شخصیت های زیر در محور B قرار دارند.

 • ضد اجتماعی
 • اختلال شخصیت مرزی
 • اختلال شخصیت نمایشی
 • اختلال شخصیت خودشیفته

محور C افراد هراسان و مضطرب

از ویژگی های مشترک افرادی که در محور سوم قرار دارند ، هراسان و مضطرب بودن آنها می باشد. ریشه اختلالات شخصیت محور سوم در هراس و اضطراب آنها نهفته است. اختلالات شخصیت زیر در محور C قرار دارند.

 • اختلال شخصیت دوری گزین
 • اختلال شخصیت وابسته
 • اختلال شخصیت وسواسی جبری

محور سایر اختلالات شخصیت :

همچنین در نسخه های اخیر پیشنهادی توسط انجمن روانپزشکی آمریکا (APA)، دو اختلال شخصیت دیگر نیز اضافه گرده است که شامل موارد زیر و در محور چهارم قرار می گیرد.

 • اختلال شخصیت افسرده
 • اختلال شخصیت منفعل – مهاجم
 

آیا درمان اختلال شخصیت ممکن است؟ به کجا باید مراجعه کرد؟

درمان اختلال شخصیت بسته به نوع و شدت آن متفاوت است. اما در بسیاری از مواقع در صورت همکاری مستمر فرد قابل درمان و برطرف شدن است. قابل ذکر است معمولاٌ درمان اختلالات شخصیت، زمان بر می باشد و بر اساس شیوه های درمانی مختلفی ممکن است صورت بگیرد.

همچنین میزان همکاری فرد در موفق بودن درمان نقش بسزایی دارد. برای درمان اختلال شخصیت مهم ترین و البته اولین رکن، تشخیص درست می باشد. پس از اطمینان به تشخیص، بسته به نظر و شیوه درمانی روانشناس، درمان اغاز می شود و لازم است تا پایان درمان همکاری متقابل صورت بگیرد.

اختلال شخصیت چیست؟
۵ (۱۰۰%) ۱ رای
اشتراک گذاری این مطلب در شبکه های اجتماعی:

درباره‌ی کلینیک روانشناسی

جامع ترین و تخصصی ترین مرکز مشاوره ازدواج و خانواده. مرکز مشاوره فرمانیه: بلوار اندرزگو، ساختمان پارسیان، طبقه پنجم ، کلینیک روانشناسی و مشاوره خانواده مرکز مشاوره صادقیه: فلکه دوم صادقیه، خیابان ستارخان، خیابان شهدای صادقیه، کلینیک ندای آرامش تلفن: 8490944 -0912 ***** 22321052 - 021

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.