خانه / مشاوره قبل از ازدواج | مشاوره پیش از ازدواج / اثرات و پیامدهای تجاوز جنسی بر روی زنان و دختران

اثرات و پیامدهای تجاوز جنسی بر روی زنان و دختران

پیامدهای تجاوز جنسی برای کسانی که مورد تجاوز قرار گرفته اند و خانواده آن ها کاملا ملموس است. کلا کلمه تجاوز بار منفی زیادی دارد. اگر پای درد دل فردی که قربانی تجاوز جنسی بوده اند بنشینید، این اتفاق را دردناک‌ترین تجربه زندگی خود می‌داند طوری که انگار قرار نیست هیچ‌وقت آن را فراموش کند و همیشه با آن درگیر است. بخشی از این احساس دردناک مربوط به حسی است که این فرد از جامعه می‌گیرد و بخشی از آن خشونتی است که به زنانگی فرد اعمال شده است.

مطالب مرتبط: تجاوز جنسی و سو استفاده جنسی | Abuse Sexual & Rape

تجاوز جنسی

اثرات و پیامدهای تجاوز جنسی بر روی زنان و دختران

شاید آرزوی رسیدن به روزی که هیچ متجاوز جنسی در آن وجود نداشته باشد و شاهد هیچ تجاوز جنسی نباشیم محال به نظر برسد اما آشنایی با تمام مشکلاتی که این قربانیان متحمل می‌شوند برای درمان این مشکلات و پامدهای آن مفید باشد. تجاوز جنسی می تواند پیامد های متعددی برای قربانی داشته باشد که در زیر به مواردی از پیامدهای تجاوز جنسی اشاره شده است.

اثرات و پیامدهای تجاوز جنسی بر روی قربانیان:

اثرات و پیامدهای تجاوز جنسی بر روی زنان و دختران

 • کاهش عزت نفس

این یکی از رایج ترین نشانگان این مسئله است که از باورهای نادرستی که در کودکی درمورد گناه، حسی درونی از بد بودن و ناکامل بودن و نقص داشتن شکل گرفته است، سرچشمه می گیرد.

 • بی اعتمادی به دیگران

این افراد قربانی اعتماد خود را نسبت به سایر افراد از دست می دهند.که از پیامدهای تجاوز جنسی می باشد.

 • بیگانگی با بدن

برخی از این افراد بدن خود را کاملا نادیده می گیرند و اصلا نگران آن نیستند. مثل غذا خوردن زیاد یا کم، مصرف الکل، بی توجهی به سلامت بدن. این افراد اوقات زیادی از زندگی خود را در حالتی از بی ارتباطی با خود می گذرانند و به نظر می رسد که تنها می خواهند گذران زندگی خود را تماشا کنند، نه این که آن را تجربه کنند.

 • گریزان از ایجاد صدا

این گروه معمولا به آرامی صحبت می کنند و از آنجایی که مدام در حال چک کردن کلمات خود هستند، هنگام حرف زدن، درنگ ها و وقفه های زیادی دارند.

 • مصرف مواد

قربانیان سوءاستفاده جنسی یا حمله جنسی ممکن است به سوی مصرف مواد یا الکل روی آورند تا بتوانند فشارهای روحی و عاطفی را که احساس می کنند کاهش دهند.

 • خودزنی جسمی

افراد قربانی تجاوز جنسی ممکن است دست به خود زنی یا در وارد حادتر به خودکشی خود بزنند. که این مورد یکس از اثرات تجاوز جنسی است.

 • افسردگی پس از تجاوز جنسی

یکی از رایج ترین واکنش ها در برابر این تجربه است. قربانیان تجاوز جنسی واکنش های روانی بسیاری را تجربه می کنند. یکی از شایع ترین این واکنش ها، افسردگی است. تشخیص افسردگی ممکن است کمی سخت باشد. هر کسی که آزار جنسی را تجربه کند غمگین می شود و این یک واکنش طبیعی نسبت به اتفاقاتی است که تجربه کرده.

این نوع سندرم به عنوان نوعی وابستگی عاطفی فرد قربانی به فرد متجاوز یا سوءاستفاده کننده دانسته می شود. سندرم استکهلم به صورت راهبردی ناخودآگاه و غیرارادی به منظور نجات یافتن از موقعیتی تهدیدآمیز و کنترل کننده از سوی فرد قربانی شکل می گیرد.

مطالب مرتبط: ازدواج کردن با افراد افسرده

 • مرور خاطرات

به زمانی گفته می شود که فرد قربانی احساس می کند خاطرات حادثه بدی که در گذشته برایش اتفاق افتاده در زمان حال به ذهنش هجوم می آورد و گویی تکرار می شود. خاطرات صدمات گذشته حاصل از تجاوز برای فرد قربانی حالتی دارد که انگار همین حالا در حال وقوع است. این خاطرات می تواند در اشکال مختلفی خودش را نشان دهد: رویاها، صداها، بوها، تصاویر، احساس بدن و یا احساسات قریب به اتفاق.

 • اختلال هویت تجزیه شده

در این اختلال دو یا تعداد بیشتری هویت یا شخصیت کاملا جدا و متمایز از هم کنترل رفتار فرد را در زمان های مختلف در دست می گیرند.

 • اختلال عملکرد جنسی قربانیان تجاوز

فرد مورد تجاوز در طولانی‌مدت نسبت به رابطه جنسی حس بدی پیدا می‌کند و از آن متنفر می‌شود. دردهای آمیزشی و‌ تنفر از جنس مرد و‌ بدبینی به جنس مخالف از دیگر عوارض تجاوز است. او سعی می‌کند از مردها دوری کند. تقریبا دو سوم کسانی که مورد تجاوز جنسی قرار می گیرند، دچار سرکوبی میل جنسی می شوند، در حالی که برخی دیگر بی قیدی در روابط جنسی را در پیش می گیرند. بسیاری دیگر از آن ها از تمایلات جنسی شان ترس دارند و فکر می کنند بدنشان کثیف یا شرم آور است. دیگران ممکن است از رابطه جنسی به عنوان راهی برای پذیرفته شدن از سوی دیگران استفاده کنند.

گروهی دیگر ذهن خود را کاملا روی مسائل جنسی می بندند و این میل را در خود سرکوب می کنند. در کنار همه این ها گروهی نیز هستند که رابطه جنسی به صورت طبیعی در زندگی آن ها جریان دارد و از آن لذت می برند، این ها افرادی هستند که بعد از حادثه سوءاستفاده جنسی، مورد حمایت نزدیکان قرار گرفته اند، ضمن این که یک شریک جنسی حامی، و سالم از نظر عاطفی داشته اند. در مورد کسی که مورد تجاوز قرار گرفته است باید گفت که در واقع فرد دیگری در زندگی او بوده است که در مورد تمایلات جنسی اش تصمیم گرفته و اعمال قدرت کرده است. این باعث می شود که قربانی در مورد تمایلات جنسی به شدت احساس گیجی کند، چرا که آنچه اکنون باید برای او امری لذتبخش باشد، در گذشته امری زجرآور بوده است.

اگر لازم باشد تصمیمی در زمینه رابطه جنسی اش بگیرد، ممکن است احساسات در هم آمیخته ای داشته باشد و گیج شود. ممکن است در طول رابطه جنسی حالت بی حسی داشته باشد، کاملا آنچه را در حال انجام است نادیده می گیرد و امیال خود را سرکوب می کند. به خاطر ترسی که دارد ممکن است بی خیال رابطه جنسی شود. شاید لازم باشد مرزهای بسیار مشخصی را با همسرش که به او اهمیت می دهد، تعیین کند. ممکن است وقتی قربانی با کسی در رابطه ای صمیمانه قرار بگیرد، یا مکانی در ذهنش جرقه ای از آن تجربه ایجاد کند و یا حتی نوع لمس کردن فرد مقابل، آن گذشته تلخ را به ذهن او بیاورد.

 • ایجاد آسیبهای جسمی

بهره کشی جنسی از کودکان کم سال می تواند به تأثیر سوء و آسیب دائم در اندام‎های تناسلی، مقعد، دهان، گلو و حتی در موارد شدید به مرگ منجر شود. دختران و زنان جوانی که مورد تجاوز واقع می شوند، به شدت در خطر ابتلا به بیماری های مقاربتی قرار دارند. قربانی ممکن است در جریان تجاوز به انواع بیماری های مقاربتی نظیر ایـدز، سـوزاک، سفلیس و … مبتلا شـود، و احتمالاً در آینده به درد مزمن لگن خاصره، درد شکم، نشانگان دفع تحریک و بدکاری جنسی دچار می‎شوند.

خاطره تجاوز همراه با آسیب جسمی ممکن است به بروز انواع بیماری های زنان منجر شود. همچنین زنانی که سال های باروری خود را می گذرانند، ممکن است در خطر بارداری ناخواسته قرار گیرند. متجاوزان تقریباً همیشه قربانیان را با مشت، چاقو یا اسلحه تهدید می کنند و اغلب، به طریق غیر جنسی و جنسی صدمه می زنند. قربانیان ممکن است کتک بخورند، مجروح یا کشته شوند. نشانه های بدنی بعد از تجاوز شامل اختلالات خواب، دل آشوبی، سردرد و درد عضلانی اسکلتی (در اثر تنش)، آزردگی واژن و درد رکتوم در بیشتر از ۵ درصد قربانیان مشاهده می شود.

 • ایجاد بیماریهای روانی

اغلب زنانی که مورد تجاوز جنسی قرار می گیرند، دچار اختلالات روحی می شوند، حتی اگر بکوشند به زندگی خود ادامه دهند و نسبت به این رخداد واکنش نشان ندهند و احساسات خود را انکار کنند، این اختلالات روحی مشاهده می‎شود. در برخی موارد، زنان بزه‎دیده دچار احساس شرم، تحقیر، سردرگمی، ترس، خشم، عدم امنیت، اضطراب و افسردگی، بی خوابی، کابوس، بیزاری از آمیزش جنسی و احساس فقدان کنترل بر بدن می شوند.

این پدیده ها ممکن است ماه ها یا سال ها بعد از تجاوز ادامه پیدا کند. از سوی دیگر هر رویدادی که تجاوز جنسی را در ذهن زن تداعی کند یا او را به این فکر بیاندازد می تواند احساسات فوق را در فرد برانگیزد. زیرا زن در جریان تجاوز در وضعیت وحشتناک و مرگباری قرار می گیرد و حالت شوک و ترس پیدا می کند. بسیاری از زنان بزه‎دیده نیز احساس می کنند که خودشان به نوعی در تجاوز جنسی مسئول بوده اند، در نتیجه ممکن است احساس گناه و بی ارزشی کنند. قربانیان تجاوز جنسی همچنین با مشکلات سازگاری از جمله ترس زیاد از خیابان، احساسات منفی نسبت به مردان ناآشنا، روابط آشفته با افراد ناهمجنس، احساس ناامنی، ترس از تنها ماندن در خانه… مواجه اند.

 • آسیبهای خانوادگی

در بیشتر اوقات، خانواده قربانیان همانند خودشان بیشترین آسیب را متحمل می‎شوند. بسیاری از زنان با نشانه های اختلال یا استرس پس از آسیب (ptsd) مواجه می شوند و زندگی جنسی آن ها تقریباً از هم می پاشد و بسیاری از قربانیان نسبت به روابط جنسی، دچار ترس و یا دچار نشانه هایی مانند واژینیسم می شوند. بیش از نیمی از قربانیان، مشکل زیادی در برقراری مجدد روابط جنسی با همسر خود دارند، این موضوع در زنانی که از لحاظ جنسی فعال نیستند، اثر منفی شدید تری می‎گذارد.

شوهری که همسرش مورد تجاوز قرار گرفته است احتمالاً دید منفی نسبت به همسرش پیدا می‎کند، مردان فامیل، در زمانی که زن واقعاً به محبت و حمایت نیاز دارد، به طور غیرارادی با خشم  به او پاسخ می‎دهند یا ترجیح می‎دهند که به محض رفع مشکلات جسمی زن، به نیاز زن برای صحبت کردن درباره احساساتش توجه نکنند. در بسیاری از موارد زن مورد تجاوز قرار گرفته، سعی می کند که هیچ یک از اعضای خانواده از قضیه با خبر نشود، زیرا احتمال می‎دهد که وی را عامل تجاوز جنسی بدانند، و معمولاً آسیب هایی که به زن وارد شده است، نادیده گرفته می شود.

 • آسیبهای اجتماعی مانند موارد زیر

 1. افزایش انحرافات اجتماعی: کودکانی که توسط محارم مورد تجاوز جنسی قرار می گیرند، بسیار بیشتر از دیگران به فحشا کشیده می شوند. نتایج تحقیقی در مورد زنان روسپی، نشان می دهد که در درصدی از زنان مورد مطالعه در بسیاری از اوقات به وسیله محارم و در سنین ۵ سالگی مورد تجاوز و آزار جنسی قرار گرفته اند. از سوی دیگر بچه‎هایی که توسط نزدیکان بزرگسال خود مورد تجاوز قرار گرفته‎اند، معمولا به دلیل علاقمندی به محارم، خود را گناهکار  می‎دانند. بنابراین خودکشی و خودزنی در میان این دسته از دختران بسیار مشاهده می شود.
 2. قتل توسط بستگان: یکی دیگر از پیامدهای تجاوز در جوامع سنتی، قتل قربانی توسط بستگان نزدیک نظیر همسر، پدر یا برادر می باشد. این امر در استان های مرزی ایران که دارای بافت های سنتی می‎باشند، از شدت بیشتری برخوردار است. در جامعه ایرانی به جهت تعصب شدید، قربانی شدن دختر، مساوی با سوء ظن نسبت به او می باشد. بنابراین پدر، عمو، برادران، برحسب سنت، حکم قتل دختری را که به او تجاوز شده، بدون محاکمه اجرا می‎کنند. 
 3. طرد شدن از جامعه: مهمترین پیامد قربانیان تجاوز، رانده شدن از اجتماع می باشد. واقعیت تلخ تر این است که مردان به جای آن که حامی و پشتیبان قربانـی باشند، با نگرش خاص، ناعادلانه و غیر منطقی، نسبت به «فرد آسیب دیده» رفتار می کنند. دختران آسیب‎دیده از سوی پدران مورد ضرب و شتم قرار می‎گیرنـد و از خانـه اخراج می‎شونـد یا برای مدتی در خانـه زندانی می‎گردند. گاه عکس العمل برادران شخص قربانی، شدید تر بوده و به قتل قربانی توسط آن ها منجر می‎شود. شوهر نیز ممکن است زن را سهل انگار، خیانتکار و اغواگر بداند و مورد سرزنش و کنایه های خویش قرار  دهد.
 4. سقوط در ورطه فحشا: بسیاری از دخترانی که به جهت شرایط نامساعد خانه فرار می کنند، معمولاً قربانی تجاوز می شوند، نهایتاً مجبور به فحشا می شوند. همچنین دخترانی که در سنین کودکی مورد سوء استفاده جنسی قرار گرفته‎اند، به فحشا گرایش پیدا می‎کنند. پژوهشگران دریافتند مردان و زنانی که در دوران کودکی یا نوجوانی مورد تجاوز قرار گرفته‎اند، چهار بار بیشتر از افراد دیگر به فحشا روی می‎آورند. همچنین آن ها دو برابر بیشتر از سایرین دست به روابط متعدد می‎زنند و درگیر روابط جنسی، بی‎قید و بند می‎شوند.
 • اختلال استرس پس از حادثه (PTSD)

پس از تجاوز، عادی است که قربانی اختلال استرس حاد را تجربه کند که شامل نشانه‌هایی مشابه نشانه‌های اختلال استرس پس از آسیب است. مانند عواطف شدید و گاهی غیرقابل پیش بینی؛ و ممکن است در مواجهه با خاطرات آن حادثه مشکل داشته باشند. در ماه‌های پس از تجاوز، این مشکلات می‌تواند شدید و ناراحت‌کننده باشند و قربانی را از آشکار کردن تجربه ناخوشایندشان نزد دوستان یا خانواده و یا مراجعه به پلیس یا درخواست کمک پزشکی باز بدارند. نشانگان دیگر اختلال استرس حاد شامل این موارد می‌شود:

 1. زوال شخصیت یا گسستگی (کرختی و بی‌علاقگی، در خواب یا بهت بودن، یا احساس عجیب یا غیرواقعی بودن دنیا)
 2. دشواری در به خاطر آوردن بخش‌های مهم تجاوز جنسی
 3. بازبینی تجاوز در افکار، خاطرات، یا کابوس‌ها
 4. پرهیز از کارها، مکان‌ها، افکار و یا احساساتی که تجاوز را یادآوری می‌کنند.
 5. اضطراب یا افزایش گوش به زنگی (مشکل در خوابیدن، تمرکز و…)
 6. دوری از زندگی اجتماعی یا محل تجاوز
 7. سایر مشکلات روانی: قربانیان تجاوز می‌توانند به خاطر آزار و اذیت به شدت دچار آسیب شوند و برای مثال به عدم تمرکز، الگوهای خواب نامناسب و اشکال در غذا خوردن دچار شوند. ممکن است فرد به خودکشی و مرگ فکر کند. اگر زمینه مشکلات روانی در او دیده شود این احتمال وجود دارد که دچار افسردگی شیدایی یا همان افسردگی دوقطبی شود. توهم‌های شنوایی و بینایی، هذیان، خنده‌های بی‌معنی، خشم بی‌جهت و… از عوارض دیگر این اتفاق است.
 • پیامدهای دیگر تجاوز جنسی شامل

عصبانیت، احساس تنهایی، ناراحتی، احساس گناه، احساس گیجی، خودکشی، عفونت های مقاربتی، بارداری، اختلال شخصیت مرزی، اختلالات خواب، اختلالات خوردن، کنترل عاطفی کم یا بسیار زیاد، ریسک پذیری بالا یا پایین، ترس.

 

مرکز مشاوره فرمانیه: بلوار اندرزگو، ساختمان پارسیان، طبقه پنجم ، کلینیک روانشناسی و مشاوره خانواده
تلفن:  ۲۲۳۲۱۰۵۲ -۰۲۱       ۸۴۹۰۹۴۴ – ۰۹۱۲

مرکز مشاوره صادقیه: فلکه دوم صادقیه، خیابان ستارخان، کلینیک روانشناسی و مشاوره ندای آرامش
تلفن:  ۸۴۹۰۹۴۴ -۰۹۱۲       ۲۲۳۲۱۰۵۲ – ۰۲۱

اثرات و پیامدهای تجاوز جنسی بر روی زنان و دختران
۵ (۱۰۰%) ۲ رای s
اشتراک گذاری این مطلب در شبکه های اجتماعی:

درباره‌ی

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.