خانه / مشاوره قبل از ازدواج | مشاوره پیش از ازدواج / اختلاف سنی عروس و داماد چقدر مهم است؟

اختلاف سنی عروس و داماد چقدر مهم است؟

اختلاف سنی زوجین (عروس و داماد) یکی از موضوعات بحث برانگیز در ازدواج است.

اختلاف سنی زوجین چقدر باید باشد؟

معمولا روان شناسان و مشاوران خانواده معتقدند فاصله سنی بین ۴ تا ۸ سال فاصله ای ایده آل است و اگر دو طرف بیشتر از ۲۱ سال با هم اختلاف سنی داشته باشند. احتمال بروز اختلافات و چالش ها در زندگی میان شان بیشتر است.

حتما بخوانید: افزایش سن ازدواج و عوامل موثر در افزایش سن ازدواج

اختلاف سنی زوجین

اختلاف سنی عروس و داماد چقدر مهم است؟

بر اساس این نگاه قرار نیست که ازدواج هایی که با وجود فاصله سنی کمتر یا بیشتر ایجاد می شوند محکوم به شکست باشند اما آمارها نشان می دهد احتمال شکست در میان زوج هایی که در این محدوده امن قرار ندارند، بیشتر است و از آن جا که شما هم یک دهه با هم اختلاف سنی دارید، ممکن است این تفاوت دلیل ایجاد برخی از مشکلات میان تان باشد.

اختلاف سنی زوجین در ازدواج

اختلاف سنی عروس و داماد چقدر مهم است؟

با هم از چه حرف می زنید؟ گفتیم که بزرگ تر بودن مرد از زن احتمال موفق بودن زندگی را بیشتر می کند اما این اختلاف سنی نباید تا آن جا پیش رود که شکافی میان این دو ایجاد کند. روان شناسان معتقدند زن و شوهر نباید یک دوره تحولی کامل با هم فاصله داشته باشند.

برای مثال زن نباید در آخر جوانی یا در سال های آخر نوجوانی باشد و مرد در سال های آخر جوانی یا اوایل میانسالی به سر ببرد. در چنین شرایطی نگاه دو طرف به رابطه و انتظاراتشان از آن بسیار متفاوت خواهد بود و این تفاوت ها مایه اختلافات و تنش ها در زندگی مشترک خواهد شد. تفاوت دوره زندگی، حتی خاطرات و نیازهای آدم ها را متفاوت کرده و زوجی که بیش از یک دهه با هم اختلاف سنی دارند را درگیر تنش می کند.

در اختلاف سنی زوجین چه کسی ممکن است پشیمان شود؟

در سنین ۱۸ تا ۲۵ سالگی، تغییرات شخصیتی با سرعت رخ می دهد. در این دوره از نوجوانی به جوانی وارد شده و نیازها و نگرش او دستخوش تحول گسترده ای می شود. در حالی که تازه از نوجوانی گذشته و پا به دنیای جوانی گذاشته نیازها و اولویت های دیگر برای زندگی دارد، فردی که در پایان سال های جوانی و نزدیک به میانسالی به سر می برد، زندگی را به شکل دیگر نگاه می کند.

همین تفاوت در نگاه و حتی در نیازهای این دو نفر می تواند اختلافاتی را در میان شان ایجاد کند. شاید با وجود علاقه ای که از آن حرف می زنید، دنیای متفاوت شما باعث شدت گرفتن اختلافات تان باشد و هیچ کدام تان برای بیشتر شدن بحث ها و فاصله میان تان واقعا مقصر نباشید.

شاید اگر در ۳۰ سالگی این زندگی مشترک را آغاز می کردید، تنش های کمتری را تجربه می کردید یا در صورت زیاد بودن اختلاف نظرها، زودتر به فکر قطع رابطه می افتادید. شما در سنی که هیجانات تان در اوج است وارد این رابطه شده اید و به همین دلیل در حالی که خودتان از مشکلات تان آگاهید در برابر ندای منطق مقاومت می کنید و حاضر به ترک این ربطه نمی شوید. از یک سو منطقتان می گوید رابطه باید قطع شود اما از سوی دیگر عواطف، شما را به ادامه دادن وادار می کند.

اما واقعیت این است که منطق رابطه زندگی را به پیش می برد و در گذشت سال ها، عواطف کمتر و کمتر می شوند. پس سعی کنید رابطه تان را روی ستون های ناپایدار هیجان ها و احساساتی که حالا از نظرتان مهار ناپذیرند نسازید و به دنبال دلایلی منطقی برای ماندن در این رابطه یا خارج شدن از آن باشید.

مرکز مشاوره فرمانیه: بلوار اندرزگو، ساختمان پارسیان، طبقه پنجم ، کلینیک روانشناسی و مشاوره خانواده
تلفن:  ۲۲۳۲۱۰۵۲ -۰۲۱       ۸۴۹۰۹۴۴ – ۰۹۱۲

مرکز مشاوره صادقیه: فلکه دوم صادقیه، خیابان ستارخان، کلینیک روانشناسی و مشاوره ندای آرامش
تلفن:  ۸۴۹۰۹۴۴ -۰۹۱۲       ۲۲۳۲۱۰۵۲ – ۰۲۱

اختلاف سنی عروس و داماد چقدر مهم است؟
۵ (۱۰۰%) ۲ رای s
اشتراک گذاری این مطلب در شبکه های اجتماعی:

درباره‌ی کلینیک روانشناسی و مرکز مشاوره ازدواج ، خانواده و سلامت جنسی

جامع ترین و تخصصی ترین مرکز مشاوره ازدواج و خانواده. مرکز مشاوره فرمانیه: بلوار اندرزگو، ساختمان پارسیان، طبقه پنجم ، کلینیک روانشناسی و مشاوره خانواده مرکز مشاوره صادقیه: فلکه دوم صادقیه، خیابان ستارخان، خیابان شهدای صادقیه، کلینیک ندای آرامش تلفن: 8490944 -0912 ***** 22321052 - 021

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.